SCOTT JUNIOR TOUR 2016

Stage 6 FINAL Results

Ennis – Ennis 17 July 2016

Stage 6 Stage Result

Issued: 17 Jul 2016, 14:40

————————————————————————

Organisation: Usher Irish Road Club    Country: IRL

Class: na                              .

Winner’s Time: 1h50’24”                Deadline: 2h18’00”  (25%)

Race Dist: 77.70 kms / 48.32 Miles     Total Dist: 517.60 kms / 321.87 miles

Speed: 42.23 kph / 26.26 mph           Average: 38.97 kph / 24.23 mph

Number of Starters:  91                Number of Finishers:  90

Did Not Start:  1                      Did Not Finish:  1

————————————————————————

PL No. UCI Code    Name                 TM  Team                       Time       @

1   5 USA19980218 Hecht,Gage           HT1 Hot Tubes 1            1h50’24”

2  52 IRL19980609 Roche,Alexis         MAG NRPT Magnet.ie         1h50’24”

3 100 IRL19990730 Wilson,Liam          UL2 Cycling Ulster Team 2  1h50’31”    @07″

4  15 USA19980719 Brookshire,Colton    NCC NCCF Team Specialized  1h50’31”   @ s/t

5  32 GBR19980928 Georgi,Etienne       GIA Giant Halo Team UK     1h50’31”   @ s/t

6   1 IRL19980311 Gray,Jake            IRL Ireland                1h50’31”   @ s/t

7  86 IRL19980126 Heaney,Marc          UL1 Cycling Ulster Team 1  1h50’31”   @ s/t

8  24 USA19990619 Schunk,Conor         HOW HoloweskoCitadel pbHi  1h50’31”   @ s/t

9  23 USA19981023 Milne,Micah          HOW HoloweskoCitadel pbHi  1h50’31”   @ s/t

10  31 GBR19980806 Linehan,Joseph       GIA Giant Halo Team UK     1h50’31”   @ s/t

11  49 GBR19980430 Kennedy,Calum        EDI Edinburgh RC           1h50’31”   @ s/t

12  90 IRL19991022 Murphy,J B.          KIL Murphy Survey Kilcull  1h50’31”   @ s/t

13  19 NED19990412 Sitters,Bart         ZUI RSC de Zuidwesthoek    1h50’31”   @ s/t

14  17 USA19990206 Velez,Charles        NCC NCCF Team Specialized  1h50’31”   @ s/t

15   8 USA19990107 Jorgenson,Matteo     HT1 Hot Tubes 1            1h50’31”   @ s/t

16  27 USA         Schmidt,Andrew       HDE Hincapi Development    1h50’31”   @ s/t

17   9 USA19990611 Clouse,Evan          HT2 Hot Tubes 2            1h50’31”   @ s/t

18  38 GBR19990113 Hartley,Theo         PRO Prologue RT            1h50’31”   @ s/t

19  72 IRL19990212 Corkery,Dillon       SKO Tarrant Skoda Munster  1h50’31”   @ s/t

20  35 GBR19990613 Swinnerton,Joe       SWI Swinnerton Cycles      1h50’31”   @ s/t

21  48 GBR19980917 Agnew,Joe            EDI Edinburgh RC           1h50’31”   @ s/t

22  44 GBR19980105 Biddle,Cameron       GBW GB West Midlands       1h50’31”   @ s/t

23  20 NED19980406 de Peijper,Cliff     ZUI RSC de Zuidwesthoek    1h50’31”   @ s/t

24  98 IRL19980821 Thomson,Stewart      IW2 Island Wheelers 2      1h50’31”   @ s/t

25  67 IRL19990926 Murnane,Sean         LSO Leinster Scott Orwell  1h50’31”   @ s/t

26   3 IRL19980129 O’Leary,Robert       IRL Ireland                1h50’31”   @ s/t

27  41 IRL19990114 McArdle Ruane,Eoghan GAL Galway Bay CC          1h50’31”   @ s/t

28  28 GBR19980407 Meredith,Charlie     GIA Giant Halo Team UK     1h50’31”   @ s/t

29  59 IRL19980515 Goszczyk,Patrick     LEN Cycling Leinster       1h50’31”   @ s/t

30  33 GBR19990430 Hardwick,Benjamin    SWI Swinnerton Cycles      1h50’31”   @ s/t

31  21 NED19980802 Van Dan Broek,Floris ZUI RSC de Zuidwesthoek    1h50’31”   @ s/t

