CYCLING: Junior Tour of Ireland Stage 2 East Clare – Results

SCOTT JUNIOR TOUR 2016

Stage 2 Results

Ennis – Barefield 13 July 2016

Stage 2 Stage Result

Issued: 13 Jul 2016, 17:05

————————————————————————

Organisation: Usher Irish Road Club    Country: IRL

Class: na                              .

Winner’s Time: 2h58’11”                Deadline: 3h42’43”  (25%)

Race Dist: 117.80 kms / 73.25 Miles    Total Dist: 124.00 kms / 77.11 miles

Speed: 39.67 kph / 24.67 mph           Average: 39.85 kph / 24.78 mph

Number of Starters: 100                Number of Finishers: 100

————————————————————————

PL No. UCI Code    Name                 TM  Team                       Time       @

1  15 USA19980719 Brookshire,Colton    NCC NCCF Team Specialized  2h58’11”

2   1 IRL19980311 Gray,Jake            IRL Ireland                2h58’11”

3   5 USA19980218 Hect,Gage            HT1 Hot Tubes 1            2h58’11”

4  10 USA19990824 Jones,Simon          HT2 Hot Tubes 2            2h58’11”

5  30 GBR19990116 Ridehalgh,Jamie      GIA Giant Halo Team UK     2h58’11”

6  72 IRL19990212 Corkery,Dillon       SKO Tarrant Skoda Munster  2h58’11”

7  27 USA         Schmidt,Andrew       HDE Hincapi Development    2h58’11”

8  49 GBR19980430 Kennedy,Calum        EDI Edinburgh RC           2h58’11”

9 100 IRL19990730 Wilson,Liam          UL2 Cycling Ulster Team 2  2h58’11”

10  38 GBR19990113 Hartley,Theo         PRO Prologue RT            2h58’11”

11  63 IRL19980703 Young,Reece          RBS Leinster Richies Bike  2h58’11”

12  31 GBR19980806 Linehan,Joseph       GIA Giant Halo Team UK     2h58’11”

13  52 IRL19980609 Roche,Alexis         MAG NRPT Magnet.ie         2h58’11”

14  58 IRL19980219 Jordan,Fionn         LEN Cycling Leinster       2h58’11”

15  16 USA19990699 Davis,Cole           NCC NCCF Team Specialized  2h58’11”

16  70 IRL19981025 Murphy,Conor         SKO Tarrant Skoda Munster  2h58’11”

17  59 IRL19980515 Goszczyk,Patrick     LEN Cycling Leinster       2h58’11”

18  44 GBR19980105 Biddle,Cameron       GBW GB West Midlands       2h58’11”

19  71 IRL19980718 Pierse,Oran          SKO Tarrant Skoda Munster  2h58’11”

20  23 USA19981023 Milne,Micah          HOW HoloweskoCitadel pbHi  2h58’11”

21  51 GBR19990220 Gray,Lewis           EDI Edinburgh RC           2h58’11”

22  89 IRL19980208 McCann,Conor         UL1 Cycling Ulster Team 1  2h58’11”

23  28 GBR19980407 Meredith,Charlie     GIA Giant Halo Team UK     2h58’11”

24  54 IRL19981227 Kearney,Aaron        MAG NRPT Magnet.ie         2h58’11”

25  19 NED19990412 Sitters,Bart         ZUI RSC de Zuidwesthoek    2h58’11”

26  90 IRL19991022 Murphy,J B.          KIL Murphy Survey Kilcull  2h58’11”

27  85 IRL19990112 Fleville,Ethan       ISL Island Wheelers        2h58’11”

28  22 NED19990205 Mertens,Dennis       ZUI RSC de Zuidwesthoek    2h58’11”

29  37 GBR19980516 Dobson,Jake          PRO Prologue RT            2h58’11”

30  86 IRL19980126 Heaney,Marc          UL1 Cycling Ulster Team 1  2h58’11”

31  77 IRL19990415 McAuliffe,Niall      JFC JFC Munster Academy    2h58’11”

32  18 USA11980402 Tiesler,Kyle         NCC NCCF Team Specialized  2h58’11”

33  98 IRL19980821 Thomson,Stewart      IW2 Island Wheelers 2      2h58’11”

34   3 IRL19980129 O’Leary,Robert       IRL Ireland                2h58’11”

35   8 USA19990107 Jorgenson,Matteo     HT1 Hot Tubes 1            2h58’11”

36  11 USA         McCormack,Alex       HT2 Hot Tubes 2            2h58’11”

37  41 IRL19990114 McArdle Ruane,Eoghan GAL Galway Bay CC          2h58’11”

38  21 NED19980802 Van Dan Broek,Floris ZUI RSC de Zuidwesthoek    2h58’11”

39  35 GBR19990613 Swinnerton,Joe       SWI Swinnerton Cycles      2h58’11”

40  67 IRL19990926 Murnane,Sean         LSO Leinster Scott Orwell  2h58’11”

41  87 IRL19980401 Moore,Calvin         UL1 Cycling Ulster Team 1  2h58’11”

42   2 IRL19981226 McIntyre,Cameron     IRL Ireland                2h58’11”

43  25 USA19990515 Larson,Bjorn         HOW HoloweskoCitadel pbHi  2h58’11”

44  57 IRL19980819 Douglas,Brandon      WDW West Down Wheelers     2h58’11”

45  50 GBR19980106 Paterson,Stuart      EDI Edinburgh RC           2h58’11”

46  32 GBR19980928 Georgi,Etienne       GIA Giant Halo Team UK     2h58’11”

47 103 NED19981102 Kuiten,Arjan         NED Tempo-Hoppenbrouwers   2h58’11”

48  45 GBR19980921 Grivell Mellor,Ewan  GBW GB West Midlands       2h58’11”

49  33 GBR19990430 Hardwick,Benjamin    SWI Swinnerton Cycles      2h58’11”

50  17 USA19990206 Velez,Charles        NCC NCCF Team Specialized  2h58’11”

51  82 IRL19990309 McAllister,Matthew   ISL Island Wheelers        2h58’11”

52  64 IRL19980327 Byrne,Ryan           RBS Leinster Richies Bike  2h58’11”

53   9 USA19990611 Clouse,Evan          HT2 Hot Tubes 2            2h58’11”

54  96 IRL19991409 McLoughlin,Eoghan    CON Connaught Team         2h58’11”

55  12 USA19981106 Putt,Noah            HT2 Hot Tubes 2            2h58’11”

56  42 GBR19981001 Coulton,Ryan         SJJ Provision SJ Junior A  2h58’11”

57 102 NED19990319 van Dinther,Bas      NED Tempo-Hoppenbrouwers   2h58’11”

58  69 IRL19981201 Harrington,Marcus    LSO Leinster Scott Orwell  2h58’11”

59  34 GBR19980601 Minor,Daniel         SWI Swinnerton Cycles      2h58’11”

60  29 GBR19990310 Cox,Matthew          GIA Giant Halo Team UK     2h58’11”

61  78 IRL19981215 Whittle,Mark         SEN Sensa Munster Academy  2h58’11”

62   6 USA19980514 Zueger,Logan         HT1 Hot Tubes 1            2h58’11”

