It’s make-or-break for St Flannan’s College in the Corn Uí Mhuiri (Senior A Football Championship) this afternoon as they face a crucial final round tie with perennial contenders PS Chorca Dhuibhne (Kerry) who are already safely through to the last eight.
The tie which takes place in Mountcollins, Limerick at 1.30pm is must-win for the Ennis college after losing their unbeaten record last Wednesday against quarter-final rivals PS Rathmore in Rathkeale by 3-11 to 1-14.
Three Clare sides are still alive in the Senior C equivalent (Corn Sheáin Uí Mhurchú), starting with St Joseph’s Spanish Point who cemented their place in Round 2 against Presentation Miltown (Kerry) after taking down Beara Community School (Cork) in John Mitchell’s on Tuesday by 4-8 to 1-9.
Round 2 commences this week for Mary Immaculate, Lisdoonvarna who face Douglas Community College in Cappamore on Thursday at 12.30pm and Rice College Ennis who clash with Causeway Comprehensive in Ballingarry on Friday at 1pm.
St John Bosco, Kildysart lead the way for seven Banner schools in Senior D Football after seeing off Coláiste Mhuire, Askeaton by 5-14 to 3-04 to be the first to advance to the last 16 in which they will play Hazelwood College Dromcollogher (Limerick) in early December.
Five of the six remaining sides are in action this week in Round 2, with the pick of the bunch being the all-Clare derby between Kilrush Community College and Ennistymon Vocational School in Cooraclare this afternoon (Wednesday) at 12.30pm. Ennis Community College face-off with St Brogan’s College, Bandon today in Charleville at 11.30am, St Anne’s Killaloe travel to Dr. Morris Park in Thurles on Friday to play Presentation Ballingarry (Tipperary) while on Monday Kilkee Community College encounter Scoil Mhuire agus Ide, Newcastlewest (Limerick).
Clare’s involvement in the Under 15C Football Championship ended with St Caimin’s 5-11 to 2-02 reverse to
Gaelcoláiste Chiarraí (Kerry) at the semi-final stage but in the D equivalent, a 3-11 to 0-02 last eight defeat for St John Bosco, Kildysart was offset by Kilrush’s 11 goal thriller win over Salesian College, Pallaskenry (Limerick) to book their place in the semi-finals against Scoil Phobail Bhéara (Cork) next week.
In hurling, defending Harty Cup champions Ard Scoil Ris had a successful first defence when putting Hamilton High School, Bandon to the sword by 2-17 to 1-05 to set up a last 16 showdown with Charleville CBS (Cork) next week. Three Clare natives, Diarmuid Ryan and Jack McInerney (Cratloe) and substitute Mark Gaule (Sixmilebridge) helped the Limerick college to their opening victory in a squad that includes ten Banner players.
In the Senior B Hurling Championship, St Joseph’s Tulla were edged out in their opening bout against Causeway Comprehensive (Kerry) by 2-12 to 1-11 in Rathkeale on Monday while St Caimin’s also lost their group decider against John the Baptist Community School, Hospital (Limerick) but both are still in the running for the Corn Thomáis Mhic Choilm alongside Rice College for the last 16 round which take place next week.
It is a similar story for St Anne’s in the Senior C after being defeated by Hazelwood College, Limerick but Scariff Community College did exit the competition on Tuesday when defeated by Coláiste Treasa, Kanturk by 2-18 to 3-10.
The Senior D Hurling Championship is straight knock-out, with Clare’s last remaining contender Ennistymon CBS playing Nenagh College (Tipperary) in the quarter-finals in Meelick on Thursday at 12.30pm.
Finally at Junior hurling level, Scariff Community College’s convincing defeat to CBC Cork on Thursday ended Clare’s involvement in the B competition while neighbours St Anne’s Killaloe fly the flag in the C version next week when they await the winners of Friday’s quarter-final between Coláiste na Trócaire, Rathkeale (Limerick) and Cashel Community School (Tipperary) for their last four tie.
Munster Post-Primary Schools Championships
Football 
 