32  11 USA         McCormack,Alex       HT2 Hot Tubes 2            1h50’31”   @ s/t

33  61 IRL19980812 Leech,Conor          LEN Cycling Leinster       1h50’31”   @ s/t

34  85 IRL19990112 Fleville,Ethan       ISL Island Wheelers        1h50’31”   @ s/t

35  53 IRL19990823 Walsh,Ben            MAG NRPT Magnet.ie         1h50’31”   @ s/t

36  54 IRL19981227 Kearney,Aaron        MAG NRPT Magnet.ie         1h50’31”   @ s/t

37  26 USA19981024 Goral,Wyatt          HOW HoloweskoCitadel pbHi  1h50’31”   @ s/t

38   4 IRL19990929 Tuomey,Ronan         IRL Ireland                1h50’31”   @ s/t

39  42 GBR19981001 Coulton,Ryan         SJJ Provision SJ Junior A  1h50’31”   @ s/t

40  89 IRL19980208 McCann,Conor         UL1 Cycling Ulster Team 1  1h50’31”   @ s/t

41  39 GBR19990224 Armstrong,Joe        PRO Prologue RT            1h50’31”   @ s/t

42  87 IRL19980401 Moore,Calvin         UL1 Cycling Ulster Team 1  1h50’36”    @12″

43   2 IRL19981226 McIntyre,Cameron     IRL Ireland                1h50’36”   @ s/t

44  69 IRL19981201 Harrington,Marcus    LSO Leinster Scott Orwell  1h50’36”   @ s/t

45  78 IRL19981215 Whittle,Mark         SEN Sensa Munster Academy  1h50’36”   @ s/t

46  95 IRL19990728 Tonra,James          CON Connaught Team         1h50’36”   @ s/t

47  57 IRL19980819 Douglas,Brandon      WDW West Down Wheelers     1h50’36”   @ s/t

48  74 IRL19990628 Allen,Denis          JFC JFC Munster Academy    1h50’36”   @ s/t

49  88 IRL19990216 Baenes,Harvey        UL1 Cycling Ulster Team 1  1h50’36”   @ s/t

50  96 IRL19991409 McLoughlin,Eoghan    CON Connaught Team         1h50’36”   @ s/t

51  37 GBR19980516 Dobson,Jake          PRO Prologue RT            1h50’36”   @ s/t

52  58 IRL19980219 Jordan,Fionn         LEN Cycling Leinster       1h50’36”   @ s/t

53  63 IRL19980703 Young,Reece          RBS Leinster Richies Bike  1h50’36”   @ s/t

54  14 USA         Boots,Kenny          HT3 Hot Tubes 3            1h50’36”   @ s/t

55  70 IRL19981025 Murphy,Conor         SKO Tarrant Skoda Munster  1h50’36”   @ s/t

56  51 GBR19990220 Gray,Lewis           EDI Edinburgh RC           1h50’36”   @ s/t

57  34 GBR19980601 Minor,Daniel         SWI Swinnerton Cycles      1h50’36”   @ s/t

58  73 IRL19991010 Walsh,Robbie         SKO Tarrant Skoda Munster  1h50’36”   @ s/t

59  81 USA         Sheehan,Riley        SEN Sensa Munster Academy  1h50’36”   @ s/t

60  71 IRL19980718 Pierse,Oran          SKO Tarrant Skoda Munster  1h50’36”   @ s/t

61   6 USA19980514 Zueger,Logan         HT1 Hot Tubes 1            1h50’36”   @ s/t

62  60 IRL19980812 Leech,Ciaran         LEN Cycling Leinster       1h50’36”   @ s/t

63  68 IRL19980512 Ryan,Dillon          LSO Leinster Scott Orwell  1h50’36”   @ s/t

64  16 USA19990699 Davis,Cole           NCC NCCF Team Specialized  1h50’36”   @ s/t

65  45 GBR19980921 Grivell Mellor,Ewan  GBW GB West Midlands       1h50’36”   @ s/t

66  99 IRL19991021 Doherty,Robbie       UL2 Cycling Ulster Team 2  1h50’36”   @ s/t

67   7 USA         Holowesko,Liam       HT1 Hot Tubes 1            1h50’36”   @ s/t

68  36 GBR19980909 Williams,Joe         PRO Prologue RT            1h50’36”   @ s/t

69  18 USA11980402 Tiesler,Kyle         NCC NCCF Team Specialized  1h50’43”    @19″

