On a day that saw previous Junior Tour stage winner, Ireland’s Dan Martin claim stage victory at the Tour de France, it was Dutch rider Ian Spenkelnik (Tempo Veldhoven) who took the honours on Stage 3 of the Junior Tour of Ireland.

The 100 kilometre stage saw riders head west and north taking on the Cliffs of Moher climb before returning to finish in Ennis. As ever in this race, attacking was the order of the day leading to a high speed stage. However, none of these attacks had the required mix of riders to stay away and instead it was a bunch sprint that decided it.

The win went to Spenkelnik, with Rickardo Broxham (South Africa) taking second, and Isaac Peatfield (Green Jersey RT GBR) in third. Yesterday’s winner Shay Donley crossed the line in fourth place.

The yellow jersey remains on the shoulders of Magnus Sheffield (Hot Tubes USA); Cathir Doyle (Ireland) holds on to the KOH Jersey; today’s winner Spenkelnik takes over as the leader of the points competition.

Clare’s Danny MacDonald (Munster Academy) had a good in the saddle, coming home with the main bunch. Fellow countyman, Cillian Frawley (Greenmount Cycling Academy) came home 3’57” down on the stage winner.

Friday’s Stage 4 will be another huge test for the yellow jersey hopefuls as the riders cover 127 kilometers along the Wild Atlantic Way. The stage will leave Ennis for Crusheen, Gort, Kinvara, Ballyvaughan, Corkscrew Hill, Kilfenora, Kilshanny, Fanore and finishing in Ballyvaughan. Racing beings at 11am and is expected to finish at between 2pm and 3pm.

 

Eurocycles/Eurobaby Junior Tour

Stage 3 Results

Ennis – Ennis 12 July 2018

Stage 3 Stage Result

Issued: 12 Jul 2018, 15:58

————————————————————————

Organisation: Usher Irish Road Club    Country: IRL                          

Class: na                              .                                      

Winner’s Time: 2h31’50”                Deadline: 3h02’12”  (20%)              

Race Dist: 101.70 kms / 63.24 Miles    Total Dist: 202.70 kms / 126.05 miles  

Speed: 40.19 kph / 24.99 mph           Average: 41.17 kph / 25.60 mph        

Number of Starters: 116                Number of Finishers: 114              

                                      Did Not Finish:  2                    

————————————————————————

PL No. UCI Code    Name                 TM  Team                       Time       @

 1  44             Spenkelink,Ian       NED Tempo-Hoppenbrouwers   2h31’50”        

 2  27             Broxham,Rickardo     SA  South Africa           2h31’50”        

 3   7             Peatfield,Isaac      GJ  Green Jersey RT GBR    2h31’50”        

 4   2             Donley,Shay          IRL Ireland                2h31’50”        

 5  64             Moore,Eric           HOL Holowesko Citadel      2h31’50”        

 6  79             Walsh,Tomas          COM Comeragh               2h31’50”        

 7 116             Hanley,Liam          LUC Lucan Cycling Road Cl  2h31’50”        

 8  46             Vliek,Mike           NED Tempo-Hoppenbrouwers   2h31’50”        

 9  50             Chu,Josh             EAS USA Talent ID East     2h31’50”        

10  11             Lamperti,Luke        SWI Team Swift             2h31’50”        

11  53             Alexander,James      MWB Mid West Britain       2h31’50”        

12  39             Jones,Seth           DOR Dornier Racing Team    2h31’50”        

13  54             Lewis,Matthew        MWB Mid West Britain       2h31’50”        

14   9             Law,Joe              GJ  Green Jersey RT GBR    2h31’50”        

15  12             Chass,Isaiah         SWI Team Swift             2h31’50”        

16 121             Magee,Eoghan         NRP NRPT– Chill Ins       2h31’50”        

17  97             Pugh,Samuel          SAC Salt Ayre Cogset       2h31’50”        

18  87             Smith,Mark           LEN Cycling Leinster       2h31’50”        

