A strong team display from Hot Tubes (USA) saw Magnus Sheffield retain the race leaders yellow jersey at the end of Stage 2 of the Junior Tour of Ireland from Ennis to Kilkee today.

Covering 40 kilometers in the first hour, racing was frenetic from the off and things didn’t slow down on the route around the West Clare coast.

Heading towards the finish in Kilkee, Cathir Doyle (Ireland) joined the then breakaway riders and from there forged forward on his own. Things looked good for Doyle as he claimed enough points to take hold of the Wicklow 200 King of the Mountains jersey, however, with 3.5km reminding, he was re-elected in by what was left of the bunch.

This meant a bunch sprint was imminent, and following much jockeying for position it was Shay Donley (Ireland) who was first across the line. Like Lamperti (Team Swift) took second, while Ian Spenkelink (Team Veidhoven) was third.

Clare riders Cillian Frawley (Greemount Cycling Academy) and Danny MacDonald (Munster Academy) came home 34 seconds and 3.07 minutes down on the main bunch.

Tomorrow’s Stage 3 will be another test of the legs, with the riders heading to Inagh, Spanish Point, Lahinch, Liscannor, Cliffs of Moher, Kilnaboy, Corofin, finishing on the bypass in Ennis.

Racing starts at Top Bike on the Lahinch Road, Ennis, at 11am, with finished expected at between 1.30pm and 2.10pm.

For or full details see www.juniortourofireland.com

 

Eurocycles/Eurobaby Junior Tour
Stage 2 Results
Ennis – Kilkee 11 July 2018
Stage 2 Stage Result
Issued: 11 Jul 2018, 17:28