63  26 USA19981024 Goral,Wyatt          HOW HoloweskoCitadel pbHi  2h58’11”

64  53 IRL19990823 Walsh,Ben            MAG NRPT Magnet.ie         2h58’11”

65  99 IRL19991021 Doherty,Robbie       UL2 Cycling Ulster Team 2  2h58’11”

66  56 IRL19981110 Williams,Jack        NR2 NRPT 2                 2h58’11”

67  24 USA19990619 Schunk,Conor         HOW HoloweskoCitadel pbHi  2h58’11”

68  68 IRL19980512 Ryan,Dillon          LSO Leinster Scott Orwell  2h58’11”

69   7 USA         Holowesko,Liam       HT1 Hot Tubes 1            2h58’11”

70  46 GBR19990925 Round,Devon          GBW GB West Midlands       2h58’11”

71  81 USA         Sheehan,Riley        SEN Sensa Munster Academy  2h58’11”

72  60 IRL19980812 Leech,Ciaran         LEN Cycling Leinster       2h58’11”

73  61 IRL19980812 Leech,Conor          LEN Cycling Leinster       2h58’11”

74  14 USA         Boots,Kenny          HT3 Hot Tubes 3            2h58’11”

75 101 IRL19981021 Armstrong,Matthew    UL2 Cycling Ulster Team 2  2h58’11”

76  36 GBR19980909 Williams,Joe         PRO Prologue RT            2h58’11”

77  39 GBR19990224 Armstrong,Joe        PRO Prologue RT            2h58’11”

78  84 IRL19980623 Devlin,Conor         ISL Island Wheelers        2h58’11”

79  74 IRL19990628 Allen,Denis          JFC JFC Munster Academy    2h58’11”

80  62 IRL19991121 Cullen,Aaron         RBS Leinster Richies Bike  2h58’11”

81  76 IRL19990129 Greer,Jones          JFC JFC Munster Academy    2h58’11”

82  73 IRL19991010 Walsh,Robbie         SKO Tarrant Skoda Munster  2h58’11”

83  75 IRL19990225 McAuliffe,Jack       JFC JFC Munster Academy    2h58’11”

84   4 IRL19990929 Tuomey,Ronan         IRL Ireland                2h58’32”    @21″

85  88 IRL19990216 Baenes,Harvey        UL1 Cycling Ulster Team 1  2h58’35”    @24″

86  20 NED19980406 de Peijper,Cliff     ZUI RSC de Zuidwesthoek    3h10’26” @12’15”

87  97 IRL19991712 Gannon,Oisin         CON Connaught Team         3h14’59” @16’48”

88  94 IRL19981016 Potter,Ryan          CON Connaught Team         3h14’59”   @ s/t

89  55 IRL19980318 McLoughlin,Mitchell  MAG NRPT Magnet.ie         3h33’46” @35’35”

90  92 IRL19990124 Gallagher,Sean       KIL Murphy Survey Kilcull  3h33’46”   @ s/t

91  83 IRL19980520 McCourt,James        ISL Island Wheelers        3h36’42” @38’31”

92  79 IRL19990506 Grace,Conor          SEN Sensa Munster Academy  3h38’34” @40’23”

93  95 IRL19990728 Tonra,James          CON Connaught Team         3h40’05” @41’54”

94  47 GBR19980304 Davies,Ethan         GBW GB West Midlands       3h41’09” @42’58”

95  43 IRL19990623 Murray,Cathal        TIP South Tipperary        3h41’15” @43’04”

96  93 IRL19980331 Lawrence,Joash       DOW North Down CC          3h41’15”   @ s/t

97  40 IRL19980902 Vahey,Ben            GAL Galway Bay CC          3h41’24” @43’13”

98  80 IRL19991209 Smailes,Cian         SEN Sensa Munster Academy  3h42’13” @44’02”

99  91 IRL19991007 Humpeys,Cillian      KIL Murphy Survey Kilcull  3h42’13”   @ s/t

100  48 GBR19980917 Agnew,Joe            EDI Edinburgh RC           3h46’32” @48’21”

————————————————————————

General Classification

————————————————————————

PL No. UCI Code     Name                 CAT Team                GC Time          @

1   8 USA19990107  Jorgenson,Matteo     YJ1 Hot Tubes 1        3h06’42”

2  42 GBR19981001  Coulton,Ryan         J2  Provision SJ Jun   3h06’48”       @06″

3   5 USA19980218  Hect,Gage            J2  Hot Tubes 1        3h06’50”       @08″

4   7 USA          Holowesko,Liam       YJ1 Hot Tubes 1        3h06’51”       @09″

5  28 GBR19980407  Meredith,Charlie     J2  Giant Halo Team    3h06’52”       @10″

6  29 GBR19990310  Cox,Matthew          YJ1 Giant Halo Team    3h06’52”      = s/t

7  53 IRL19990823  Walsh,Ben            YJ1 NRPT Magnet.ie     3h06’55”       @13″

8  26 USA19981024  Goral,Wyatt          J2  HoloweskoCitadel   3h06’56”       @14″

9   6 USA19980514  Zueger,Logan         J2  Hot Tubes 1        3h06’56”      = s/t

10  12 USA19981106  Putt,Noah            J2  Hot Tubes 2        3h06’57”       @15″

11  38 GBR19990113  Hartley,Theo         YJ1 Prologue RT        3h06’57”      = s/t

12  25 USA19990515  Larson,Bjorn         YJ1 HoloweskoCitadel   3h06’57”      = s/t

13   9 USA19990611  Clouse,Evan          YJ1 Hot Tubes 2        3h06’59”       @17″

14  23 USA19981023  Milne,Micah          J2  HoloweskoCitadel   3h07’00”       @18″

15   3 IRL19980129  O’Leary,Robert       J2  Ireland            3h07’02”       @20″

16  14 USA          Boots,Kenny          YJ1 Hot Tubes 3        3h07’03”       @21″

17  32 GBR19980928  Georgi,Etienne       J2  Giant Halo Team    3h07’05”       @23″

18  17 USA19990206  Velez,Charles        YJ1 NCCF Team Specia   3h07’06”       @24″

19   2 IRL19981226  McIntyre,Cameron     J2  Ireland            3h07’07”       @25″

20  72 IRL19990212  Corkery,Dillon       YJ1 Tarrant Skoda Mu   3h07’07”      = s/t

21  27 USA          Schmidt,Andrew       YJ1 Hincapi Developm   3h07’09”       @27″

22  90 IRL19991022  Murphy,J B.          YJ1 Murphy Survey Ki   3h07’10”       @28″

23  24 USA19990619  Schunk,Conor         YJ1 HoloweskoCitadel   3h07’13”       @31″

24  52 IRL19980609  Roche,Alexis         J2  NRPT Magnet.ie     3h07’14”       @32″

25  19 NED19990412  Sitters,Bart         YJ1 RSC de Zuidwesth   3h07’14”      = s/t

26  98 IRL19980821  Thomson,Stewart      J2  Island Wheelers    3h07’19”       @37″

27   4 IRL19990929  Tuomey,Ronan         YJ1 Ireland            3h07’20”       @38″

