Stage 6 & Final Overall Results from Scott Bicycles Junior Tour of Ireland

Organisation: Usher Irish Road Club Country: IRL
Class: na .
Winner’s Time: 1h54’16” Deadline: None
Race Dist: 77.50 kms / 48.19 Miles Total Dist: 507.80 kms / 315.78 miles
Speed: 40.69 kph / 25.31 mph Average: 38.91 kph / 24.19 mph
Number of Starters: 91 Number of Finishers: 90
Did Not Start: 1 Did Not Finish: 1
————————————————————————
PL No. UCI Code Name TM Team Time @
1 20 Gillam,Jules SPE Team Specialized 1h54’16”
2 94 Pernot,Nathan NRP NRPT–Magnet.ie 2 1h54’19” @03″
3 75 McCarthy,Dion TAR Tarrant Skoda Spin11 1h54’19” @ s/t
4 10 Keough,Ian HOT Hot Tubes 1 1h54’19” @ s/t
5 39 Roberts,Will WAL Wales 1h54’19” @ s/t
6 105 Line,Owen PRO Pro Vision Cycle Clot 1h54’19” @ s/t
7 1 Gray,Jake IRL Ireland 1h54’19” @ s/t
8 16 Zueger,Logan CAL Nor.Cal. Cycling Foun 1h54’19” @ s/t
9 36 Touche,Alex WAL Wales 1h54’19” @ s/t
10 41 Jackson,Chris GBR Strada-Sport GBR 1h54’19” @ s/t
11 74 Yelverton,Sean TAR Tarrant Skoda Spin11 1h54’19” @ s/t
12 44 Talt,Barry MUR Murphy Surveys 1 1h54’19” @ s/t
13 49 Kearney,Aaron CW1 Carrick Wheelers 1 1h54’19” @ s/t
14 71 McDunphy,Conn LUC Lucan CC 1h54’19” @ s/t
15 40 Churchill,Dylan GBR Strada-Sport GBR 1h54’19” @ s/t
16 29 van der Vorst,Frenky HOL RSC Zuidwesthoek 1h54’19” @ s/t
17 15 Brookshire,James C CAL Nor.Cal. Cycling Foun 1h54’19” @ s/t
18 32 Kennedy,Calum EDN Edinburgh RC Juniors 1h54’19” @ s/t
19 62 Jordan,Fionn RBD Richies Bike Developm 1h54’19” @ s/t
20 23 De Vink,Gregory SA South Africa 1h54’19” @ s/t
21 30 Nieuwkop,Bas HOL RSC Zuidwesthoek 1h54’19” @ s/t
22 4 Heaney,Marc IRL Ireland 1h54’19” @ s/t
23 47 Boyne,David MUR Murphy Surveys 1 1h54’19” @ s/t
24 42 Hardwicke,Jack GBR Strada-Sport GBR 1h54’19” @ s/t
25 91 Muldoon,Caimin NRP NRPT- Magnet.ie 1 1h54’19” @ s/t
26 31 Merry,Alistair EDN Edinburgh RC Juniors 1h54’19” @ s/t
27 18 Delgado Jr,Sandor CAL Nor.Cal. Cycling Foun 1h54’19” @ s/t
28 2 O’Mahony,Darragh IRL Ireland 1h54’19” @ s/t
29 101 Kilgallon,Peter BAL Ballina CC 1h54’19” @ s/t
30 11 Hecht,Gage HOT Hot Tubes 1 1h54’19” @ s/t
31 64 Young,Reece RBD Richies Bike Developm 1h54’19” @ s/t
32 60 Moore,Sean LEI Cycling Leinster 1h54’19” @ s/t
33 22 Cox,Rupert SPE Team Specialized 1h54’19” @ s/t
34 25 Le Roux,Dylan SA South Africa 1h54’19” @ s/t
35 3 Tuomey,Simon IRL Ireland 1h54’19” @ s/t
36 89 Roche,Alexis NRP NRPT- Magnet.ie 1 1h54’19” @ s/t
37 108 Francis,Joshua MTN MTN Club 100 1h54’19” @ s/t
38 95 McIntyre,Cameron NRP NRPT–Magnet.ie 2 1h54’19” @ s/t
39 50 Purcell,Cathal CW1 Carrick Wheelers 1 1h54’19” @ s/t
40 93 Goszczyk,Patrick NRP NRPT–Magnet.ie 2 1h54’19” @ s/t
41 102 Thomson,Stewart SPI Spires CC 1h54’19” @ s/t
42 17 Beard,Cameron CAL Nor.Cal. Cycling Foun 1h54’19” @ s/t
43 99 Harrison,Barra COR Cork Giant Team 1h54’19” @ s/t
44 53 O’Donnell,Jack CW2 Carrick Wheelers2 1h54’19” @ s/t