19  33             Maher,Lane           HOT Hot Tubes              2h31’50”        

20  63             Pounder,Alastair     HOL Holowesko Citadel      2h31’50”        

21  67             Heath,David          HOL Holowesko Citadel      2h31’50”        

22  49             Josukvicz,Gerard     EAS USA Talent ID East     2h31’50”        

23 107             MacDonald,Danny      MUA Munster Academy        2h31’50”        

24  38             Oliveira,Matthew     HT2 Hot Tubes 2            2h31’50”        

25  68             McGlynn,Michael      ULS Ulster                 2h31’50”        

26  65             Moser,Nathaniel      HOL Holowesko Citadel      2h31’50”        

27  71             Halvey,Conor         ULS Ulster                 2h31’50”        

28  25             Geary,Aidan          SA  South Africa           2h31’50”        

29  47             Allwein,Enzo         EAS USA Talent ID East     2h31’50”        

30   8             Horton,Bobby         GJ  Green Jersey RT GBR    2h31’50”        

31  84             Wade,Aaron           LAK Lakeside Wheelers      2h31’50”        

32  66             Lutz,Henry           HOL Holowesko Citadel      2h31’50”        

33 113             Marron,Daithi        LUC Lucan Cycling Road Cl  2h31’50”        

34  45             Lamberink,Steyn      NED Tempo-Hoppenbrouwers   2h31’50”        

35  21             McLain,Logan         SPE Lux/SideshowSpecializ  2h31’50”        

36  91             Maloney,Declan       LEN Cycling Leinster       2h31’50”        

37  29             van der Hoven,Imtiya SA2 South Africa 2         2h31’50”        

38   5             May,Cian             IRL Ireland                2h31’50”        

39  18             Vollmer,Andrew       SPE Lux/SideshowSpecializ  2h31’50”        

40  31             Sheffield,Magnus     HOT Hot Tubes              2h31’50”        

41  23             Leveridge,Cian Matt  SA  South Africa           2h31’50”        

42  20             Scott,Jared          SPE Lux/SideshowSpecializ  2h31’50”        

43   3             Doyle,Cathir         IRL Ireland                2h31’50”        

44  26             Da Silva,Tiano       SA  South Africa           2h31’50”        

45   1             Curley,Liam          IRL Ireland                2h31’50”        

46  24             Ormiston,Callum      SA  South Africa           2h31’50”        

47  59             Doig,Louie           EDI Edinburgh RC           2h31’50”        

48  22             Chromy,Kyle          SPE Lux/SideshowSpecializ  2h31’50”        

49  61             Graham,Daniel        MEL Mellow Velo Bicycle C  2h31’50”        

50  19             Riccitello,Matthew   SPE Lux/SideshowSpecializ  2h31’50”        

51  70             McCambridge,Kevin    ULS Ulster                 2h31’50”        

52  32             Husted,Eli           HOT Hot Tubes              2h31’50”        

53  14             McNeil,Aidan         SWI Team Swift             2h31’50”        

54  89             Ward,David           LEN Cycling Leinster       2h31’50”        

55  57             Maclean,Logan        EDI Edinburgh RC           2h31’50”        

56  62             Noonan,James         HOP Hoppers Rollers        2h31’50”        

57  76             Stewart,Cameron      WES USA Cycling West       2h31’50”        

58  60             Hordon,Christopher   EDI Edinburgh RC           2h31’50”        

59  15             Gruber,Creighton     SWI Team Swift             2h31’50”        

60 120             Kennedy,Sean         NRP NRPT– Chill Ins       2h31’50”        

61  56             Bacon,Sebastian      MWB Mid West Britain       2h31’50”        

62  81             Kenny,Rhys           COM Comeragh               2h31’50”        

63   6             Paige,Charlie        GJ  Green Jersey RT GBR    2h31’50”        

64  77             O’Sullivan,Ciaran    COM Comeragh               2h31’50”        