28  11 USA          McCormack,Alex       YJ1 Hot Tubes 2        3h07’20”      = s/t

29  16 USA19990699  Davis,Cole           YJ1 NCCF Team Specia   3h07’20”      = s/t

30  49 GBR19980430  Kennedy,Calum        J2  Edinburgh RC       3h07’21”       @39″

31  96 IRL19991409  McLoughlin,Eoghan    YJ1 Connaught Team     3h07’21”      = s/t

32  46 GBR19990925  Round,Devon          YJ1 GB West Midlands   3h07’22”       @40″

33  31 GBR19980806  Linehan,Joseph       J2  Giant Halo Team    3h07’23”       @41″

34  86 IRL19980126  Heaney,Marc          J2  Cycling Ulster T   3h07’23”      = s/t

35  81 USA          Sheehan,Riley        YJ1 Sensa Munster Ac   3h07’24”       @42″

36  18 USA11980402  Tiesler,Kyle         J2  NCCF Team Specia   3h07’24”      = s/t

37  59 IRL19980515  Goszczyk,Patrick     J2  Cycling Leinster   3h07’24”      = s/t

38 101 IRL19981021  Armstrong,Matthew    J2  Cycling Ulster T   3h07’24”      = s/t

39  61 IRL19980812  Leech,Conor          J2  Cycling Leinster   3h07’25”       @43″

40  73 IRL19991010  Walsh,Robbie         YJ1 Tarrant Skoda Mu   3h07’25”      = s/t

41  71 IRL19980718  Pierse,Oran          J2  Tarrant Skoda Mu   3h07’29”       @47″

42   1 IRL19980311  Gray,Jake            J2  Ireland            3h07’29”      = s/t

43  63 IRL19980703  Young,Reece          J2  Leinster Richies   3h07’30”       @48″

44 103 NED19981102  Kuiten,Arjan         J2  Tempo-Hoppenbrou   3h07’31”       @49″

45  54 IRL19981227  Kearney,Aaron        J2  NRPT Magnet.ie     3h07’31”      = s/t

46  60 IRL19980812  Leech,Ciaran         J2  Cycling Leinster   3h07’32”       @50″

47  10 USA19990824  Jones,Simon          YJ1 Hot Tubes 2        3h07’32”      = s/t

48  35 GBR19990613  Swinnerton,Joe       YJ1 Swinnerton Cycle   3h07’33”       @51″

49  21 NED19980802  Van Dan Broek,Floris J2  RSC de Zuidwesth   3h07’33”      = s/t

50  30 GBR19990116  Ridehalgh,Jamie      YJ1 Giant Halo Team    3h07’34”       @52″

51  37 GBR19980516  Dobson,Jake          J2  Prologue RT        3h07’34”      = s/t

52  15 USA19980719  Brookshire,Colton    J2  NCCF Team Specia   3h07’34”      = s/t

53  70 IRL19981025  Murphy,Conor         J2  Tarrant Skoda Mu   3h07’35”       @53″

54  50 GBR19980106  Paterson,Stuart      J2  Edinburgh RC       3h07’35”      = s/t

55  89 IRL19980208  McCann,Conor         J2  Cycling Ulster T   3h07’38”       @56″

56  75 IRL19990225  McAuliffe,Jack       YJ1 JFC Munster Acad   3h07’38”      = s/t

57  85 IRL19990112  Fleville,Ethan       YJ1 Island Wheelers    3h07’38”      = s/t

58  44 GBR19980105  Biddle,Cameron       J2  GB West Midlands   3h07’39”       @57″

59  33 GBR19990430  Hardwick,Benjamin    YJ1 Swinnerton Cycle   3h07’39”      = s/t

60  34 GBR19980601  Minor,Daniel         J2  Swinnerton Cycle   3h07’40”       @58″

61  87 IRL19980401  Moore,Calvin         J2  Cycling Ulster T   3h07’41”       @59″

62  39 GBR19990224  Armstrong,Joe        YJ1 Prologue RT        3h07’44”    @01’02”

63  36 GBR19980909  Williams,Joe         J2  Prologue RT        3h07’47”    @01’05”

64  57 IRL19980819  Douglas,Brandon      J2  West Down Wheele   3h07’48”    @01’06”

65  67 IRL19990926  Murnane,Sean         YJ1 Leinster Scott O   3h07’49”    @01’07”

66  68 IRL19980512  Ryan,Dillon          J2  Leinster Scott O   3h07’49”      = s/t

67  41 IRL19990114  McArdle Ruane,Eoghan YJ1 Galway Bay CC      3h07’52”    @01’10”

68  82 IRL19990309  McAllister,Matthew   YJ1 Island Wheelers    3h07’53”    @01’11”

69  76 IRL19990129  Greer,Jones          YJ1 JFC Munster Acad   3h07’54”    @01’12”

70  84 IRL19980623  Devlin,Conor         J2  Island Wheelers    3h07’55”    @01’13”

71  69 IRL19981201  Harrington,Marcus    J2  Leinster Scott O   3h07’55”      = s/t

72  56 IRL19981110  Williams,Jack        J2  NRPT 2             3h07’56”    @01’14”

73  45 GBR19980921  Grivell Mellor,Ewan  J2  GB West Midlands   3h07’57”    @01’15”

74  78 IRL19981215  Whittle,Mark         J2  Sensa Munster Ac   3h07’58”    @01’16”

75  88 IRL19990216  Baenes,Harvey        YJ1 Cycling Ulster T   3h08’01”    @01’19”

76  22 NED19990205  Mertens,Dennis       YJ1 RSC de Zuidwesth   3h08’01”      = s/t

77  77 IRL19990415  McAuliffe,Niall      YJ1 JFC Munster Acad   3h08’04”    @01’22”

78  74 IRL19990628  Allen,Denis          YJ1 JFC Munster Acad   3h08’06”    @01’24”

79  62 IRL19991121  Cullen,Aaron         YJ1 Leinster Richies   3h08’07”    @01’25”

80  51 GBR19990220  Gray,Lewis           YJ1 Edinburgh RC       3h08’10”    @01’28”

81 100 IRL19990730  Wilson,Liam          YJ1 Cycling Ulster T   3h08’12”    @01’30”

82  99 IRL19991021  Doherty,Robbie       YJ1 Cycling Ulster T   3h08’12”      = s/t

83  58 IRL19980219  Jordan,Fionn         J2  Cycling Leinster   3h08’12”      = s/t

84  64 IRL19980327  Byrne,Ryan           J2  Leinster Richies   3h08’16”    @01’34”

85 102 NED19990319  van Dinther,Bas      YJ1 Tempo-Hoppenbrou   3h08’50”    @02’08”

86  20 NED19980406  de Peijper,Cliff     J2  RSC de Zuidwesth   3h19’35”    @12’53”

87  94 IRL19981016  Potter,Ryan          J2  Connaught Team     3h25’08”    @18’26”

88  97 IRL19991712  Gannon,Oisin         YJ1 Connaught Team     3h25’38”    @18’56”

89  55 IRL19980318  McLoughlin,Mitchell  J2  NRPT Magnet.ie     3h43’22”    @36’40”