45 14 Jorgenson,Matteo TUB Hot Tubes 2 1h54’19” @ s/t
46 85 Tierney,Cillian DEV Munster Development 1h54’19” @ s/t
47 54 Leech,Ciaran CLO Clonard CC West Meath 1h54’19” @ s/t
48 70 Bryan,Stephen LUC Lucan CC 1h54’19” @ s/t
49 73 White,Dermot LUC Lucan CC 1h54’19” @ s/t
50 38 Kibble,Peter WAL Wales 1h54’19” @ s/t
51 6 Tissot,Gabin BIS Bisontine 1h54’19” @ s/t
52 88 Duffy,Darren SEN Sensa Munster 1h54’19” @ s/t
53 7 Devauk,Thomas BIS Bisontine 1h54’19” @ s/t
54 5 Ferre,Marin Joublot BIS Bisontine 1h54’19” @ s/t
55 76 Murphy,Conor TAR Tarrant Skoda Spin11 1h54’19” @ s/t
56 72 Sutcliffe,Cian LUC Lucan CC 1h54’19” @ s/t
57 27 Sitters,Bas HOL RSC Zuidwesthoek 1h54’19” @ s/t
58 19 Castellano,Nicholas SPE Team Specialized 1h54’19” @ s/t
59 13 Holowesko,Liam TUB Hot Tubes 2 1h54’19” @ s/t
60 21 McElroy,Sean SPE Team Specialized 1h54’19” @ s/t
61 78 Pierse,Oran JFC JFC Munster 1h54’19” @ s/t
62 37 Hughes,Morgan WAL Wales 1h54’19” @ s/t
63 58 Murnane,Conor LEI Cycling Leinster 1h55’01” @45″
64 98 O’Leary,Robert COR Cork Giant Team 1h55’03” @47″
65 12 Brown,Jonathan HOT Hot Tubes 1 1h55’07” @51″
66 43 Bridges,Matt GBR Strada-Sport GBR 1h55’44” @01’28”
67 52 Bergan,Mark CW1 Carrick Wheelers 1 1h56’10” @01’54”
68 51 Dunne,Ruairi CW1 Carrick Wheelers 1 1h56’10” @ s/t
69 104 Lawrence,Joash COR Cork Giant Team 1h56’30” @02’14”
70 59 Sinnott,Seamus LEI Cycling Leinster 1h56’30” @ s/t
71 28 van der Pijl,Mark HOL RSC Zuidwesthoek 1h59’29” @05’13”
72 81 Delaney,Jack JFC JFC Munster 2h03’49” @09’33”
73 77 Whittle,Mark TAR Tarrant Skoda Spin11 2h04’50” @10’34”
74 69 Harrington,Marcus LDE Leinster Development 2h04’50” @ s/t
75 65 Curtis,Alex RBD Richies Bike Developm 2h04’50” @ s/t
76 68 Roche,Jude LDE Leinster Development 2h04’50” @ s/t
77 87 Luke,Joel SEN Sensa Munster 2h04’50” @ s/t
78 80 Maloney,Shane JFC JFC Munster 2h04’50” @ s/t
79 46 O’Toole,Ryan MUR Murphy Surveys 1 2h04’50” @ s/t
80 57 Ryan,Dillon CLO Clonard CC West Meath 2h04’50” @ s/t
81 67 Whelan,Cillian LDE Leinster Development 2h04’50” @ s/t
82 84 Ennett,Brian DEV Munster Development 2h04’50” @ s/t
83 107 O’Reilly,Adam TCR TC Racing 2h09’25” @15’09”
84 33 Agnew,Joseph EDN Edinburgh RC Juniors 2h19’25” @25’09”
85 45 Ward,Patrick MUR Murphy Surveys 1 2h19’25” @ s/t
86 82 Winterburn,Kevin DEV Munster Development 2h29’25” @35’09”
87 26 Neething,Henry SA South Africa 2h39’25” @45’09”
88 34 Walker,Stephen EDN Edinburgh RC Juniors 2h39’25” @ s/t
89 48 Canton,Conor SU2 Murphy Surveys 2 2h39’25” @ s/t
90 109 McCann,John Michael NRP NRPT 2h39’25” @ s/t
————————————————————————

Scott Bicycles General Classification
————————————————————————
PL No. UCI Code Name CAT Team GC Time @
1 5 Ferre,Marin Joublot 2 Bisontine 13h04’08”
2 2 O’Mahony,Darragh 2 Ireland 13h04’22” @14″
3 3 Tuomey,Simon 2 Ireland 13h05’02” @54″
4 6 Tissot,Gabin 2 Bisontine 13h05’06” @58″