Corn Uí Mhuirí 2016/17 (Senior A Football)
(Top two teams from each group advance to quarter-finals)
Round 2
Group A
St Francis College, Rochestown (Cork) v Tralee CBS (Kerry) @ Milstreet, Wednesday 1.30pm
Colaiste Cholim, Ballincollig (Cork) v Coláiste Na Sceilge (Kerry) @ Dr. Crokes, Wednesday 1.30pm
Group B
Clonakilty Community College (Cork) v High School Clonmel (Tipperary) @ St Michael’s, Wednesday 1.30pm
Mercy Mounthawk Tralee (Kerry) v Colaiste Chriost Rí (Cork) @ Mallow, Wednesday 1.30pm
Group C
ISK Killorglin (Kerry) v Hamilton High School, Bandon (Cork) @ Naomh Aban, Wednesday, 1.30pm

De La Salle, Macroom (Cork) v St Brendan’s College, Killarney (Kerry) @ Rathmore, Wednesday 1.30pm

Group D

PS Chorca Dhuibhne (Kerry) 0-13 St Fachtna’s, Skibbereen (Cork) 0-06
PS SL Rathmore (Kerry) 3-11 St Flannan’s College, Ennis (Clare) 1-14
Round 3
Group A
St Francis College, Rochestown (Cork) v Coláiste Na Sceilge (Kerry) (Wednesday, December 7)

Tralee CBS (Kerry) v Colaiste Cholim, Ballincollig (Cork) (Wednesday, December 7)

Group B

Clonakilty Community College (Cork) v Mercy Mounthawk Tralee (Kerry) (Wednesday, December 7)

High School Clonmel (Tipperary) v Colaiste Chriost Rí (Cork) (Wednesday, December 7)

Group C

ISK Killorglin (Kerry) v De La Salle, Macroom (Cork) (Wednesday, December 7)

Hamilton High School, Bandon (Cork) v St Brendan’s College, Killarney (Kerry) (Wednesday, December 7)

Group D

PS SL Rathmore (Kerry) v St Fachtna’s, Skibbereen (Cork) @ Kilmurry, Wednesday 1.30pm
St Flannan’s College, Ennis (Clare) v PS Chorca Dhuibhne (Kerry) @ Mountcollins, Wednesday 1.30pm
Quarter-Finals (Wednesday, January 18)
Semi-Finals (Saturday, February 4)

Final (Saturday, February 25)

Corn Sheáin Uí Mhurchú (Senior C Football) (Knock-Out)

Round 1
St Joseph’s Secondary School, Spanish Point (Clare) 4-8 Beara Community School (Cork) 1-9
Round 2
A – Scoil Abán Naofa, Baile an Mhuirne (Cork) v Carrigaline Community College (Cork) @ Ballincollig, Wednesday 1pm
B – Rice College, Ennis (Clare) v Causeway Comprehensive (Kerry) @ Ballingarry, Friday 1pm
C – Douglas Community School (Cork) v Mary Immaculate, Lisdoonvarna (Clare) @ Cappamore, Thursday 12.30pm
D – Presentation Miltown (Kerry) v St Joseph’s Secondary School, Spanish Point (Clare) (Wednesday, December 7)
E – Árdscoil Pobail Beanntraí (Cork) v Presentation College Mardyke (Cork) @ Kilmichael, Wednesday 12.30pm
F – St Augustine’s, Dungarvan (Waterford) v St Declan’s Kilmacthomas (Waterford) @ Abbeyside, Wednesday 11am
G – Nenagh CBS (Tipperary) v Gaelcholáiste Ciarrai (Kerry) @ Adare, Thursday 12.30pm
H – Coláiste Ide agus Iosef, Abbeyfeale (Limerick) v St Joseph’s Ballybunion (Kerry) @ Duagh, Wednesday 12.30pm
Quarter-Finals (Wednesday, January 18)
1 – A v B
2 – C v D
3 – E v F
4 – G v H
Semi-Finals (Saturday, February 4)
1 v 2
3 v 4

Final (Saturday, February 25)

Corn Sheáin Uí Mhaolomhnaigh (Senior D Football) (Knock-Out)