65 108             Dolan,Cian           CON Connacht Team          2h31’50”        

66  42             Bien,Max             DOR Dornier Racing Team    2h31’50”        

67  43             Davidson,Lance       DOR Dornier Racing Team    2h31’50”        

68  83             Farrell,Conor        LAK Lakeside Wheelers      2h31’50”        

69   4             Gallagher,Conor      IRL Ireland                2h31’50”        

70  78             Dillon,Aaron         COM Comeragh               2h31’50”        

71  90             Nolan,Sean           LEN Cycling Leinster       2h31’50”        

72 100             Hodges,Neil          MUA Munster Academy        2h31’57”    @07″

73 102             Coleman,Conor        MUA Munster Academy        2h31’59”    @09″

74  80             Kenny,Jason          COM Comeragh               2h31’59”   @ s/t

75  52             Barnes,Toby          MWB Mid West Britain       2h31’59”   @ s/t

76 118             Doyle,Leo            LUC Lucan Cycling Road Cl  2h31’59”   @ s/t

77  16             Crean,Jonas          SWI Team Swift             2h32’02”    @12″

78  48             Welch,Patrick        EAS USA Talent ID East     2h32’24”    @34″

79  17             Wright,Ben           SPE Lux/SideshowSpecializ  2h32’39”    @49″

80  36             White,Harrison       HT2 Hot Tubes 2            2h33’00” @01’10”

81 117             Wiley,Aaron          LUC Lucan Cycling Road Cl  2h33’14” @01’24”

82  92             Frawley,Cillian      GRE Greenmount C Acadamy   2h35’47” @03’57”

83  73             Richardson,Ben       WES USA Cycling West       2h35’47”   @ s/t

84  40             Wienke,Brooks        DOR Dornier Racing Team    2h36’01” @04’11”

85  72             Akins,Alex           WES USA Cycling West       2h43’37” @11’47”

86  51             Lipinski,Jaymz       EAS USA Talent ID East     2h43’37”   @ s/t

87  55             Fisher,Charlie       MWB Mid West Britain       2h43’37”   @ s/t

88  86             Boyne,John           LAK Lakeside Wheelers      2h43’37”   @ s/t

89  58             McSherry,Ciaran      EDI Edinburgh RC           2h43’37”   @ s/t

90 115             Thompson,Harry       LUC Lucan Cycling Road Cl  2h43’37”   @ s/t

91 103             Sheehan,Pat          MUA Munster Academy        2h43’37”   @ s/t

92  96             Murphy,Fergal        GRE Greenmount C Acadamy   2h43’37”   @ s/t

93  41             Vasta,Giovanni       DOR Dornier Racing Team    2h43’37”   @ s/t

94  28             Mdluli,Qhawe         SA2 South Africa 2         2h43’37”   @ s/t

95 101             O’Dwyer,Fionn        MUA Munster Academy        2h43’37”   @ s/t

96  69             Doherty,Oisin        ULS Ulster                 2h43’37”   @ s/t

97 105             Whelan,Darragh       MUS Munster Sensa          2h43’37”   @ s/t

98  75             Hughes,John          WES USA Cycling West       2h43’37”   @ s/t

99  10             Edmondson,Cory       GJ  Green Jersey RT GBR    2h43’47” @11’57”

100  99             Sparrow,Alex         MUS Munster Sensa          2h43’57” @12’07”

101  74             Classen,Caleb        WES USA Cycling West       2h43’57”   @ s/t

102  34             Holowesko,Liam       HOT Hot Tubes              2h44’16” @12’26”

103 109             Kenny,Calum          CON Connacht Team          2h51’00” @19’10”

104  88             McCourt,Ben          LEN Cycling Leinster       2h51’02” @19’12”

105  85             O’Sullivan,David     LAK Lakeside Wheelers      2h53’22” @21’32”

106  95             McMorrow,James       GRE Greenmount C Acadamy   2h54’15” @22’25”