70  46 GBR19990925 Round,Devon          GBW GB West Midlands       1h50’52”    @28″

71  93 IRL19980331 Lawrence,Joash       DOW North Down CC          1h51’21”    @57″

72  84 IRL19980623 Devlin,Conor         ISL Island Wheelers        1h51’23”    @59″

73  55 IRL19980318 McLoughlin,Mitchell  MAG NRPT Magnet.ie         1h51’59” @01’35”

74  29 GBR19990310 Cox,Matthew          GIA Giant Halo Team UK     1h53’10” @02’46”

75  25 USA19990515 Larson,Bjorn         HOW HoloweskoCitadel pbHi  1h55’19” @04’55”

76  79 IRL19990506 Grace,Conor          SEN Sensa Munster Academy  1h56’31” @06’07”

77  62 IRL19991121 Cullen,Aaron         RBS Leinster Richies Bike  1h58’04” @07’40”

78  82 IRL19990309 McAllister,Matthew   ISL Island Wheelers        2h02’30” @12’06”

79  22 NED19990205 Mertens,Dennis       ZUI RSC de Zuidwesthoek    2h02’30”   @ s/t

80  92 IRL19990124 Gallagher,Sean       KIL Murphy Survey Kilcull  2h05’31” @15’07”

81  76 IRL19990129 Greer,Jones          JFC JFC Munster Academy    2h08’35” @18’11”

82  91 IRL19991007 Humphreys,Cillian    KIL Murphy Survey Kilcull  2h10’55” @20’31”

83  97 IRL19991712 Gannon,Oisin         CON Connaught Team         2h12’00” @21’36”

84  83 IRL19980520 McCourt,James        ISL Island Wheelers        2h20’15” @29’51”

85  43 IRL19990623 Murray,Cathal        TIP South Tipperary        2h20’19” @29’55”

86 103 NED19981102 Kuiten,Arjan         NED Tempo-Hoppenbrouwers   2h23’10” @32’46”

87  40 IRL19980902 Vahey,Ben            GAL Galway Bay CC          2h24’02” @33’38”

88  50 GBR19980106 Paterson,Stuart      EDI Edinburgh RC           2h24’02”   @ s/t

89  94 IRL19981016 Potter,Ryan          CON Connaught Team         2h50’00” @59’36”

90  77 IRL19990415 McAuliffe,Niall      JFC JFC Munster Academy    2h55’51” @1h05’2

————————————————————————

General Classification

————————————————————————

PL No. UCI Code     Name                 CAT Team                GC Time          @

1  28 GBR19980407  Meredith,Charlie     J2  Giant Halo Team   13h18’25”

2   3 IRL19980129  O’Leary,Robert       J2  Ireland           13h18’28”       @03″

3  53 IRL19990823  Walsh,Ben            YJ1 NRPT Magnet.ie    13h18’28”      = s/t

4   9 USA19990611  Clouse,Evan          YJ1 Hot Tubes 2       13h18’37”       @12″

5  27 USA          Schmidt,Andrew       YJ1 Hincapi Developm  13h18’47”       @22″

6  24 USA19990619  Schunk,Conor         YJ1 HoloweskoCitadel  13h18’54”       @29″

7  61 IRL19980812  Leech,Conor          J2  Cycling Leinster  13h19’08”       @43″

8  44 GBR19980105  Biddle,Cameron       J2  GB West Midlands  13h19’23”       @58″

9  85 IRL19990112  Fleville,Ethan       YJ1 Island Wheelers   13h19’35”    @01’10”

10   2 IRL19981226  McIntyre,Cameron     J2  Ireland           13h19’36”    @01’11”

11  72 IRL19990212  Corkery,Dillon       YJ1 Tarrant Skoda Mu  13h19’37”    @01’12”

12  32 GBR19980928  Georgi,Etienne       J2  Giant Halo Team   13h20’24”    @01’59”

13  96 IRL19991409  McLoughlin,Eoghan    YJ1 Connaught Team    13h21’18”    @02’53”

14   5 USA19980218  Hecht,Gage           J2  Hot Tubes 1       13h21’32”    @03’07”

15  16 USA19990699  Davis,Cole           YJ1 NCCF Team Specia  13h21’37”    @03’12”

16   1 IRL19980311  Gray,Jake            J2  Ireland           13h21’42”    @03’17”

17  52 IRL19980609  Roche,Alexis         J2  NRPT Magnet.ie    13h21’52”    @03’27”