90  92 IRL19990124  Gallagher,Sean       YJ1 Murphy Survey Ki   3h43’41”    @36’59”

91  83 IRL19980520  McCourt,James        J2  Island Wheelers    3h46’27”    @39’45”

92  79 IRL19990506  Grace,Conor          YJ1 Sensa Munster Ac   3h48’40”    @41’58”

93  95 IRL19990728  Tonra,James          YJ1 Connaught Team     3h49’52”    @43’10”

94  93 IRL19980331  Lawrence,Joash       J2  North Down CC      3h51’07”    @44’25”

95  40 IRL19980902  Vahey,Ben            J2  Galway Bay CC      3h51’19”    @44’37”

96  47 GBR19980304  Davies,Ethan         J2  GB West Midlands   3h51’26”    @44’44”

97  43 IRL19990623  Murray,Cathal        YJ1 South Tipperary    3h51’38”    @44’56”

98  80 IRL19991209  Smailes,Cian         YJ1 Sensa Munster Ac   3h52’08”    @45’26”

99  91 IRL19991007  Humpeys,Cillian      YJ1 Murphy Survey Ki   3h52’28”    @45’46”

100  48 GBR19980917  Agnew,Joe            J2  Edinburgh RC       3h56’07”    @49’25”

————————————————————————

Points & Bonuses

————————————————————————

S/Pt P/P S/B P/B No.   Name

15             15    Brookshire,C

14             1     Gray,J

13             5     Hect,G

12             10    Jones,S

11             30    Ridehalgh,J

10             72    Corkery,D

9             27    Schmidt,A

8             49    Kennedy,C

7             100   Wilson,L

6             38    Hartley,T

5             63    Young,R

4             31    Linehan,J

3             52    Roche,A

2             58    Jordan,F

1             16    Davis,C

————————————————————————

Primes

————————————————————————

KOM Cat 3: 63.7

PL No. Name         Tm  Pts Sec

1  20 de Peijper,C ZUI 5pt

2  17 Velez,C      NCC 3pt

3   4 Tuomey,R     IRL 1pt

KOM Cat 3: 80.1

PL No. Name         Tm  Pts Sec

1  23 Milne,M      HOW 5pt

2   4 Tuomey,R     IRL 3pt

3  17 Velez,C      NCC 1pt

KOM Cat 2: 90.7

PL No. Name         Tm  Pts Sec

1  24 Schunk,C     HOW 9pt

2  17 Velez,C      NCC 7pt

3  16 Davis,C      NCC 5pt

4  89 McCann,C     UL1 3pt

————————————————————————

Mountains Competition

————————————————————————

PL No. Name         TM  Pts

1  17 Velez,C      NCC  11

2  24 Schunk,C     HOW   9

3  23 Milne,M      HOW   5

4  20 de Peijper,C ZUI   5

5  16 Davis,C      NCC   5

6   4 Tuomey,R     IRL   4

7  89 McCann,C     UL1   3

————————————————————————

Junior 1 Overall

————————————————————————

PL No. Name                 TM          Time

1   8 Jorgenson,M          HT1     3h06’42”

2   7 Holowesko,L          HT1 @        09″

3  29 Cox,M                GIA @        10″

4  53 Walsh,B              MAG @        13″

5  38 Hartley,T            PRO @        15″

6  25 Larson,B             HOW @        15″

7   9 Clouse,E             HT2 @        17″

8  14 Boots,K              HT3 @        21″

9  17 Velez,C              NCC @        24″

10  72 Corkery,D            SKO @        25″

————————————————————————

Team General Classification

————————————————————————

PL Name      Time

1 Hot Tubes 9h20’23”

2 Giant Hal @ 26″

3 Holowesko @ 30″

4 Ireland   @ 45″

5 Hot Tubes @ 53″

6 NRPT Magn @ 01’17”

7 NCCF Team @ 01’27”

8 Tarrant S @ 01’38”

9 RSC de Zu @ 01’44”

10 Prologue  @ 01’52”

11 Cycling L @ 01’58”

12 Cycling U @ 02’15”

13 Edinburgh @ 02’19”

14 Swinnerto @ 02’29”

15 GB West M @ 02’35”

16 Island Wh @ 03’03”

17 Leinster  @ 03’10”

18 JFC Munst @ 03’13”

19 Cycling U @ 03’25”

20 Leinster  @ 03’30”

21 Connaught @ 36’52”

22 Sensa Mun @ 43’28”

23 Murphy Su @ 1h22’56”

————————————————————————

Commissaire Communique

————————————————————————

Riders are reminded to remain on their own side of the road that is

LEFT hand side as the roads are not closed.

Riders are requested to call out any Street Furniture to their

fellow cyclists.

There was a watch found at the start of the TT ON STAGE ONE.

The College of Commissaires

————————————————————————

SCOTT JUNIOR TOUR 2016

Stage 2 Results

Ennis – Barefield 13 July 2016

Stage 2 Stage Result

Issued: 13 Jul 2016, 17:05

————————————————————————

Organisation: Usher Irish Road Club    Country: IRL

Class: na                              .

Winner’s Time: 2h58’11”                Deadline: 3h42’43”  (25%)

Race Dist: 117.80 kms / 73.25 Miles    Total Dist: 124.00 kms / 77.11 miles

Speed: 39.67 kph / 24.67 mph           Average: 39.85 kph / 24.78 mph

Number of Starters: 100                Number of Finishers: 100

————————————————————————

PL No. UCI Code    Name                 TM  Team                       Time       @

1  15 USA19980719 Brookshire,Colton    NCC NCCF Team Specialized  2h58’11”

2   1 IRL19980311 Gray,Jake            IRL Ireland                2h58’11”

3   5 USA19980218 Hect,Gage            HT1 Hot Tubes 1            2h58’11”

4  10 USA19990824 Jones,Simon          HT2 Hot Tubes 2            2h58’11”

5  30 GBR19990116 Ridehalgh,Jamie      GIA Giant Halo Team UK     2h58’11”

6  72 IRL19990212 Corkery,Dillon       SKO Tarrant Skoda Munster  2h58’11”

7  27 USA         Schmidt,Andrew       HDE Hincapi Development    2h58’11”

8  49 GBR19980430 Kennedy,Calum        EDI Edinburgh RC           2h58’11”

9 100 IRL19990730 Wilson,Liam          UL2 Cycling Ulster Team 2  2h58’11”

10  38 GBR19990113 Hartley,Theo         PRO Prologue RT            2h58’11”

11  63 IRL19980703 Young,Reece          RBS Leinster Richies Bike  2h58’11”

12  31 GBR19980806 Linehan,Joseph       GIA Giant Halo Team UK     2h58’11”

13  52 IRL19980609 Roche,Alexis         MAG NRPT Magnet.ie         2h58’11”

14  58 IRL19980219 Jordan,Fionn         LEN Cycling Leinster       2h58’11”

15  16 USA19990699 Davis,Cole           NCC NCCF Team Specialized  2h58’11”

16  70 IRL19981025 Murphy,Conor         SKO Tarrant Skoda Munster  2h58’11”

17  59 IRL19980515 Goszczyk,Patrick     LEN Cycling Leinster       2h58’11”