————————————————————————
Organisation: Usher Irish Road Club Country: IRL
Class: na .
Winner’s Time: 2h15’40” Deadline: 2h42’48” (20%)
Race Dist: 94.60 kms / 58.83 Miles Total Dist: 101.00 kms / 62.81 miles
Speed: 41.84 kph / 26.02 mph Average: 42.21 kph / 26.25 mph
Number of Starters: 116 Number of Finishers: 116
————————————————————————
PL No. UCI Code Name TM Team Time @
1 2 Donnelly,Shay IRL Ireland 2h15’40”
2 11 Lamperti,Luke SWI Team Swift 2h15’40”
3 44 Spenkelink,Ian NED Tempo-Hoppenbrouwers 2h15’40”
4 63 Pounder,Alastair HOL Holowesko Citadel 2h15’40”
5 9 Law,Joe GJ Green Jersey RT GBR 2h15’40”
6 90 Nolan,Sean LEN Cycling Leinster 2h15’40”
7 7 Peatfield,Issac GJ Green Jersey RT GBR 2h15’40”
8 27 Broxham,Rickardo SA South Africa 2h15’40”
9 36 White,Harrison HT2 Hot Tubes 2 2h15’40”
10 121 Magee,Eoghan NRP NRPT– Chill Ins 2h15’40”
11 5 May,Cian IRL Ireland 2h15’40”
12 12 Chass,Isaiah SWI Team Swift 2h15’40”
13 71 Halvey,Conor ULS Ulster 2h15’40”
14 33 Maher,Lane HOT Hot Tubes 2h15’40”
15 64 Moore,Eric HOL Holowesko Citadel 2h15’40”
16 6 Paige,Charlie GJ Green Jersey RT GBR 2h15’40”
17 39 Jones,Seth DOR Dornier Racing Team 2h15’40”
18 118 Doyle,Leo LUC Lucan Cycling Road Cl 2h15’40”
19 3 Doyle,Cathir IRL Ireland 2h15’40”
20 45 Lamberink,Steyn NED Tempo-Hoppenbrouwers 2h15’40”
21 54 Lewis,Matthew MWB Mid West Britain 2h15’40”
22 26 Da Silva,Tiano SA South Africa 2h15’40”
23 84 Wade,Aaron LAK Lakeside Wheelers 2h15’40”
24 53 Alexander,James MWB Mid West Britain 2h15’40”
25 116 Hanley,Liam LUC Lucan Cycling Road Cl 2h15’40”
26 68 McGlynn,Michael ULS Ulster 2h15’40”
27 65 Moser,Nathaniel HOL Holowesko Citadel 2h15’40”
28 20 Scott,Jared SPE Lux/SideshowSpecializ 2h15’40”
29 79 Walsh,Tomas COM Comeragh 2h15’40”
30 47 Allwein,Enzo EAS USA Talent ID East 2h15’40”
31 38 Oliveira,Matthew HT2 Hot Tubes 2 2h15’40”
32 31 Sheffield,Magnus HOT Hot Tubes 2h15’40”
33 24 Ormiston,Callum SA South Africa 2h15’40”
34 67 Heath,David HOL Holowesko Citadel 2h15’40”
35 29 van der Hoven,Imtiya SA2 South Africa 2 2h15’40”
36 32 Husted,Eli HOT Hot Tubes 2h15’40”
37 46 Vliek,Mike NED Tempo-Hoppenbrouwers 2h15’40”
38 57 Maclean,Logan EDI Edinburgh RC 2h15’40”
39 23 Leveridge,Cian Matt SA South Africa 2h15’40”
40 66 Lutz,Henry HOL Holowesko Citadel 2h15’40”
41 4 Gallagher,Conor IRL Ireland 2h15’40”
42 50 Chule,Josh EAS USA Talent ID East 2h15’40”
43 62 Noonan,James HOP Hoppers Rollers 2h15’40”
44 49 Josukvicz,Gerard EAS USA Talent ID East 2h15’40”
45 8 Horton,Bobby GJ Green Jersey RT GBR 2h15’40”
46 25 Geary,Aidan SA South Africa 2h15’40”
47 1 Curley,Liam IRL Ireland 2h15’40”
48 18 Vollmer,Andrew SPE Lux/SideshowSpecializ 2h15’40”
49 70 McCambridge,Kevin ULS Ulster 2h15’40”
50 14 McNeil,Aidan SWI Team Swift 2h15’40”
51 21 McLain,Logan SPE Lux/SideshowSpecializ 2h15’40”
52 97 Pugh,Samuel SAC Salt Ayre Cogset 2h15’40”
53 83 Farrell,Conor LAK Lakeside Wheelers 2h15’40”
54 17 Wright,Ben SPE Lux/SideshowSpecializ 2h15’40”
55 87 Smith,Mark LEN Cycling Leinster 2h15’40”
56 56 Bacon,Sebastian MWB Mid West Britain 2h15’40”
57 60 Hordon,Christopher EDI Edinburgh RC 2h15’40”
58 52 Barnes,Toby MWB Mid West Britain 2h15’40”
59 48 Welch,Patrick EAS USA Talent ID East 2h15’40”
60 81 Kenny,Rhys COM Comeragh 2h15’40”