107  93             Cusack,Ross          GRE Greenmount C Acadamy   2h54’15”   @ s/t

108  94             Kurensky,Nathan      GRE Greenmount C Acadamy   2h54’15”   @ s/t

109  30             van Wyk,Keagan       SA2 South Africa 2         2h54’15”   @ s/t

110 104             O’Conor,Denis        MUS Munster Sensa          2h54’15”   @ s/t

111  98             Hanrahan,Ben         MUS Munster Sensa          3h09’11” @37’21”

112 111             Kineevey,Thomas      CON Connacht Team          3h15’00” @43’10”

113 110             Boyd,Mathew          CON Connacht Team          3h16’15” @44’25”

114 112             McConn,Peter         CON Connacht Team          3h19’00” @47’10”

————————————————————————

General Classification

————————————————————————

PL No. UCI Code     Name                 CAT Team                GC Time          @

 1  31              Sheffield,Magnus     Y1  Hot Tubes          4h55’24”            

 2  27              Broxham,Rickardo     2   South Africa       4h55’32”       @08″

 3  18              Vollmer,Andrew       2   Lux/SideshowSpec   4h55’42”       @18″

 4  38              Oliveira,Matthew     2   Hot Tubes 2        4h55’46”       @22″

 5  21              McLain,Logan         Y1  Lux/SideshowSpec   4h55’46”      = s/t

 6  87              Smith,Mark           Y1  Cycling Leinster   4h55’50”       @26″

 7  11              Lamperti,Luke        Y1  Team Swift         4h55’50”      = s/t

 8  68              McGlynn,Michael      2   Ulster             4h55’54”       @30″

 9  62              Noonan,James         2   Hoppers Rollers    4h55’55”       @31″

10  20              Scott,Jared          Y1  Lux/SideshowSpec   4h55’56”       @32″

11   3              Doyle,Cathir         Y1  Ireland            4h55’57”       @33″

12  66              Lutz,Henry           2   Holowesko Citade   4h55’57”      = s/t

13  12              Chass,Isaiah         2   Team Swift         4h55’58”       @34″

14  23              Leveridge,Cian Matt  2   South Africa       4h55’59”       @35″

15  32              Husted,Eli           Y1  Hot Tubes          4h55’59”      = s/t

16  44              Spenkelink,Ian       Y1  Tempo-Hoppenbrou   4h55’59”      = s/t

17   2              Donley,Shay          Y1  Ireland            4h55’59”      = s/t

18  26              Da Silva,Tiano       Y1  South Africa       4h56’00”       @36″

19  70              McCambridge,Kevin    Y1  Ulster             4h56’01”       @37″

20  39              Jones,Seth           2   Dornier Racing T   4h56’01”      = s/t

21   4              Gallagher,Conor      2   Ireland            4h56’02”       @38″

22   6              Paige,Charlie        Y1  Green Jersey RT    4h56’04”       @40″

23  65              Moser,Nathaniel      2   Holowesko Citade   4h56’04”      = s/t

24   1              Curley,Liam          2   Ireland            4h56’06”       @42″

25  14              McNeil,Aidan         Y1  Team Swift         4h56’07”       @43″

26  33              Maher,Lane           Y1  Hot Tubes          4h56’08”       @44″

27  46              Vliek,Mike           2   Tempo-Hoppenbrou   4h56’08”      = s/t

28  84              Wade,Aaron           Y1  Lakeside Wheeler   4h56’09”       @45″

29  57              Maclean,Logan        Y1  Edinburgh RC       4h56’10”       @46″

30  97              Pugh,Samuel          Y1  Salt Ayre Cogset   4h56’12”       @48″

31  71              Halvey,Conor         2   Ulster             4h56’13”       @49″

32  19              Riccitello,Matthew   Y1  Lux/SideshowSpec   4h56’13”      = s/t