18  44 GBR19980105 Biddle,Cameron       GBW GB West Midlands       2h58’11”

19  71 IRL19980718 Pierse,Oran          SKO Tarrant Skoda Munster  2h58’11”

20  23 USA19981023 Milne,Micah          HOW HoloweskoCitadel pbHi  2h58’11”

21  51 GBR19990220 Gray,Lewis           EDI Edinburgh RC           2h58’11”

22  89 IRL19980208 McCann,Conor         UL1 Cycling Ulster Team 1  2h58’11”

23  28 GBR19980407 Meredith,Charlie     GIA Giant Halo Team UK     2h58’11”

24  54 IRL19981227 Kearney,Aaron        MAG NRPT Magnet.ie         2h58’11”

25  19 NED19990412 Sitters,Bart         ZUI RSC de Zuidwesthoek    2h58’11”

26  90 IRL19991022 Murphy,J B.          KIL Murphy Survey Kilcull  2h58’11”

27  85 IRL19990112 Fleville,Ethan       ISL Island Wheelers        2h58’11”

28  22 NED19990205 Mertens,Dennis       ZUI RSC de Zuidwesthoek    2h58’11”

29  37 GBR19980516 Dobson,Jake          PRO Prologue RT            2h58’11”

30  86 IRL19980126 Heaney,Marc          UL1 Cycling Ulster Team 1  2h58’11”

31  77 IRL19990415 McAuliffe,Niall      JFC JFC Munster Academy    2h58’11”

32  18 USA11980402 Tiesler,Kyle         NCC NCCF Team Specialized  2h58’11”

33  98 IRL19980821 Thomson,Stewart      IW2 Island Wheelers 2      2h58’11”

34   3 IRL19980129 O’Leary,Robert       IRL Ireland                2h58’11”

35   8 USA19990107 Jorgenson,Matteo     HT1 Hot Tubes 1            2h58’11”

36  11 USA         McCormack,Alex       HT2 Hot Tubes 2            2h58’11”

37  41 IRL19990114 McArdle Ruane,Eoghan GAL Galway Bay CC          2h58’11”

38  21 NED19980802 Van Dan Broek,Floris ZUI RSC de Zuidwesthoek    2h58’11”

39  35 GBR19990613 Swinnerton,Joe       SWI Swinnerton Cycles      2h58’11”

40  67 IRL19990926 Murnane,Sean         LSO Leinster Scott Orwell  2h58’11”

41  87 IRL19980401 Moore,Calvin         UL1 Cycling Ulster Team 1  2h58’11”

42   2 IRL19981226 McIntyre,Cameron     IRL Ireland                2h58’11”

43  25 USA19990515 Larson,Bjorn         HOW HoloweskoCitadel pbHi  2h58’11”

44  57 IRL19980819 Douglas,Brandon      WDW West Down Wheelers     2h58’11”

45  50 GBR19980106 Paterson,Stuart      EDI Edinburgh RC           2h58’11”

46  32 GBR19980928 Georgi,Etienne       GIA Giant Halo Team UK     2h58’11”

47 103 NED19981102 Kuiten,Arjan         NED Tempo-Hoppenbrouwers   2h58’11”

48  45 GBR19980921 Grivell Mellor,Ewan  GBW GB West Midlands       2h58’11”

49  33 GBR19990430 Hardwick,Benjamin    SWI Swinnerton Cycles      2h58’11”

50  17 USA19990206 Velez,Charles        NCC NCCF Team Specialized  2h58’11”

51  82 IRL19990309 McAllister,Matthew   ISL Island Wheelers        2h58’11”

52  64 IRL19980327 Byrne,Ryan           RBS Leinster Richies Bike  2h58’11”

53   9 USA19990611 Clouse,Evan          HT2 Hot Tubes 2            2h58’11”

54  96 IRL19991409 McLoughlin,Eoghan    CON Connaught Team         2h58’11”

55  12 USA19981106 Putt,Noah            HT2 Hot Tubes 2            2h58’11”

56  42 GBR19981001 Coulton,Ryan         SJJ Provision SJ Junior A  2h58’11”

57 102 NED19990319 van Dinther,Bas      NED Tempo-Hoppenbrouwers   2h58’11”

58  69 IRL19981201 Harrington,Marcus    LSO Leinster Scott Orwell  2h58’11”

59  34 GBR19980601 Minor,Daniel         SWI Swinnerton Cycles      2h58’11”

60  29 GBR19990310 Cox,Matthew          GIA Giant Halo Team UK     2h58’11”

61  78 IRL19981215 Whittle,Mark         SEN Sensa Munster Academy  2h58’11”

62   6 USA19980514 Zueger,Logan         HT1 Hot Tubes 1            2h58’11”

63  26 USA19981024 Goral,Wyatt          HOW HoloweskoCitadel pbHi  2h58’11”

64  53 IRL19990823 Walsh,Ben            MAG NRPT Magnet.ie         2h58’11”

65  99 IRL19991021 Doherty,Robbie       UL2 Cycling Ulster Team 2  2h58’11”

66  56 IRL19981110 Williams,Jack        NR2 NRPT 2                 2h58’11”

67  24 USA19990619 Schunk,Conor         HOW HoloweskoCitadel pbHi  2h58’11”

68  68 IRL19980512 Ryan,Dillon          LSO Leinster Scott Orwell  2h58’11”

69   7 USA         Holowesko,Liam       HT1 Hot Tubes 1            2h58’11”

70  46 GBR19990925 Round,Devon          GBW GB West Midlands       2h58’11”

71  81 USA         Sheehan,Riley        SEN Sensa Munster Academy  2h58’11”

72  60 IRL19980812 Leech,Ciaran         LEN Cycling Leinster       2h58’11”

73  61 IRL19980812 Leech,Conor          LEN Cycling Leinster       2h58’11”

74  14 USA         Boots,Kenny          HT3 Hot Tubes 3            2h58’11”

75 101 IRL19981021 Armstrong,Matthew    UL2 Cycling Ulster Team 2  2h58’11”

76  36 GBR19980909 Williams,Joe         PRO Prologue RT            2h58’11”

77  39 GBR19990224 Armstrong,Joe        PRO Prologue RT            2h58’11”

78  84 IRL19980623 Devlin,Conor         ISL Island Wheelers        2h58’11”

79  74 IRL19990628 Allen,Denis          JFC JFC Munster Academy    2h58’11”

80  62 IRL19991121 Cullen,Aaron         RBS Leinster Richies Bike  2h58’11”

81  76 IRL19990129 Greer,Jones          JFC JFC Munster Academy    2h58’11”

82  73 IRL19991010 Walsh,Robbie         SKO Tarrant Skoda Munster  2h58’11”

83  75 IRL19990225 McAuliffe,Jack       JFC JFC Munster Academy    2h58’11”

84   4 IRL19990929 Tuomey,Ronan         IRL Ireland                2h58’32”    @21″

85  88 IRL19990216 Baenes,Harvey        UL1 Cycling Ulster Team 1  2h58’35”    @24″

86  20 NED19980406 de Peijper,Cliff     ZUI RSC de Zuidwesthoek    3h10’26” @12’15”