61 43 Davidson,Lance DOR Dornier Racing Team 2h15’53” @13″
62 91 Maloney,Declan LEN Cycling Leinster 2h15’58” @18″
63 108 Dolan,Cian CON Connacht Team 2h16’06” @26″
64 92 Frawley,Cillian GRE Greenmount C Acadamy 2h16’14” @34″
65 102 Coleman,Conor MUA Munster Academy 2h16’22” @42″
66 19 Riccitello,Matthew SPE Lux/SideshowSpecializ 2h16’24” @44″
67 120 Kennedy,Sean NRP NRPT– Chill Ins 2h16’24” @ s/t
68 89 Ward,David LEN Cycling Leinster 2h16’31” @51″
69 80 Kenny,Jason COM Comeragh 2h16’37” @57″
70 40 Wienke,Brooks DOR Dornier Racing Team 2h17’52” @02’12”
71 16 Crean,Jonas SWI Team Swift 2h17’57” @02’17”
72 107 MacDonald,Danny MUA Munster Academy 2h18’47” @03’07”
73 77 O’Sullivan,Ciaran COM Comeragh 2h18’52” @03’12”
74 42 Bien,Max DOR Dornier Racing Team 2h18’52” @ s/t
75 15 Gruber,Creighton SWI Team Swift 2h19’06” @03’26”
76 100 Hodges,Neil MUA Munster Academy 2h19’13” @03’33”
77 117 Wiley,Aaron LUC Lucan Cycling Road Cl 2h19’18” @03’38”
78 10 Edmondson,Cory GJ Green Jersey RT GBR 2h19’18” @ s/t
79 76 Stewart,Cameron WES USA Cycling West 2h19’18” @ s/t
80 28 Mdluli,Qhawe SA2 South Africa 2 2h19’18” @ s/t
81 73 Richardson,Ben WES USA Cycling West 2h19’18” @ s/t
82 34 Holowesko,Liam HOT Hot Tubes 2h19’44” @04’04”
83 103 Sheehan,Pat MUA Munster Academy 2h20’02” @04’22”
84 61 Graham,Daniel MEL Mellow Velo Bicycle C 2h20’54” @05’14”
85 69 Doherty,Oisin ULS Ulster 2h23’43” @08’03”
86 74 Classen,Caleb WES USA Cycling West 2h23’43” @ s/t
87 115 Thompson,Harry LUC Lucan Cycling Road Cl 2h24’22” @08’42”
88 113 Marron,Daithi LUC Lucan Cycling Road Cl 2h24’28” @08’48”
89 41 Vasta,Giovanni DOR Dornier Racing Team 2h24’31” @08’51”
90 55 Fisher,Charlie MWB Mid West Britain 2h28’57” @13’17”
91 72 Aikens,Alex WES USA Cycling West 2h30’20” @14’40”
92 22 Chromy,Kyle SPE Lux/SideshowSpecializ 2h30’22” @14’42”
93 109 Kenny,Calum CON Connacht Team 2h30’22” @ s/t
94 99 Sparrow,Alex MUS Munster Sensa 2h30’22” @ s/t
95 75 Hughes,John WES USA Cycling West 2h30’25” @14’45”
96 96 Murphy,Fergal GRE Greenmount C Acadamy 2h30’25” @ s/t
97 114 Berndorf,Edwin LUC Lucan Cycling Road Cl 2h30’25” @ s/t
98 30 van Wyk,Keagan SA2 South Africa 2 2h31’30” @15’50”
99 101 O’Dwyer,Fionn MUA Munster Academy 2h31’39” @15’59”
100 98 Hanrahan,Ben MUS Munster Sensa 2h34’06” @18’26”
101 58 McSherry,Ciaran EDI Edinburgh RC 2h35’01” @19’21”
102 94 Kurensky,Nathan GRE Greenmount C Acadamy 2h39’59” @24’19”
103 86 Boyne,John LAK Lakeside Wheelers 2h40’04” @24’24”
104 85 O’Sullivan,David LAK Lakeside Wheelers 2h40’04” @ s/t
105 59 Doig,Louie EDI Edinburgh RC 2h40’04” @ s/t
106 88 McCourt,Ben LEN Cycling Leinster 2h40’04” @ s/t
107 95 McMorrow,James GRE Greenmount C Acadamy 2h40’04” @ s/t
108 78 Dillon,Aaron COM Comeragh 2h40’04” @ s/t
109 93 Cusack,Ross GRE Greenmount C Acadamy 2h40’04” @ s/t
110 51 Lipinski,Jaymz EAS USA Talent ID East 2h40’10” @24’30”
111 112 McConn,Peter CON Connacht Team 3h00’51” @45’11”
112 105 Whelan,Darragh MUS Munster Sensa 3h00’51” @ s/t
113 111 Kineevey,Thomas CON Connacht Team 3h00’51” @ s/t
114 82 Devine,Christopher LAK Lakeside Wheelers 3h05’51” @50’11”
115 104 O’Conor,Denis MUS Munster Sensa 3h05’51” @ s/t
116 110 Boyd,Mathew CON Connacht Team 3h05’51” @ s/t
————————————————————————