5 41 Jackson,Chris 2 Strada-Sport GBR 13h05’13” @01’05”
6 18 Delgado Jr,Sandor Y1 Nor.Cal. Cycling 13h05’18” @01’10”
7 11 Hecht,Gage Y1 Hot Tubes 1 13h06’13” @02’05”
8 1 Gray,Jake Y1 Ireland 13h06’26” @02’18”
9 14 Jorgenson,Matteo Y1 Hot Tubes 2 13h06’31” @02’23”
10 17 Beard,Cameron Y1 Nor.Cal. Cycling 13h07’13” @03’05”
11 91 Muldoon,Caimin 2 NRPT- Magnet.ie 13h07’16” @03’08”
12 23 De Vink,Gregory Y1 South Africa 13h07’27” @03’19”
13 22 Cox,Rupert Y1 Team Specialized 13h07’31” @03’23”
14 4 Heaney,Marc Y1 Ireland 13h07’35” @03’27”
15 71 McDunphy,Conn 2 Lucan CC 13h07’41” @03’33”
16 36 Touche,Alex 2 Wales 13h07’49” @03’41”
17 16 Zueger,Logan Y1 Nor.Cal. Cycling 13h07’54” @03’46”
18 7 Devauk,Thomas 2 Bisontine 13h08’13” @04’05”
19 42 Hardwicke,Jack 2 Strada-Sport GBR 13h08’14” @04’06”
20 15 Brookshire,James C Y1 Nor.Cal. Cycling 13h08’25” @04’17”
21 72 Sutcliffe,Cian 2 Lucan CC 13h08’25” = s/t
22 105 Line,Owen Y1 Pro Vision Cycle 13h08’41” @04’33”
23 20 Gillam,Jules Y1 Team Specialized 13h08’46” @04’38”
24 94 Pernot,Nathan 2 NRPT–Magnet.ie 13h09’11” @05’03”
25 89 Roche,Alexis Y1 NRPT- Magnet.ie 13h09’19” @05’11”
26 93 Goszczyk,Patrick Y1 NRPT–Magnet.ie 13h10’53” @06’45”
27 98 O’Leary,Robert Y1 Cork Giant Team 13h11’25” @07’17”
28 50 Purcell,Cathal Y1 Carrick Wheelers 13h14’16” @10’08”
29 10 Keough,Ian 2 Hot Tubes 1 13h15’38” @11’30”
30 38 Kibble,Peter Y1 Wales 13h17’32” @13’24”
31 12 Brown,Jonathan 2 Hot Tubes 1 13h17’38” @13’30”
32 73 White,Dermot 2 Lucan CC 13h17’58” @13’50”
33 49 Kearney,Aaron Y1 Carrick Wheelers 13h18’50” @14’42”
34 75 McCarthy,Dion Y1 Tarrant Skoda Sp 13h19’29” @15’21”
35 74 Yelverton,Sean 2 Tarrant Skoda Sp 13h19’30” @15’22”
36 25 Le Roux,Dylan Y1 South Africa 13h19’40” @15’32”
37 78 Pierse,Oran Y1 JFC Munster 13h19’42” @15’34”
38 62 Jordan,Fionn Y1 Richies Bike Dev 13h19’57” @15’49”
39 99 Harrison,Barra 2 Cork Giant Team 13h20’34” @16’26”
40 76 Murphy,Conor Y1 Tarrant Skoda Sp 13h21’04” @16’56”
41 32 Kennedy,Calum Y1 Edinburgh RC Jun 13h23’20” @19’12”
42 95 McIntyre,Cameron Y1 NRPT–Magnet.ie 13h25’27” @21’19”
43 19 Castellano,Nicholas 2 Team Specialized 13h27’56” @23’48”
44 21 McElroy,Sean Y1 Team Specialized 13h29’04” @24’56”
45 54 Leech,Ciaran Y1 Clonard CC West 13h29’23” @25’15”
46 70 Bryan,Stephen 2 Lucan CC 13h30’19” @26’11”
47 27 Sitters,Bas 2 RSC Zuidwesthoek 13h30’24” @26’16”
48 43 Bridges,Matt 2 Strada-Sport GBR 13h32’02” @27’54”
49 60 Moore,Sean 2 Cycling Leinster 13h32’05” @27’57”
50 88 Duffy,Darren Y1 Sensa Munster 13h32’26” @28’18”
51 59 Sinnott,Seamus 2 Cycling Leinster 13h34’15” @30’07”
52 53 O’Donnell,Jack 2 Carrick Wheelers 13h34’22” @30’14”
53 104 Lawrence,Joash Y1 Cork Giant Team 13h34’48” @30’40”
54 51 Dunne,Ruairi Y1 Carrick Wheelers 13h37’11” @33’03”
55 85 Tierney,Cillian Y1 Munster Developm 13h37’29” @33’21”
56 101 Kilgallon,Peter 2 Ballina CC 13h38’20” @34’12”