33 116              Hanley,Liam          2   Lucan Cycling Ro   4h56’14”       @50″

34   7              Peatfield,Isaac      Y1  Green Jersey RT    4h56’14”      = s/t

35   5              May,Cian             2   Ireland            4h56’17”       @53″

36  67              Heath,David          Y1  Holowesko Citade   4h56’17”      = s/t

37  83              Farrell,Conor        Y1  Lakeside Wheeler   4h56’17”      = s/t

38  24              Ormiston,Callum      2   South Africa       4h56’17”      = s/t

39  45              Lamberink,Steyn      Y1  Tempo-Hoppenbrou   4h56’18”       @54″

40  63              Pounder,Alastair     Y1  Holowesko Citade   4h56’18”      = s/t

41  64              Moore,Eric           Y1  Holowesko Citade   4h56’19”       @55″

42 121              Magee,Eoghan         2   NRPT– Chill Ins   4h56’19”      = s/t

43  54              Lewis,Matthew        2   Mid West Britain   4h56’21”       @57″

44  17              Wright,Ben           2   Lux/SideshowSpec   4h56’22”       @58″

45  81              Kenny,Rhys           2   Comeragh           4h56’24”    @01’00”

46  50              Chu,Josh             Y1  USA Talent ID Ea   4h56’27”    @01’03”

47  43              Davidson,Lance       Y1  Dornier Racing T   4h56’27”      = s/t

48  25              Geary,Aidan          Y1  South Africa       4h56’28”    @01’04”

49  90              Nolan,Sean           Y1  Cycling Leinster   4h56’29”    @01’05”

50 118              Doyle,Leo            2   Lucan Cycling Ro   4h56’34”    @01’10”

51  49              Josukvicz,Gerard     Y1  USA Talent ID Ea   4h56’34”      = s/t

52  29              van der Hoven,Imtiya Y1  South Africa 2     4h56’36”    @01’12”

53   8              Horton,Bobby         Y1  Green Jersey RT    4h56’36”      = s/t

54  53              Alexander,James      2   Mid West Britain   4h56’37”    @01’13”

55  79              Walsh,Tomas          2   Comeragh           4h56’41”    @01’17”

56   9              Law,Joe              Y1  Green Jersey RT    4h56’43”    @01’19”

57  52              Barnes,Toby          2   Mid West Britain   4h56’44”    @01’20”

58  56              Bacon,Sebastian      2   Mid West Britain   4h56’45”    @01’21”

59  91              Maloney,Declan       2   Cycling Leinster   4h56’46”    @01’22”

60  60              Hordon,Christopher   Y1  Edinburgh RC       4h56’48”    @01’24”

61  48              Welch,Patrick        Y1  USA Talent ID Ea   4h56’49”    @01’25”

62  47              Allwein,Enzo         2   USA Talent ID Ea   4h56’49”      = s/t

63 108              Dolan,Cian           2   Connacht Team      4h56’51”    @01’27”

64  36              White,Harrison       Y1  Hot Tubes 2        4h57’08”    @01’44”

65 102              Coleman,Conor        2   Munster Academy    4h57’11”    @01’47”

66  89              Ward,David           Y1  Cycling Leinster   4h57’17”    @01’53”

67 120              Kennedy,Sean         Y1  NRPT– Chill Ins   4h57’19”    @01’55”

68  80              Kenny,Jason          2   Comeragh           4h57’22”    @01’58”

69  16              Crean,Jonas          Y1  Team Swift         4h58’40”    @03’16”

70 107              MacDonald,Danny      Y1  Munster Academy    4h59’33”    @04’09”

71  15              Gruber,Creighton     Y1  Team Swift         4h59’44”    @04’20”

72  42              Bien,Max             2   Dornier Racing T   4h59’46”    @04’22”

73 100              Hodges,Neil          2   Munster Academy    4h59’51”    @04’27”

74  76              Stewart,Cameron      Y1  USA Cycling West   5h00’26”    @05’02”