General Classification
————————————————————————
PL No. UCI Code Name CAT Team GC Time @
1 31 Sheffield,Magnus Y1 Hot Tubes 2h23’34”
2 27 Broxham,Rickardo 2 South Africa 2h23’42” @08″
3 17 Wright,Ben 2 Lux/SideshowSpec 2h23’43” @09″
4 18 Vollmer,Andrew 2 Lux/SideshowSpec 2h23’52” @18″
5 38 Oliveira,Matthew 2 Hot Tubes 2 2h23’56” @22″
6 21 McLain,Logan Y1 Lux/SideshowSpec 2h23’56” = s/t
7 87 Smith,Mark Y1 Cycling Leinster 2h24’00” @26″
8 11 Lamperti,Luke Y1 Team Swift 2h24’00” = s/t
9 68 McGlynn,Michael 2 Ulster 2h24’04” @30″
10 62 Noonan,James 2 Hoppers Rollers 2h24’05” @31″
11 20 Scott,Jared Y1 Lux/SideshowSpec 2h24’06” @32″
12 3 Doyle,Cathir Y1 Ireland 2h24’07” @33″
13 66 Lutz,Henry 2 Holowesko Citade 2h24’07” = s/t
14 36 White,Harrison Y1 Hot Tubes 2 2h24’08” @34″
15 12 Chass,Isaiah 2 Team Swift 2h24’08” = s/t
16 23 Leveridge,Cian Matt 2 South Africa 2h24’09” @35″
17 32 Husted,Eli Y1 Hot Tubes 2h24’09” = s/t
18 44 Spenkelink,Ian Y1 Tempo-Hoppenbrou 2h24’09” = s/t
19 2 Donnelly,Shay Y1 Ireland 2h24’09” = s/t
20 26 Da Silva,Tiano Y1 South Africa 2h24’10” @36″
21 70 McCambridge,Kevin Y1 Ulster 2h24’11” @37″
22 39 Jones,Seth 2 Dornier Racing T 2h24’11” = s/t
23 4 Gallagher,Conor 2 Ireland 2h24’12” @38″
24 6 Paige,Charlie Y1 Green Jersey RT 2h24’14” @40″
25 65 Moser,Nathaniel 2 Holowesko Citade 2h24’14” = s/t
26 1 Curley,Liam 2 Ireland 2h24’16” @42″
27 14 McNeil,Aidan Y1 Team Swift 2h24’17” @43″
28 33 Maher,Lane Y1 Hot Tubes 2h24’18” @44″
29 46 Vliek,Mike 2 Tempo-Hoppenbrou 2h24’18” = s/t
30 84 Wade,Aaron Y1 Lakeside Wheeler 2h24’19” @45″
31 57 Maclean,Logan Y1 Edinburgh RC 2h24’20” @46″
32 97 Pugh,Samuel Y1 Salt Ayre Cogset 2h24’22” @48″
33 71 Halvey,Conor 2 Ulster 2h24’23” @49″
34 19 Riccitello,Matthew Y1 Lux/SideshowSpec 2h24’23” = s/t
35 116 Hanley,Liam 2 Lucan Cycling Ro 2h24’24” @50″
36 7 Peatfield,Issac Y1 Green Jersey RT 2h24’24” = s/t
37 48 Welch,Patrick Y1 USA Talent ID Ea 2h24’25” @51″
38 5 May,Cian 2 Ireland 2h24’27” @53″
39 67 Heath,David Y1 Holowesko Citade 2h24’27” = s/t
40 83 Farrell,Conor Y1 Lakeside Wheeler 2h24’27” = s/t