87  97 IRL19991712 Gannon,Oisin         CON Connaught Team         3h14’59” @16’48”

88  94 IRL19981016 Potter,Ryan          CON Connaught Team         3h14’59”   @ s/t

89  55 IRL19980318 McLoughlin,Mitchell  MAG NRPT Magnet.ie         3h33’46” @35’35”

90  92 IRL19990124 Gallagher,Sean       KIL Murphy Survey Kilcull  3h33’46”   @ s/t

91  83 IRL19980520 McCourt,James        ISL Island Wheelers        3h36’42” @38’31”

92  79 IRL19990506 Grace,Conor          SEN Sensa Munster Academy  3h38’34” @40’23”

93  95 IRL19990728 Tonra,James          CON Connaught Team         3h40’05” @41’54”

94  47 GBR19980304 Davies,Ethan         GBW GB West Midlands       3h41’09” @42’58”

95  43 IRL19990623 Murray,Cathal        TIP South Tipperary        3h41’15” @43’04”

96  93 IRL19980331 Lawrence,Joash       DOW North Down CC          3h41’15”   @ s/t

97  40 IRL19980902 Vahey,Ben            GAL Galway Bay CC          3h41’24” @43’13”

98  80 IRL19991209 Smailes,Cian         SEN Sensa Munster Academy  3h42’13” @44’02”

99  91 IRL19991007 Humpeys,Cillian      KIL Murphy Survey Kilcull  3h42’13”   @ s/t

100  48 GBR19980917 Agnew,Joe            EDI Edinburgh RC           3h46’32” @48’21”

————————————————————————

General Classification

————————————————————————

PL No. UCI Code     Name                 CAT Team                GC Time          @

1   8 USA19990107  Jorgenson,Matteo     YJ1 Hot Tubes 1        3h06’42”

2  42 GBR19981001  Coulton,Ryan         J2  Provision SJ Jun   3h06’48”       @06″

3   5 USA19980218  Hect,Gage            J2  Hot Tubes 1        3h06’50”       @08″

4   7 USA          Holowesko,Liam       YJ1 Hot Tubes 1        3h06’51”       @09″

5  28 GBR19980407  Meredith,Charlie     J2  Giant Halo Team    3h06’52”       @10″

6  29 GBR19990310  Cox,Matthew          YJ1 Giant Halo Team    3h06’52”      = s/t

7  53 IRL19990823  Walsh,Ben            YJ1 NRPT Magnet.ie     3h06’55”       @13″

8  26 USA19981024  Goral,Wyatt          J2  HoloweskoCitadel   3h06’56”       @14″

9   6 USA19980514  Zueger,Logan         J2  Hot Tubes 1        3h06’56”      = s/t

10  12 USA19981106  Putt,Noah            J2  Hot Tubes 2        3h06’57”       @15″

11  38 GBR19990113  Hartley,Theo         YJ1 Prologue RT        3h06’57”      = s/t

12  25 USA19990515  Larson,Bjorn         YJ1 HoloweskoCitadel   3h06’57”      = s/t

13   9 USA19990611  Clouse,Evan          YJ1 Hot Tubes 2        3h06’59”       @17″

14  23 USA19981023  Milne,Micah          J2  HoloweskoCitadel   3h07’00”       @18″

15   3 IRL19980129  O’Leary,Robert       J2  Ireland            3h07’02”       @20″

16  14 USA          Boots,Kenny          YJ1 Hot Tubes 3        3h07’03”       @21″

17  32 GBR19980928  Georgi,Etienne       J2  Giant Halo Team    3h07’05”       @23″

18  17 USA19990206  Velez,Charles        YJ1 NCCF Team Specia   3h07’06”       @24″

19   2 IRL19981226  McIntyre,Cameron     J2  Ireland            3h07’07”       @25″

20  72 IRL19990212  Corkery,Dillon       YJ1 Tarrant Skoda Mu   3h07’07”      = s/t

21  27 USA          Schmidt,Andrew       YJ1 Hincapi Developm   3h07’09”       @27″

22  90 IRL19991022  Murphy,J B.          YJ1 Murphy Survey Ki   3h07’10”       @28″

23  24 USA19990619  Schunk,Conor         YJ1 HoloweskoCitadel   3h07’13”       @31″

24  52 IRL19980609  Roche,Alexis         J2  NRPT Magnet.ie     3h07’14”       @32″

25  19 NED19990412  Sitters,Bart         YJ1 RSC de Zuidwesth   3h07’14”      = s/t

26  98 IRL19980821  Thomson,Stewart      J2  Island Wheelers    3h07’19”       @37″

27   4 IRL19990929  Tuomey,Ronan         YJ1 Ireland            3h07’20”       @38″

28  11 USA          McCormack,Alex       YJ1 Hot Tubes 2        3h07’20”      = s/t

29  16 USA19990699  Davis,Cole           YJ1 NCCF Team Specia   3h07’20”      = s/t

30  49 GBR19980430  Kennedy,Calum        J2  Edinburgh RC       3h07’21”       @39″

31  96 IRL19991409  McLoughlin,Eoghan    YJ1 Connaught Team     3h07’21”      = s/t

32  46 GBR19990925  Round,Devon          YJ1 GB West Midlands   3h07’22”       @40″

33  31 GBR19980806  Linehan,Joseph       J2  Giant Halo Team    3h07’23”       @41″

34  86 IRL19980126  Heaney,Marc          J2  Cycling Ulster T   3h07’23”      = s/t

35  81 USA          Sheehan,Riley        YJ1 Sensa Munster Ac   3h07’24”       @42″

36  18 USA11980402  Tiesler,Kyle         J2  NCCF Team Specia   3h07’24”      = s/t

37  59 IRL19980515  Goszczyk,Patrick     J2  Cycling Leinster   3h07’24”      = s/t

38 101 IRL19981021  Armstrong,Matthew    J2  Cycling Ulster T   3h07’24”      = s/t

39  61 IRL19980812  Leech,Conor          J2  Cycling Leinster   3h07’25”       @43″

40  73 IRL19991010  Walsh,Robbie         YJ1 Tarrant Skoda Mu   3h07’25”      = s/t

41  71 IRL19980718  Pierse,Oran          J2  Tarrant Skoda Mu   3h07’29”       @47″

42   1 IRL19980311  Gray,Jake            J2  Ireland            3h07’29”      = s/t

43  63 IRL19980703  Young,Reece          J2  Leinster Richies   3h07’30”       @48″

44 103 NED19981102  Kuiten,Arjan         J2  Tempo-Hoppenbrou   3h07’31”       @49″

45  54 IRL19981227  Kearney,Aaron        J2  NRPT Magnet.ie     3h07’31”      = s/t

46  60 IRL19980812  Leech,Ciaran         J2  Cycling Leinster   3h07’32”       @50″

47  10 USA19990824  Jones,Simon          YJ1 Hot Tubes 2        3h07’32”      = s/t

48  35 GBR19990613  Swinnerton,Joe       YJ1 Swinnerton Cycle   3h07’33”       @51″

49  21 NED19980802  Van Dan Broek,Floris J2  RSC de Zuidwesth   3h07’33”      = s/t