18  23 USA19981023  Milne,Micah          J2  HoloweskoCitadel  13h22’01”    @03’36”

19   8 USA19990107  Jorgenson,Matteo     YJ1 Hot Tubes 1       13h22’18”    @03’53”

20  15 USA19980719  Brookshire,Colton    J2  NCCF Team Specia  13h22’19”    @03’54”

21  54 IRL19981227  Kearney,Aaron        J2  NRPT Magnet.ie    13h22’21”    @03’56”

22  35 GBR19990613  Swinnerton,Joe       YJ1 Swinnerton Cycle  13h23’09”    @04’44”

23  98 IRL19980821  Thomson,Stewart      J2  Island Wheelers   13h23’22”    @04’57”

24  59 IRL19980515  Goszczyk,Patrick     J2  Cycling Leinster  13h23’38”    @05’13”

25  87 IRL19980401  Moore,Calvin         J2  Cycling Ulster T  13h23’47”    @05’22”

26  89 IRL19980208  McCann,Conor         J2  Cycling Ulster T  13h23’52”    @05’27”

27  81 USA          Sheehan,Riley        YJ1 Sensa Munster Ac  13h23’54”    @05’29”

28  70 IRL19981025  Murphy,Conor         J2  Tarrant Skoda Mu  13h23’54”      = s/t

29  17 USA19990206  Velez,Charles        YJ1 NCCF Team Specia  13h23’55”    @05’30”

30  18 USA11980402  Tiesler,Kyle         J2  NCCF Team Specia  13h24’25”    @06’00”

31  26 USA19981024  Goral,Wyatt          J2  HoloweskoCitadel  13h24’27”    @06’02”

32  86 IRL19980126  Heaney,Marc          J2  Cycling Ulster T  13h24’54”    @06’29”

33 100 IRL19990730  Wilson,Liam          YJ1 Cycling Ulster T  13h25’12”    @06’47”

34  58 IRL19980219  Jordan,Fionn         J2  Cycling Leinster  13h26’09”    @07’44”

35  36 GBR19980909  Williams,Joe         J2  Prologue RT       13h26’17”    @07’52”

36  39 GBR19990224  Armstrong,Joe        YJ1 Prologue RT       13h27’35”    @09’10”

37   7 USA          Holowesko,Liam       YJ1 Hot Tubes 1       13h27’56”    @09’31”

38  74 IRL19990628  Allen,Denis          YJ1 JFC Munster Acad  13h28’32”    @10’07”

39  60 IRL19980812  Leech,Ciaran         J2  Cycling Leinster  13h28’39”    @10’14”

40  90 IRL19991022  Murphy,J B.          YJ1 Murphy Survey Ki  13h29’05”    @10’40”

41  21 NED19980802  Van Dan Broek,Floris J2  RSC de Zuidwesth  13h29’37”    @11’12”

42  73 IRL19991010  Walsh,Robbie         YJ1 Tarrant Skoda Mu  13h29’38”    @11’13”

43  19 NED19990412  Sitters,Bart         YJ1 RSC de Zuidwesth  13h30’24”    @11’59”

44  33 GBR19990430  Hardwick,Benjamin    YJ1 Swinnerton Cycle  13h30’57”    @12’32”

45  38 GBR19990113  Hartley,Theo         YJ1 Prologue RT       13h31’24”    @12’59”

46  31 GBR19980806  Linehan,Joseph       J2  Giant Halo Team   13h33’02”    @14’37”

47   4 IRL19990929  Tuomey,Ronan         YJ1 Ireland           13h33’16”    @14’51”

48  42 GBR19981001  Coulton,Ryan         J2  Provision SJ Jun  13h34’22”    @15’57”

49  34 GBR19980601  Minor,Daniel         J2  Swinnerton Cycle  13h35’13”    @16’48”

50  20 NED19980406  de Peijper,Cliff     J2  RSC de Zuidwesth  13h35’49”    @17’24”

51  14 USA          Boots,Kenny          YJ1 Hot Tubes 3       13h43’55”    @25’30”

52  71 IRL19980718  Pierse,Oran          J2  Tarrant Skoda Mu  13h45’41”    @27’16”

53  67 IRL19990926  Murnane,Sean         YJ1 Leinster Scott O  13h46’12”    @27’47”

54   6 USA19980514  Zueger,Logan         J2  Hot Tubes 1       13h48’30”    @30’05”

55  11 USA          McCormack,Alex       YJ1 Hot Tubes 2       13h49’47”    @31’22”