41 24 Ormiston,Callum 2 South Africa 2h24’27” = s/t
42 45 Lamberink,Steyn Y1 Tempo-Hoppenbrou 2h24’28” @54″
43 63 Pounder,Alastair Y1 Holowesko Citade 2h24’28” = s/t
44 64 Moore,Eric Y1 Holowesko Citade 2h24’29” @55″
45 121 Magee,Eoghan 2 NRPT– Chill Ins 2h24’29” = s/t
46 54 Lewis,Matthew 2 Mid West Britain 2h24’31” @57″
47 81 Kenny,Rhys 2 Comeragh 2h24’34” @01’00”
48 118 Doyle,Leo 2 Lucan Cycling Ro 2h24’35” @01’01”
49 50 Chule,Josh Y1 USA Talent ID Ea 2h24’37” @01’03”
50 43 Davidson,Lance Y1 Dornier Racing T 2h24’37” = s/t
51 25 Geary,Aidan Y1 South Africa 2h24’38” @01’04”
52 90 Nolan,Sean Y1 Cycling Leinster 2h24’39” @01’05”
53 49 Josukvicz,Gerard Y1 USA Talent ID Ea 2h24’44” @01’10”
54 52 Barnes,Toby 2 Mid West Britain 2h24’45” @01’11”
55 29 van der Hoven,Imtiya Y1 South Africa 2 2h24’46” @01’12”
56 8 Horton,Bobby Y1 Green Jersey RT 2h24’46” = s/t
57 53 Alexander,James 2 Mid West Britain 2h24’47” @01’13”
58 79 Walsh,Tomas 2 Comeragh 2h24’51” @01’17”
59 9 Law,Joe Y1 Green Jersey RT 2h24’53” @01’19”
60 56 Bacon,Sebastian 2 Mid West Britain 2h24’55” @01’21”
61 91 Maloney,Declan 2 Cycling Leinster 2h24’56” @01’22”
62 60 Hordon,Christopher Y1 Edinburgh RC 2h24’58” @01’24”
63 47 Allwein,Enzo 2 USA Talent ID Ea 2h24’59” @01’25”
64 108 Dolan,Cian 2 Connacht Team 2h25’01” @01’27”
65 102 Coleman,Conor 2 Munster Academy 2h25’12” @01’38”
66 80 Kenny,Jason 2 Comeragh 2h25’23” @01’49”
67 89 Ward,David Y1 Cycling Leinster 2h25’27” @01’53”
68 92 Frawley,Cillian 2 Greenmount C Aca 2h25’27” = s/t
69 120 Kennedy,Sean Y1 NRPT– Chill Ins 2h25’29” @01’55”
70 16 Crean,Jonas Y1 Team Swift 2h26’38” @03’04”
71 40 Wienke,Brooks Y1 Dornier Racing T 2h26’40” @03’06”
72 107 MacDonald,Danny Y1 Munster Academy 2h27’43” @04’09”
73 15 Gruber,Creighton Y1 Team Swift 2h27’54” @04’20”
74 100 Hodges,Neil 2 Munster Academy 2h27’54” = s/t
75 42 Bien,Max 2 Dornier Racing T 2h27’56” @04’22”
76 73 Richardson,Ben 2 USA Cycling West 2h28’10” @04’36”
77 117 Wiley,Aaron 2 Lucan Cycling Ro 2h28’22” @04’48”
78 34 Holowesko,Liam 2 Hot Tubes 2h28’24” @04’50”
79 76 Stewart,Cameron Y1 USA Cycling West 2h28’36” @05’02”