Round 2
St John Bosco, Kildysart (Clare) 5-14 Coláiste Mhuire, Askeaton (Limerick) 3-04
Boherbue Comprehensive School (Cork) 3-26 Limerick CBS, Sexton St (Limerick) 0-01
2 – North Monastery CBS (Cork) v Coláiste an Phiarsaigh, Glanmire (Cork) @ Glen Rovers, Wednesday 12.30pm
3 – Presentation Ballingarry (Tipperary) v St Anne’s Killaloe (Clare) @ Dr. Morris Park, Friday 12.30pm
4 – Coláiste an Chroí Naofa, Carraig na bhFear (Cork) v Salesian Secondary College, Pallaskenry (Limerick) @ Buttevant, Wednesday 12.30pm
5 – Comeragh College, Carrick-on-Suir (Tipperary) v St Paul’s Community College, Waterford (Waterford) (Friday, December 2)
9 – Scoil Mhuire agus Ide, Newcastlewest (Limerick) v Kilkee Community College (Clare) (Monday @ 12pm)
11 – Kilrush Community College (Clare) v Ennistymon Vocational School (Clare) @ Cooraclare, Wednesday 12.30pm
13 – St Brogan’s College, Bandon (Cork) v Ennis Community School (Clare) @ Charleville, Wednesday, 11.30am
14 – St Patrick’s Comprehensive, Shannon (Clare) v McEgan College Macroom (Cork) (Tuesday, November 29)
15 – St Colman’s Midleton (Cork) v Nagle Rice, Doneraile (Cork) @ Delaney’s, Wednesday 12.30pm
16 – Coláiste Daibheid (Cork) v Meánscoil San Nioclás, Rinn (Waterford) (Tuesday, November 29)
Round 3 (TBC)
A – 16 v 15
B – 14 v 13
C – Boherbue Comprehensive School (Cork) v 11
D – Scoil Ruain, Killenaule (Tipperary) v 9
E – Hazelwood College Dromcollogher (Limerick) v St John Bosco, Kildysart (Clare) (Wednesday, December 7)
F – Coláiste na Trócaire, Rathkeale (Limerick) v 5
G – 4 v 3
H – 2 v Coláiste an Chraoibhín, Fermoy (Cork)
Quarter-Finals (Wednesday, January 18)
1 – A v B
2 – C v D
3 – E v F
4 – G v H
Semi-Finals (Saturday, February 4)
1 v 2
3 v 4

Final (Saturday, January 25)

Corn Éamainn Uí Mháirtín (Under 15C Football North) (Knock-out)

Semi-Finals
Gaelcoláiste Chiarraí (Kerry) 5-11 St Caimin’s, Shannon (Clare) 2-02
Causeway Comprehensive (Kerry) 7-14 Mitchelstown CBS (Cork) 1-05
Final (Wednesday, November 30)
Gaelcoláiste Chiarraí (Kerry) v Causeway Comprehensive (Kerry)
Corn Mháirtín Mhic Chonmara (Under 15D Football)
Round 3
Scoil Phobail Bhéara (Cork) 9-14 St Aidan’s Cork (Cork) 1-02
Quarter-Finals
Scoil Phobail Bhéara (Cork) 9-12 Hazelwood College (Limerick) 4-06
Kilrush Community School (Clare) 5-12 Salesian College, Pallaskenry (Limerick) 6-07
Meanscoil Castlegregory (Kerry) 3-11 St John Bosco Community College, Kildysart (Clare) 0-02
Coláiste an Chroí Naofa, Carraig na bhFear (Cork) 4-11 Coláiste an Phiarsaigh, Glanmire (Cork) 3-07
Semi-Finals (Wednesday, November 30)
Scoil Phobail Bhéara (Cork) v Kilrush Community School (Clare)
Meanscoil Castlegregory (Kerry) v Coláiste an Chroí Naofa, Carraig na bhFear (Cork)

Final (Wednesday, December 7)

Hurling

 
Dr. Harty Cup 2016/17 (Senior A Hurling)
(Top two teams from each group advance to last 16)
Round 2

Group C – Castletroy Community College (Limerick) v Blackwater Community College (Waterford) @ Sean Treacy Park, Wednesday 1.30pm