56  63 IRL19980703  Young,Reece          J2  Leinster Richies  13h51’22”    @32’57”

57  37 GBR19980516  Dobson,Jake          J2  Prologue RT       13h52’59”    @34’34”

58  41 IRL19990114  McArdle Ruane,Eoghan YJ1 Galway Bay CC     13h53’19”    @34’54”

59  68 IRL19980512  Ryan,Dillon          J2  Leinster Scott O  13h55’53”    @37’28”

60  69 IRL19981201  Harrington,Marcus    J2  Leinster Scott O  13h57’03”    @38’38”

61  45 GBR19980921  Grivell Mellor,Ewan  J2  GB West Midlands  14h03’04”    @44’39”

62  51 GBR19990220  Gray,Lewis           YJ1 Edinburgh RC      14h03’10”    @44’45”

63  49 GBR19980430  Kennedy,Calum        J2  Edinburgh RC      14h04’21”    @45’56”

64  29 GBR19990310  Cox,Matthew          YJ1 Giant Halo Team   14h06’54”    @48’29”

65  25 USA19990515  Larson,Bjorn         YJ1 HoloweskoCitadel  14h08’38”    @50’13”

66  78 IRL19981215  Whittle,Mark         J2  Sensa Munster Ac  14h10’54”    @52’29”

67  46 GBR19990925  Round,Devon          YJ1 GB West Midlands  14h11’01”    @52’36”

68  99 IRL19991021  Doherty,Robbie       YJ1 Cycling Ulster T  14h11’45”    @53’20”

69  22 NED19990205  Mertens,Dennis       YJ1 RSC de Zuidwesth  14h12’39”    @54’14”

70 103 NED19981102  Kuiten,Arjan         J2  Tempo-Hoppenbrou  14h12’52”    @54’27”

71  88 IRL19990216  Baenes,Harvey        YJ1 Cycling Ulster T  14h15’47”    @57’22”

72  50 GBR19980106  Paterson,Stuart      J2  Edinburgh RC      14h20’09”  @1h01’44”

73  57 IRL19980819  Douglas,Brandon      J2  West Down Wheele  14h22’06”  @1h03’41”

74  84 IRL19980623  Devlin,Conor         J2  Island Wheelers   14h31’24”  @1h12’59”

75  62 IRL19991121  Cullen,Aaron         YJ1 Leinster Richies  14h31’47”  @1h13’22”

76  76 IRL19990129  Greer,Jones          YJ1 JFC Munster Acad  14h36’48”  @1h18’23”

77  55 IRL19980318  McLoughlin,Mitchell  J2  NRPT Magnet.ie    14h47’40”  @1h29’15”

78  82 IRL19990309  McAllister,Matthew   YJ1 Island Wheelers   15h00’34”  @1h42’09”

79  79 IRL19990506  Grace,Conor          YJ1 Sensa Munster Ac  15h07’27”  @1h49’02”

80  97 IRL19991712  Gannon,Oisin         YJ1 Connaught Team    15h24’51”  @2h06’26”

81  93 IRL19980331  Lawrence,Joash       J2  North Down CC     15h30’39”  @2h12’14”

82  77 IRL19990415  McAuliffe,Niall      YJ1 JFC Munster Acad  15h46’39”  @2h28’14”

83  92 IRL19990124  Gallagher,Sean       YJ1 Murphy Survey Ki  15h54’13”  @2h35’48”

84  95 IRL19990728  Tonra,James          YJ1 Connaught Team    15h58’58”  @2h40’33”

85  40 IRL19980902  Vahey,Ben            J2  Galway Bay CC     16h04’39”  @2h46’14”

86  91 IRL19991007  Humphreys,Cillian    YJ1 Murphy Survey Ki  16h07’25”  @2h49’00”

87  83 IRL19980520  McCourt,James        J2  Island Wheelers   16h20’36”  @3h02’11”

88  48 GBR19980917  Agnew,Joe            J2  Edinburgh RC      16h26’44”  @3h08’19”

89  43 IRL19990623  Murray,Cathal        YJ1 South Tipperary   16h41’48”  @3h23’23”

90  94 IRL19981016  Potter,Ryan          J2  Connaught Team    16h55’13”  @3h36’48”