80 28 Mdluli,Qhawe 2 South Africa 2 2h28’50” @05’16”
81 10 Edmondson,Cory 2 Green Jersey RT 2h28’52” @05’18”
82 103 Sheehan,Pat 2 Munster Academy 2h29’20” @05’46”
83 77 O’Sullivan,Ciaran 2 Comeragh 2h29’22” @05’48”
84 61 Graham,Daniel Y1 Mellow Velo Bicy 2h30’20” @06’46”
85 74 Classen,Caleb Y1 USA Cycling West 2h32’36” @09’02”
86 69 Doherty,Oisin Y1 Ulster 2h33’13” @09’39”
87 113 Marron,Daithi 2 Lucan Cycling Ro 2h33’31” @09’57”
88 115 Thompson,Harry 2 Lucan Cycling Ro 2h33’32” @09’58”
89 41 Vasta,Giovanni Y1 Dornier Racing T 2h33’35” @10’01”
90 55 Fisher,Charlie 2 Mid West Britain 2h38’02” @14’28”
91 22 Chromy,Kyle Y1 Lux/SideshowSpec 2h38’50” @15’16”
92 72 Aikens,Alex Y1 USA Cycling West 2h39’03” @15’29”
93 99 Sparrow,Alex 2 Munster Sensa 2h39’15” @15’41”
94 75 Hughes,John Y1 USA Cycling West 2h39’23” @15’49”
95 109 Kenny,Calum 2 Connacht Team 2h39’39” @16’05”
96 96 Murphy,Fergal 2 Greenmount C Aca 2h39’50” @16’16”
97 114 Berndorf,Edwin 2 Lucan Cycling Ro 2h39’57” @16’23”
98 30 van Wyk,Keagan Y1 South Africa 2 2h40’33” @16’59”
99 101 O’Dwyer,Fionn 2 Munster Academy 2h40’48” @17’14”
100 98 Hanrahan,Ben 2 Munster Sensa 2h42’59” @19’25”
101 58 McSherry,Ciaran Y1 Edinburgh RC 2h43’56” @20’22”
102 93 Cusack,Ross 2 Greenmount C Aca 2h48’36” @25’02”
103 78 Dillon,Aaron 2 Comeragh 2h49’04” @25’30”
104 94 Kurensky,Nathan Y1 Greenmount C Aca 2h49’06” @25’32”
105 59 Doig,Louie Y1 Edinburgh RC 2h49’20” @25’46”
106 86 Boyne,John 2 Lakeside Wheeler 2h49’23” @25’49”
107 51 Lipinski,Jaymz Y1 USA Talent ID Ea 2h49’23” = s/t
108 88 McCourt,Ben 2 Cycling Leinster 2h49’29” @25’55”
109 95 McMorrow,James Y1 Greenmount C Aca 2h49’29” = s/t
110 85 O’Sullivan,David Y1 Lakeside Wheeler 2h49’31” @25’57”
111 105 Whelan,Darragh 2 Munster Sensa 3h10’17” @46’43”
112 112 McConn,Peter 2 Connacht Team 3h10’32” @46’58”
113 111 Kineevey,Thomas Y1 Connacht Team 3h10’35” @47’01”
114 104 O’Conor,Denis Y1 Munster Sensa 3h15’16” @51’42”
115 82 Devine,Christopher Y1 Lakeside Wheeler 3h15’26” @51’52”
116 110 Boyd,Mathew Y1 Connacht Team 3h16’13” @52’39”
————————————————————————