75  77              O’Sullivan,Ciaran    2   Comeragh           5h01’12”    @05’48”

76  92              Frawley,Cillian      2   Greenmount C Aca   5h01’14”    @05’50”

77 117              Wiley,Aaron          2   Lucan Cycling Ro   5h01’36”    @06’12”

78  61              Graham,Daniel        Y1  Mellow Velo Bicy   5h02’10”    @06’46”

79  40              Wienke,Brooks        Y1  Dornier Racing T   5h02’41”    @07’17”

80  73              Richardson,Ben       2   USA Cycling West   5h03’57”    @08’33”

81 113              Marron,Daithi        2   Lucan Cycling Ro   5h05’21”    @09’57”

82  22              Chromy,Kyle          Y1  Lux/SideshowSpec   5h10’40”    @15’16”

83  28              Mdluli,Qhawe         2   South Africa 2     5h12’27”    @17’03”

84  10              Edmondson,Cory       2   Green Jersey RT    5h12’39”    @17’15”

85  34              Holowesko,Liam       2   Hot Tubes          5h12’40”    @17’16”

86 103              Sheehan,Pat          2   Munster Academy    5h12’57”    @17’33”

87  74              Classen,Caleb        Y1  USA Cycling West   5h16’33”    @21’09”

88  69              Doherty,Oisin        Y1  Ulster             5h16’50”    @21’26”

89 115              Thompson,Harry       2   Lucan Cycling Ro   5h17’09”    @21’45”

90  41              Vasta,Giovanni       Y1  Dornier Racing T   5h17’12”    @21’48”

91  78              Dillon,Aaron         2   Comeragh           5h20’54”    @25’30”

92  59              Doig,Louie           Y1  Edinburgh RC       5h21’10”    @25’46”

93  55              Fisher,Charlie       2   Mid West Britain   5h21’39”    @26’15”

94  72              Akins,Alex           Y1  USA Cycling West   5h22’40”    @27’16”

95  75              Hughes,John          Y1  USA Cycling West   5h23’00”    @27’36”

96  99              Sparrow,Alex         2   Munster Sensa      5h23’12”    @27’48”

97  96              Murphy,Fergal        2   Greenmount C Aca   5h23’27”    @28’03”

98 101              O’Dwyer,Fionn        2   Munster Academy    5h24’25”    @29’01”

99  58              McSherry,Ciaran      Y1  Edinburgh RC       5h27’33”    @32’09”

100 109              Kenny,Calum          2   Connacht Team      5h30’39”    @35’15”

101  86              Boyne,John           2   Lakeside Wheeler   5h33’00”    @37’36”

102  51              Lipinski,Jaymz       Y1  USA Talent ID Ea   5h33’00”      = s/t

103  30              van Wyk,Keagan       Y1  South Africa 2     5h34’48”    @39’24”

104  88              McCourt,Ben          2   Cycling Leinster   5h40’31”    @45’07”

105  93              Cusack,Ross          2   Greenmount C Aca   5h42’51”    @47’27”

106  85              O’Sullivan,David     Y1  Lakeside Wheeler   5h42’53”    @47’29”

107  94              Kurensky,Nathan      Y1  Greenmount C Aca   5h43’21”    @47’57”

108  95              McMorrow,James       Y1  Greenmount C Aca   5h43’44”    @48’20”

109  98              Hanrahan,Ben         2   Munster Sensa      5h52’10”    @56’46”

110 105              Whelan,Darragh       2   Munster Sensa      5h53’54”    @58’30”

111 104              O’Conor,Denis        Y1  Munster Sensa      6h09’31”  @1h14’07”

112 111              Kineevey,Thomas      Y1  Connacht Team      6h25’35”  @1h30’11”

113 112              McConn,Peter         2   Connacht Team      6h29’32”  @1h34’08”

114 110              Boyd,Mathew          Y1  Connacht Team      6h32’28”  @1h37’04”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.