Round 3

Group A – Scoil na Tríonóide Naofa, Doon (Limerick) 0-12 CBC Cork (Cork) 0-10
Group C – Blackwater Community College (Waterford) 5-10 High School Clonmel (Tipperary) 0-11
Group D – Árd Scoil Ris (Limerick) 2-17 Hamilton High School, Bandon (Cork) 1-05
Round 4
Thurles CBS (Tipperary) v Abbey CBS (Tipperary) (Wednesday, November 30)
Our Lady’s Templemore (Tipperary) v Hamilton High School, Bandon (Cork) (Wednesday, November 30)
Árd Scoil Ris (Limerick) v Charleville CBS (Cork) (Wednesday, November 30)
St Francis College Rochestown (Cork) v CBC Cork (Cork) (Wednesday, November 30)
Scoil na Tríonóide Naofa, Doon (Limerick) v Midleton CBS (Cork) (Wednesday, November 30)
St Colman’s Fermoy (Cork) v St Flannan’s College (Clare) (Wednesday, December 7)
Nenagh CBS (Tipperary) v Castletroy Community College (Limerick) or Blackwater Community College (Waterford) (TBC)
Castletroy Community College (Limerick) or Blackwater Community College (Waterford) v De La Salle, Waterford (Waterford) (TBC)
Quarter-Finals (Wednesday, January 11)
Semi-Finals (Saturday, January 28)
Final (Saturday, February 18))
Corn Thomáis Mhic Choilm (Senior B Hurling)
(Top two teams from each group advance to last 16)
Round 2

Group D -Causeway Comprehensive (Kerry) 2-12 St Joseph’s, Tulla (Clare) 1-11

Round 3
Group A – CBS Mitchelstown (Cork) 0-18 Pobalscoil na Tríonóide, Youghal (Cork) 0-10
Group B – Coláiste an Spioraid Naoimh, Bishopstown (Cork) v Roscrea Community College (Tipperary) @ Charleville, Wednesday 12.30pm
Group C – John the Baptist Community School, Hospital (Limerick) 4-18 St Caimin’s, Shannon (Clare) 0-05
Group E – Kinsale Community School (Cork) 3-23 St Colman’s, Midleton (Cork) 1-16
Round 4
1 – CBS Mitchelstown (Cork) v St Joseph’s, Tulla (Clare) (Wednesday, November 30)
2 – John the Baptist Community School, Hospital (Limerick) v Glanmire Community College (Cork) (Tuesday, December 6)
3 – St Declan’s Community College, Kilmacthomas (Waterford) v Patrician Academy, Mallow (Cork)
4 – Coláiste Chríost Rí (Cork) v Coláiste Dún Garbhain (Waterford) (Wednesday, November 30)
5 – Causeway Comprehensive (Kerry) v St Caimin’s, Shannon (Clare) (Wednesday, November 30)
6 – Rice College, Ennis (Clare) v Pobalscoil na Tríonóide, Youghal (Cork) (Wednesday, November 30)
7 – Kinsale Community School (Cork) v Coláiste an Spioraid Naoimh, Bishopstown (Cork) or Roscrea Community College (Tipperary) (TBC)
8 – Cashel Community School (Tipperary) v St Colman’s, Midleton (Cork) (Wednesday, November 30)
Quarter-Finals (Wednesday, January 11)
A – 1 v 2
B – 3 v 4
C – 5 v 6
D – 7 v 8
Semi-Finals (Saturday, January 28)
A v B
C v D

Final (Saturday, February 18)

Corn Risteard Uí Mhathúna (Senior C Hurling)