Primes
————————————————————————
KOM Cat 3: Ballynacally

PL No. Name Tm Pts Sec
1 3 Doyle,C IRL 5pt
2 62 Noonan,J HOP 3pt
3 11 Lamperti,L SWI 1pt

KOM Cat 3: Killimer

PL No. Name Tm Pts Sec
1 1 Curley,L IRL 5pt
2 3 Doyle,C IRL 3pt
3 64 Moore,E HOL 1pt

KOM Cat 2: Kilkee Cliffs

PL No. Name Tm Pts Sec
1 62 Noonan,J HOP 9pt
2 31 Sheffield,M HOT 7pt
3 3 Doyle,C IRL 5pt
————————————————————————

Mountains Competition
————————————————————————
PL No. Name TM Pts
1 3 Doyle,C IRL 13
2 62 Noonan,J HOP 12
3 31 Sheffield,M HOT 7
4 1 Curley,L IRL 5
5 11 Lamperti,L SWI 1
6 64 Moore,E HOL 1
————————————————————————

Points & Bonuses
————————————————————————
S/Pt P/P S/B P/B No. Name
15 2 Donnelly,S
14 11 Lamperti,L
13 44 Spenkelink,I
12 63 Pounder,A
11 9 Law,J
10 90 Nolan,S
9 7 Peatfield,I
8 27 Broxham,R
7 36 White,H
6 121 Magee,E
5 5 May,C
4 12 Chass,I
3 71 Halvey,C
2 33 Maher,L
1 64 Moore,E
————————————————————————

Junior 1 Overall
————————————————————————
PL No. Name TM Time
1 31 Sheffield,M HOT 2h23’34”
2 21 McLain,L SPE @ 22″
3 87 Smith,M LEN @ 26″
4 11 Lamperti,L SWI @ 26″
5 20 Scott,J SPE @ 32″
6 3 Doyle,C IRL @ 33″
7 36 White,H HT2 @ 34″
8 32 Husted,E HOT @ 35″
9 44 Spenkelink,I NED @ 35″
10 2 Donnelly,S IRL @ 35″
11 26 Da Silva,T SA @ 36″
12 70 McCambridge,K ULS @ 37″
13 6 Paige,C GJ @ 40″
14 14 McNeil,A SWI @ 43″
15 33 Maher,L HOT @ 44″
16 84 Wade,A LAK @ 45″
17 57 Maclean,L EDI @ 46″
18 97 Pugh,S SAC @ 48″
19 19 Riccitello,M SPE @ 49″
20 7 Peatfield,I GJ @ 50″
21 48 Welch,P EAS @ 51″
22 67 Heath,D HOL @ 53″
23 83 Farrell,C LAK @ 53″
24 45 Lamberink,S NED @ 54″
25 63 Pounder,A HOL @ 54″
26 64 Moore,E HOL @ 55″
27 50 Chule,J EAS @ 01’03”
28 43 Davidson,L DOR @ 01’03”
29 25 Geary,A SA @ 01’04”
30 90 Nolan,S LEN @ 01’05”

Team General Classification
————————————————————————
PL Name Time
1 Lux/Sides 7h11’14”
2 South Afr @ 47″
3 Hot Tubes = s/t
4 Team Swif @ 01’11”
5 Ireland @ 01’14”
6 Ulster @ 01’24”
7 Holowesko @ 01’34”
8 Tempo-Hop @ 01’41”
9 Green Jer @ 02’10”
10 Cycling L @ 02’18”
11 USA Talen @ 02’32”
12 Mid West @ 02’47”
13 Comeragh @ 03’23”
14 Dornier R @ 04’14”
15 Lucan Cyc @ 06’06”
16 Munster A @ 09’35”
17 USA Cycli @ 17’33”
18 Edinburgh @ 21’58”
19 South Afr @ 22’55”
20 Lakeside @ 26’55”
21 Greenmoun @ 42’16”
22 Connacht @ 1h03’58”
23 Munster S @ 1h21’16”
————————————————————————

Commissaire Communique
————————————————————————
Adjustment to the standings of the Y1 Junior Competition:

21 – Logan McLain (Lux/Sideshow Specialized) will wear the white jersey for
tomorrows stage 3.

A rear Enve deep section wheel is missing from the site of a puncture at
38km on todays stage. If anyone picked it up, please hand it in to Leinster
Cycling or Race Organisation.

A reminder to all team cars (with the exception of the first three) that we
would wish to leave no rider on the side of the road if he has a
mechanical/puncture and neutral service is not in position. These are only
junior riders and we would like to see no one left waiting.

The standard of driving in the cavalcade has been noted by the
commissaries. Please obey the rules of the road and if another team car is
passing, please pull in as far as possible to the left hand side and let
them pass.

The College of Commissaires

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.