50  30 GBR19990116  Ridehalgh,Jamie      YJ1 Giant Halo Team    3h07’34”       @52″

51  37 GBR19980516  Dobson,Jake          J2  Prologue RT        3h07’34”      = s/t

52  15 USA19980719  Brookshire,Colton    J2  NCCF Team Specia   3h07’34”      = s/t

53  70 IRL19981025  Murphy,Conor         J2  Tarrant Skoda Mu   3h07’35”       @53″

54  50 GBR19980106  Paterson,Stuart      J2  Edinburgh RC       3h07’35”      = s/t

55  89 IRL19980208  McCann,Conor         J2  Cycling Ulster T   3h07’38”       @56″

56  75 IRL19990225  McAuliffe,Jack       YJ1 JFC Munster Acad   3h07’38”      = s/t

57  85 IRL19990112  Fleville,Ethan       YJ1 Island Wheelers    3h07’38”      = s/t

58  44 GBR19980105  Biddle,Cameron       J2  GB West Midlands   3h07’39”       @57″

59  33 GBR19990430  Hardwick,Benjamin    YJ1 Swinnerton Cycle   3h07’39”      = s/t

60  34 GBR19980601  Minor,Daniel         J2  Swinnerton Cycle   3h07’40”       @58″

61  87 IRL19980401  Moore,Calvin         J2  Cycling Ulster T   3h07’41”       @59″

62  39 GBR19990224  Armstrong,Joe        YJ1 Prologue RT        3h07’44”    @01’02”

63  36 GBR19980909  Williams,Joe         J2  Prologue RT        3h07’47”    @01’05”

64  57 IRL19980819  Douglas,Brandon      J2  West Down Wheele   3h07’48”    @01’06”

65  67 IRL19990926  Murnane,Sean         YJ1 Leinster Scott O   3h07’49”    @01’07”

66  68 IRL19980512  Ryan,Dillon          J2  Leinster Scott O   3h07’49”      = s/t

67  41 IRL19990114  McArdle Ruane,Eoghan YJ1 Galway Bay CC      3h07’52”    @01’10”

68  82 IRL19990309  McAllister,Matthew   YJ1 Island Wheelers    3h07’53”    @01’11”

69  76 IRL19990129  Greer,Jones          YJ1 JFC Munster Acad   3h07’54”    @01’12”

70  84 IRL19980623  Devlin,Conor         J2  Island Wheelers    3h07’55”    @01’13”

71  69 IRL19981201  Harrington,Marcus    J2  Leinster Scott O   3h07’55”      = s/t

72  56 IRL19981110  Williams,Jack        J2  NRPT 2             3h07’56”    @01’14”

73  45 GBR19980921  Grivell Mellor,Ewan  J2  GB West Midlands   3h07’57”    @01’15”

74  78 IRL19981215  Whittle,Mark         J2  Sensa Munster Ac   3h07’58”    @01’16”

75  88 IRL19990216  Baenes,Harvey        YJ1 Cycling Ulster T   3h08’01”    @01’19”

76  22 NED19990205  Mertens,Dennis       YJ1 RSC de Zuidwesth   3h08’01”      = s/t

77  77 IRL19990415  McAuliffe,Niall      YJ1 JFC Munster Acad   3h08’04”    @01’22”

78  74 IRL19990628  Allen,Denis          YJ1 JFC Munster Acad   3h08’06”    @01’24”

79  62 IRL19991121  Cullen,Aaron         YJ1 Leinster Richies   3h08’07”    @01’25”

80  51 GBR19990220  Gray,Lewis           YJ1 Edinburgh RC       3h08’10”    @01’28”

81 100 IRL19990730  Wilson,Liam          YJ1 Cycling Ulster T   3h08’12”    @01’30”

82  99 IRL19991021  Doherty,Robbie       YJ1 Cycling Ulster T   3h08’12”      = s/t

83  58 IRL19980219  Jordan,Fionn         J2  Cycling Leinster   3h08’12”      = s/t

84  64 IRL19980327  Byrne,Ryan           J2  Leinster Richies   3h08’16”    @01’34”

85 102 NED19990319  van Dinther,Bas      YJ1 Tempo-Hoppenbrou   3h08’50”    @02’08”

86  20 NED19980406  de Peijper,Cliff     J2  RSC de Zuidwesth   3h19’35”    @12’53”

87  94 IRL19981016  Potter,Ryan          J2  Connaught Team     3h25’08”    @18’26”

88  97 IRL19991712  Gannon,Oisin         YJ1 Connaught Team     3h25’38”    @18’56”

89  55 IRL19980318  McLoughlin,Mitchell  J2  NRPT Magnet.ie     3h43’22”    @36’40”

90  92 IRL19990124  Gallagher,Sean       YJ1 Murphy Survey Ki   3h43’41”    @36’59”

91  83 IRL19980520  McCourt,James        J2  Island Wheelers    3h46’27”    @39’45”

92  79 IRL19990506  Grace,Conor          YJ1 Sensa Munster Ac   3h48’40”    @41’58”

93  95 IRL19990728  Tonra,James          YJ1 Connaught Team     3h49’52”    @43’10”

94  93 IRL19980331  Lawrence,Joash       J2  North Down CC      3h51’07”    @44’25”

95  40 IRL19980902  Vahey,Ben            J2  Galway Bay CC      3h51’19”    @44’37”

96  47 GBR19980304  Davies,Ethan         J2  GB West Midlands   3h51’26”    @44’44”

97  43 IRL19990623  Murray,Cathal        YJ1 South Tipperary    3h51’38”    @44’56”

98  80 IRL19991209  Smailes,Cian         YJ1 Sensa Munster Ac   3h52’08”    @45’26”

99  91 IRL19991007  Humpeys,Cillian      YJ1 Murphy Survey Ki   3h52’28”    @45’46”

100  48 GBR19980917  Agnew,Joe            J2  Edinburgh RC       3h56’07”    @49’25”

————————————————————————

Points & Bonuses

————————————————————————

S/Pt P/P S/B P/B No.   Name

15             15    Brookshire,C

14             1     Gray,J

13             5     Hect,G

12             10    Jones,S

11             30    Ridehalgh,J

10             72    Corkery,D

9             27    Schmidt,A

8             49    Kennedy,C

7             100   Wilson,L

6             38    Hartley,T

5             63    Young,R

4             31    Linehan,J

3             52    Roche,A

2             58    Jordan,F

1             16    Davis,C

————————————————————————

Primes

————————————————————————

KOM Cat 3: 63.7

PL No. Name         Tm  Pts Sec

1  20 de Peijper,C ZUI 5pt

2  17 Velez,C      NCC 3pt

3   4 Tuomey,R     IRL 1pt

KOM Cat 3: 80.1

PL No. Name         Tm  Pts Sec

1  23 Milne,M      HOW 5pt

2   4 Tuomey,R     IRL 3pt

3  17 Velez,C      NCC 1pt

KOM Cat 2: 90.7

PL No. Name         Tm  Pts Sec

1  24 Schunk,C     HOW 9pt

2  17 Velez,C      NCC 7pt

3  16 Davis,C      NCC 5pt

4  89 McCann,C     UL1 3pt

————————————————————————

Mountains Competition

————————————————————————

PL No. Name         TM  Pts

1  17 Velez,C      NCC  11

2  24 Schunk,C     HOW   9

3  23 Milne,M      HOW   5

4  20 de Peijper,C ZUI   5

5  16 Davis,C      NCC   5

6   4 Tuomey,R     IRL   4

7  89 McCann,C     UL1   3

————————————————————————

Junior 1 Overall

————————————————————————

PL No. Name                 TM          Time

1   8 Jorgenson,M          HT1     3h06’42”