(Top two teams to advance to last 16)
Round 3
Group A – Scoil Mhuire gan Smál, Blarney (Cork) 1-13 Ardscoil na Mara, Tramore (Waterford) 0-11
Group B – Salesian College, Pallaskenry (Limerick) W/O from Douglas Community School (Cork)
Group C – Hazelwood College (Limerick) 4-14 St Anne’s Killaloe (Clare) 2-15
Group E – Coláiste Treasa, Kanturk (Cork) 2-18 Scariff Community College (Clare) 3-10
Group F – Scoil Ruáin, Killenaule (Tipperary) v Crescent College Comprehensive (Limerick) @ Cappawhite, Wednesday 12.30pm
Group G – Presentation Ballingarry (Tipperary) 2-10 Borrisokane Community College (Tipperary) 0-13
Group H – Carrigaline Community College (Cork) 1-10 Coláiste an Phiarsaigh, Glanmire (Cork) 0-12
Round 4
1 – Scoil Mhuire gan Smál, Blarney (Cork) v Carrick CBS (Tipperary) (Wednesday, November 30)
2 – Presentation Ballingarry (Tipperary) v Ardscoil na Mara, Tramore (Waterford) (Wednesday, November 30)
3 – Salesian College, Pallaskenry (Limerick) v Runners-Up of Group F (TBC)
4 – Winners of Group F v St Augustine’s (Waterford) (TBC)
5 – Coláiste Treasa, Kanturk (Cork) v Douglas Community School (Cork) (TBC)
6 – Carrigaline Community College (Cork) v Coláiste an Chroí Naofa, Carraig na bhFear (Cork) (Wednesday, November 30)
7 – Hazelwood College (Limerick) v Coláiste an Phiarsaigh, Glanmire (Cork) (Wednesday, November 30)
8 – Coláiste Choilm, Ballincollig (Cork) v St Anne’s Killaloe (Clare) (Wednesday, November 30)
Quarter-Finals (Wednesday, January 11)
A – 1 v 2
B – 3 v 4
C – 5 v 6
D – 7 v 8
Semi-Finals (Saturday, January 28)
A v B
C v D

Final (Saturday, February 18)

Corn Sheáin Uí hAnragáin (Senior D Hurling) (Knock-out)

Quarter-Finals (Wednesday, November 16)
St Pauls Community College (Waterford) 2-18 Comeragh College, Carrick-on-Suir (Tipperary) 2-14
St Joseph’s College, Borrisoleigh (Tipperary) 4-16 Coláiste an Chraoibhín, Fermoy (Cork) 0-11

Coláiste na Trócaire, Rathkeale (Limerick) 2-20 St Clements, Limerick (Limerick) 1-14
Nenagh College (Tipperary) v Ennistymon CBS (Clare) @ Meelick, Thursday 12.30pm
Semi-Finals
St Joseph’s College, Borrisoleigh (Tipperary) v Coláiste na Trócaire, Rathkeale (Limerick) (Tuesday, November 29)
Nenagh College (Tipperary) or Ennistymon CBS (Clare) v St Pauls Community College (Waterford) (Wednesday, November 30)
Final (Friday, December 9)

Corn Shéamais Uí Dhonnchú (Under 16.5B Hurling) (Knock-out)

Semi-Finals
CBC Cork (Cork) 6-13 Scariff Community College (Clare) 1-06
Scoil na Tríonóide Naofa, Doon (Limerick) v Coláiste Treasa, Kanturk (Cork) (Monday @ 12.30pm)
Final (Wednesday, December 7)
CBC Cork (Cork) v Scoil na Tríonóide Naofa, Doon (Limerick) or Coláiste Treasa, Kanturk (Cork)
 

Corn an Dara Uí Dhonabháin (Under 16.5C Hurling) (Knock-Out)

Quarter-Final
Coláiste na Trócaire, Rathkeale (Limerick) v Cashel Community School (Tipperary) @ Knuckling, Friday 12.30pm
Semi-Finals
St Anne’s Killaloe (Clare) v Coláiste na Trócaire, Rathkeale (Limerick) or Cashel Community School (Tipperary) (Friday, December 2)
Final (Friday, December 9)
Scoil Ruáin, Killenaule (Tipperary) v St Anne’s Killaloe (Clare), Coláiste na Trócaire, Rathkeale (Limerick) or Cashel Community School (Tipperary)
SHARE
Previous articleBookings way up in Doonbeg since Trump elected
Next articleTK Whitaker: The service of the State
Eoin Brennan is the legendary sports hack who has been known to play around with the caman for his beloved Clarecastle. Eoin is currently PRO of Clarecastle GAA Club. Eoin's other love is spreading the gospel of Hurling and Football through his involvement in www.gogaelic.ie. Contact Eoin on [email protected]

Leave a Reply