57 52 Bergan,Mark 2 Carrick Wheelers 13h42’38” @38’30”
58 44 Talt,Barry 2 Murphy Surveys 1 13h45’46” @41’38”
59 102 Thomson,Stewart Y1 Spires CC 13h48’30” @44’22”
60 31 Merry,Alistair 2 Edinburgh RC Jun 13h49’41” @45’33”
61 58 Murnane,Conor 2 Cycling Leinster 13h54’05” @49’57”
62 47 Boyne,David Y1 Murphy Surveys 1 13h54’26” @50’18”
63 13 Holowesko,Liam Y1 Hot Tubes 2 14h00’45” @56’37”
64 30 Nieuwkop,Bas 2 RSC Zuidwesthoek 14h04’03” @59’55”
65 29 van der Vorst,Frenky 2 RSC Zuidwesthoek 14h04’13” @1h00’05”
66 64 Young,Reece Y1 Richies Bike Dev 14h05’17” @1h01’09”
67 39 Roberts,Will Y1 Wales 14h10’36” @1h06’28”
68 81 Delaney,Jack 2 JFC Munster 14h11’27” @1h07’19”
69 68 Roche,Jude 2 Leinster Develop 14h11’39” @1h07’31”
70 84 Ennett,Brian 2 Munster Developm 14h11’55” @1h07’47”
71 108 Francis,Joshua 2 MTN Club 100 14h16’57” @1h12’49”
72 69 Harrington,Marcus Y1 Leinster Develop 14h22’12” @1h18’04”
73 67 Whelan,Cillian 2 Leinster Develop 14h42’08” @1h38’00”
74 37 Hughes,Morgan Y1 Wales 14h43’11” @1h39’03”
75 80 Maloney,Shane 2 JFC Munster 14h45’56” @1h41’48”
76 57 Ryan,Dillon Y1 Clonard CC West 14h48’05” @1h43’57”
77 107 O’Reilly,Adam 2 TC Racing 14h59’32” @1h55’24”
78 65 Curtis,Alex Y1 Richies Bike Dev 15h11’04” @2h06’56”
79 40 Churchill,Dylan 2 Strada-Sport GBR 15h11’41” @2h07’33”
80 77 Whittle,Mark Y1 Tarrant Skoda Sp 15h12’38” @2h08’30”
81 28 van der Pijl,Mark Y1 RSC Zuidwesthoek 15h13’21” @2h09’13”
82 46 O’Toole,Ryan 2 Murphy Surveys 1 15h26’21” @2h22’13”
83 87 Luke,Joel Y1 Sensa Munster 15h27’08” @2h23’00”
84 82 Winterburn,Kevin Y1 Munster Developm 15h30’20” @2h26’12”
85 45 Ward,Patrick 2 Murphy Surveys 1 16h04’05” @2h59’57”
86 33 Agnew,Joseph Y1 Edinburgh RC Jun 16h33’24” @3h29’16”
87 109 McCann,John Michael Y1 NRPT 16h56’31” @3h52’23”
88 34 Walker,Stephen 2 Edinburgh RC Jun 17h05’55” @4h01’47”
89 26 Neething,Henry Y1 South Africa 17h09’39” @4h05’31”
90 48 Canton,Conor Y1 Murphy Surveys 2 17h14’18” @4h10’10”
————————————————————————

Eurocycles.com Points Competition
————————————————————————
PL No. Name TM Pts
1 41 Jackson,C GBR 46
2 1 Gray,J IRL 46
3 94 Pernot,N NRP 45
4 75 McCarthy,D TAR 40
5 20 Gillam,J SPE 33
————————————————————————

Wicklow 200 Mountains Competition
————————————————————————
PL No. Name TM Pts
1 5 Ferre,M BIS 61
2 17 Beard,C CAL 59
3 2 O’Mahony,D IRL 32
4 14 Jorgenson,M TUB 23
5 29 van der Vors HOL 20
————————————————————————

Clare County Council Jun 1 Overall
————————————————————————
PL No. Name TM Time
1 18 Delgado Jr,S CAL 13h05’18”
2 11 Hecht,G HOT @ 55″
3 1 Gray,J IRL @ 01’08”
4 14 Jorgenson,M TUB @ 01’13”
5 17 Beard,C CAL @ 01’55”
————————————————————————

Team General Classification
————————————————————————
PL Name Time
1 Ireland 39h15’44”
2 Bisontine @ 01’43”
3 Nor.Cal. @ 04’33”
4 Team Spec @ 14’29”
5 Lucan CC @ 17’03”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.