2   7 Holowesko,L          HT1 @        09″

3  29 Cox,M                GIA @        10″

4  53 Walsh,B              MAG @        13″

5  38 Hartley,T            PRO @        15″

6  25 Larson,B             HOW @        15″

7   9 Clouse,E             HT2 @        17″

8  14 Boots,K              HT3 @        21″

9  17 Velez,C              NCC @        24″

10  72 Corkery,D            SKO @        25″

————————————————————————

Team General Classification

————————————————————————

PL Name      Time

1 Hot Tubes 9h20’23”

2 Giant Hal @ 26″

3 Holowesko @ 30″

4 Ireland   @ 45″

5 Hot Tubes @ 53″

6 NRPT Magn @ 01’17”

7 NCCF Team @ 01’27”

8 Tarrant S @ 01’38”

9 RSC de Zu @ 01’44”

10 Prologue  @ 01’52”

11 Cycling L @ 01’58”

12 Cycling U @ 02’15”

13 Edinburgh @ 02’19”

14 Swinnerto @ 02’29”

15 GB West M @ 02’35”

16 Island Wh @ 03’03”

17 Leinster  @ 03’10”

18 JFC Munst @ 03’13”

19 Cycling U @ 03’25”

20 Leinster  @ 03’30”

21 Connaught @ 36’52”

22 Sensa Mun @ 43’28”

23 Murphy Su @ 1h22’56”

————————————————————————

Commissaire Communique

————————————————————————

Riders are reminded to remain on their own side of the road that is

LEFT hand side as the roads are not closed.

Riders are requested to call out any Street Furniture to their

fellow cyclists.

There was a watch found at the start of the TT ON STAGE ONE.

The College of Commissaires

————————————————————————

13 July 2016; Race Leader Matteo Jorgenson of Hot Tubes during Stage 2 of the 2016 Scott Bicycles Junior Tour of Ireland, Ennis - Barefield, Co. Clare. Picture credit: Stephen McMahon/SPORTSFILE
13 July 2016; Race Leader Matteo Jorgenson of Hot Tubes during Stage 2 of the 2016 Scott Bicycles Junior Tour of Ireland, Ennis – Barefield, Co. Clare. Picture credit: Stephen McMahon/SPORTSFILE

2016 JT STAGE 2 EDITS 011 web 2016 JT STAGE 2 EDITS 010 web

13 July 2016; Logan Zueger of Hot Tubes leads the peloton during Stage 2 of the 2016 Scott Bicycles Junior Tour of Ireland, Ennis - Barefield, Co. Clare. Picture credit: Stephen McMahon/SPORTSFILE
13 July 2016; Logan Zueger of Hot Tubes leads the peloton during Stage 2 of the 2016 Scott Bicycles Junior Tour of Ireland, Ennis – Barefield, Co. Clare. Picture credit: Stephen McMahon/SPORTSFILE
13 July 2016; Micha Milne of Holowesko/Citadel team leads the breakaway during Stage 2 of the 2016 Scott Bicycles Junior Tour of Ireland, Ennis - Barefield, Co. Clare. Picture credit: Stephen McMahon/SPORTSFILE
13 July 2016; Micha Milne of Holowesko/Citadel team leads the breakaway during Stage 2 of the 2016 Scott Bicycles Junior Tour of Ireland, Ennis – Barefield, Co. Clare. Picture credit: Stephen McMahon/SPORTSFILE
13 July 2016; Alexis Roche of NRPT Magnet.ie during Stage 2 of the 2016 Scott Bicycles Junior Tour of Ireland, Ennis - Barefield, Co. Clare. Picture credit: Stephen McMahon/SPORTSFILE
13 July 2016; Alexis Roche of NRPT Magnet.ie during Stage 2 of the 2016 Scott Bicycles Junior Tour of Ireland, Ennis – Barefield, Co. Clare. Picture credit: Stephen McMahon/SPORTSFILE

2016 JT STAGE 2 EDITS 006 web

13 July 2016; Oisin Gannon of Connaught Team during Stage 2 of the 2016 Scott Bicycles Junior Tour of Ireland, Ennis - Barefield, Co. Clare. Picture credit: Stephen McMahon/SPORTSFILE
13 July 2016; Oisin Gannon of Connaught Team during Stage 2 of the 2016 Scott Bicycles Junior Tour of Ireland, Ennis – Barefield, Co. Clare. Picture credit: Stephen McMahon/SPORTSFILE
13 July 2016; Aaron Kearney, centre, of NRPT Magnet.ie remounts after getting caught up in a crash during Stage 2 of the 2016 Scott Bicycles Junior Tour of Ireland, Ennis - Barefield, Co. Clare. Picture credit: Stephen McMahon/SPORTSFILE
13 July 2016; Aaron Kearney, centre, of NRPT Magnet.ie remounts after getting caught up in a crash during Stage 2 of the 2016 Scott Bicycles Junior Tour of Ireland, Ennis – Barefield, Co. Clare. Picture credit: Stephen McMahon/SPORTSFILE
13 July 2016; Alexis Roche, of NRPT Magnet.ie during Stage 2 of the 2016 Scott Bicycles Junior Tour of Ireland, Ennis - Barefield, Co. Clare. Picture credit: Stephen McMahon/SPORTSFILE
13 July 2016; Alexis Roche, of NRPT Magnet.ie during Stage 2 of the 2016 Scott Bicycles Junior Tour of Ireland, Ennis – Barefield, Co. Clare. Picture credit: Stephen McMahon/SPORTSFILE
13 July 2016; A general view of the peloton as the race passes through Killaloe during Stage 2 of the 2016 Scott Bicycles Junior Tour of Ireland, Ennis - Barefield, Co. Clare. Picture credit: Stephen McMahon/SPORTSFILE
13 July 2016; A general view of the peloton as the race passes through Killaloe during Stage 2 of the 2016 Scott Bicycles Junior Tour of Ireland, Ennis – Barefield, Co. Clare. Picture credit: Stephen McMahon/SPORTSFILE
13 July 2016; Colton Brookshire, of NCCF Team Specialized celebrates as he crosses the finish line to win Stage 2 of the 2016 Scott Bicycles Junior Tour of Ireland, Ennis - Barefield, Co. Clare. Picture credit: Stephen McMahon/SPORTSFILE
13 July 2016; Colton Brookshire, of NCCF Team Specialized celebrates as he crosses the finish line to win Stage 2 of the 2016 Scott Bicycles Junior Tour of Ireland, Ennis – Barefield, Co. Clare. Picture credit: Stephen McMahon/SPORTSFILE

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.