————————————————————————

Points & Bonuses

————————————————————————

S/Pt             No.   Name                 Total Points

15             5     Hecht,G          No 15  Brookshire   51pts

14             52    Roche,A             No 5   Hecht        39pts

13             100   Wilson,L            No 1   Gray         38pts

12             15    Brookshire,C

11             32    Georgi,E

10             1     Gray,J

9             86    Heaney,M

8             24    Schunk,C

7             23    Milne,M

6             31    Linehan,J

5             49    Kennedy,C

4             90    Murphy,J

3             19    Sitters,B

2             17    Velez,C

1             8     Jorgenson,M

————————————————————————

Mountains Competition

————————————————————————

PL No. Name         TM  Pts

1  96 McLoughlin,E CON  45

2  32 Georgi,E     GIA  41

3  17 Velez,C      NCC  23

4  26 Goral,W      HOW  20

5  24 Schunk,C     HOW  18

6  44 Biddle,C     GBW  16

7  28 Meredith,C   GIA  15

8  16 Davis,C      NCC  15

9  15 Brookshire,C NCC  10

10   6 Zueger,L     HT1  10

 

————————————————————————

Junior 1 Overall

————————————————————————

PL No. Name                 TM          Time

1  53 Walsh,B              MAG    13h18’28”

2   9 Clouse,E             HT2 @        09″

3  27 Schmidt,A            HDE @        19″

4  24 Schunk,C             HOW @        26″

5  85 Fleville,E           ISL @     01’07”

6  72 Corkery,D            SKO @     01’09”

7  96 McLoughlin,E         CON @     02’50”

8  16 Davis,C              NCC @     03’09”

9   8 Jorgenson,M          HT1 @     03’50”

10  35 Swinnerton,J         SWI @     04’41”

11  81 Sheehan,R            SEN @     05’26”

12  17 Velez,C              NCC @     05’27”

13 100 Wilson,L             UL2 @     06’44”

14  39 Armstrong,J          PRO @     09’07”

15   7 Holowesko,L          HT1 @     09’28”

16  74 Allen,D              JFC @     10’04”

17  90 Murphy,J             KIL @     10’37”

18  73 Walsh,R              SKO @     11’10”

19  19 Sitters,B            ZUI @     11’56”

20  33 Hardwick,B           SWI @     12’29”

21  38 Hartley,T            PRO @     12’56”

22   4 Tuomey,R             IRL @     14’48”

23  14 Boots,K              HT3 @     25’27”

24  67 Murnane,S            LSO @     27’44”

25  11 McCormack,A          HT2 @     31’19”

26  41 McArdle Ruane,E      GAL @     34’51”

27  51 Gray,L               EDI @     44’42”

28  29 Cox,M                GIA @     48’26”

29  25 Larson,B             HOW @     50’10”

30  46 Round,D              GBW @     52’33”

31  99 Doherty,R            UL2 @     53’17”

32  22 Mertens,D            ZUI @     54’11”

33  88 Baenes,H             UL1 @     57’19”

34  62 Cullen,A             RBS @   1h13’19”

35  76 Greer,J              JFC @   1h18’20”

36  82 McAllister,M         ISL @   1h42’06”

37  79 Grace,C              SEN @   1h48’59”

38  97 Gannon,O             CON @   2h06’23”

39  77 McAuliffe,N          JFC @   2h28’11”

40  92 Gallagher,S          KIL @   2h35’45”

41  95 Tonra,J              CON @   2h40’30”

42  91 Humphreys,C          KIL @   2h48’57”

43  43 Murray,C             TIP @   3h23’20”

————————————————————————

Team General Classification

————————————————————————

PL Name      Time

1 Ireland   39h59’11”

2 NRPT Magn @ 03’30”

3 Holowesko @ 04’47”

4 Cycling L @ 07’26”

5 NCCF Team @ 08’30”

6 Giant Hal @ 08’57”

7 Hot Tubes @ 11’30”

8 Cycling U @ 13’18”

9 Tarrant S @ 13’52”

10 RSC de Zu @ 24’24”

11 Prologue  @ 25’52”

12 Swinnerto @ 30’08”

————————————————————————

Commissaire Communique

————————————————————————

The Organisation would like to Thank all Riders and Managers for  their

help and cooperation during the entire week. The Hotel for

the way they looked after us and the Garda Siochana without whom  the race

could not be held. To Clare Co Council for their continued  support and the

people of Clare who were patient with us.

I as Race Director would like to Thank all of my co workers who

assisted me in the Promotion of the event. It is a Hard Week but  well

worth it. Hopefully we will all be here again in 2017.

Slan agus Beannacht leat.

Alice.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.