SCOTT JUNIOR TOUR 2016

Stage 4 Results

Ballyvaughan – Ballyvaughan 15 July 2016

Stage 4 Stage Result

Clare Sports Partnership

Issued: 15 Jul 2016, 16:30

————————————————————————

Organisation: Usher Irish Road Club    Country: IRL

Class: na                              .

Winner’s Time: 2h52’17”                Deadline: 3h35’21”  (25%)

Race Dist: 109.90 kms / 68.34 Miles    Total Dist: 335.60 kms / 208.69 miles

Speed: 38.27 kph / 23.80 mph           Average: 37.71 kph / 23.45 mph

Number of Starters:  97                Number of Finishers:  97

Did Not Start:  2

————————————————————————

PL No. UCI Code    Name                 TM  Team                       Time       @

1  25 USA19990515 Larson,Bjorn         HOW HoloweskoCitadel pbHi  2h52’17”

2  32 GBR19980928 Georgi,Etienne       GIA Giant Halo Team UK     2h52’34”    @17″

3   1 IRL19980311 Gray,Jake            IRL Ireland                2h52’37”    @20″

4  16 USA19990699 Davis,Cole           NCC NCCF Team Specialized  2h52’44”    @27″

5   5 USA19980218 Hecht,Gage           HT1 Hot Tubes 1            2h53’09”    @52″

6  15 USA19980719 Brookshire,Colton    NCC NCCF Team Specialized  2h53’25” @01’08”

7  52 IRL19980609 Roche,Alexis         MAG NRPT Magnet.ie         2h53’25”   @ s/t

8  27 USA         Schmidt,Andrew       HDE Hincapi Development    2h53’25”   @ s/t

9  31 GBR19980806 Linehan,Joseph       GIA Giant Halo Team UK     2h53’25”   @ s/t

10   9 USA19990611 Clouse,Evan          HT2 Hot Tubes 2            2h53’25”   @ s/t

11  18 USA11980402 Tiesler,Kyle         NCC NCCF Team Specialized  2h53’25”   @ s/t

12  23 USA19981023 Milne,Micah          HOW HoloweskoCitadel pbHi  2h53’25”   @ s/t

13  86 IRL19980126 Heaney,Marc          UL1 Cycling Ulster Team 1  2h53’25”   @ s/t

14  59 IRL19980515 Goszczyk,Patrick     LEN Cycling Leinster       2h53’25”   @ s/t

15  72 IRL19990212 Corkery,Dillon       SKO Tarrant Skoda Munster  2h53’25”   @ s/t

16   3 IRL19980129 O’Leary,Robert       IRL Ireland                2h53’25”   @ s/t

17  54 IRL19981227 Kearney,Aaron        MAG NRPT Magnet.ie         2h53’25”   @ s/t

18  28 GBR19980407 Meredith,Charlie     GIA Giant Halo Team UK     2h53’25”   @ s/t

19   2 IRL19981226 McIntyre,Cameron     IRL Ireland                2h53’25”   @ s/t

20   8 USA19990107 Jorgenson,Matteo     HT1 Hot Tubes 1            2h53’25”   @ s/t

21  53 IRL19990823 Walsh,Ben            MAG NRPT Magnet.ie         2h53’25”   @ s/t

22  29 GBR19990310 Cox,Matthew          GIA Giant Halo Team UK     2h53’25”   @ s/t

23  20 NED19980406 de Peijper,Cliff     ZUI RSC de Zuidwesthoek    2h53’25”   @ s/t

24  12 USA19981106 Putt,Noah            HT2 Hot Tubes 2            2h53’25”   @ s/t

25  49 GBR19980430 Kennedy,Calum        EDI Edinburgh RC           2h53’25”   @ s/t

26  89 IRL19980208 McCann,Conor         UL1 Cycling Ulster Team 1  2h53’25”   @ s/t

27  35 GBR19990613 Swinnerton,Joe       SWI Swinnerton Cycles      2h53’25”   @ s/t

28   7 USA         Holowesko,Liam       HT1 Hot Tubes 1            2h53’25”   @ s/t

29  34 GBR19980601 Minor,Daniel         SWI Swinnerton Cycles      2h53’25”   @ s/t

30  58 IRL19980219 Jordan,Fionn         LEN Cycling Leinster       2h53’25”   @ s/t

31  24 USA19990619 Schunk,Conor         HOW HoloweskoCitadel pbHi  2h53’25”   @ s/t

32  26 USA19981024 Goral,Wyatt          HOW HoloweskoCitadel pbHi  2h53’25”   @ s/t

33  61 IRL19980812 Leech,Conor          LEN Cycling Leinster       2h53’25”   @ s/t

34  87 IRL19980401 Moore,Calvin         UL1 Cycling Ulster Team 1  2h53’25”   @ s/t

35  81 USA         Sheehan,Riley        SEN Sensa Munster Academy  2h53’25”   @ s/t

36  70 IRL19981025 Murphy,Conor         SKO Tarrant Skoda Munster  2h53’25”   @ s/t

37  96 IRL19991409 McLoughlin,Eoghan    CON Connaught Team         2h53’25”   @ s/t

38  17 USA19990206 Velez,Charles        NCC NCCF Team Specialized  2h53’25”   @ s/t

39  85 IRL19990112 Fleville,Ethan       ISL Island Wheelers        2h53’25”   @ s/t

40  98 IRL19980821 Thomson,Stewart      IW2 Island Wheelers 2      2h53’25”   @ s/t

41 100 IRL19990730 Wilson,Liam          UL2 Cycling Ulster Team 2  2h53’25”   @ s/t

42  44 GBR19980105 Biddle,Cameron       GBW GB West Midlands       2h53’31” @01’14”

43   4 IRL19990929 Tuomey,Ronan         IRL Ireland                2h53’42” @01’25”

44  63 IRL19980703 Young,Reece          RBS Leinster Richies Bike  2h53’51” @01’34”

45  56 IRL19981110 Williams,Jack        NR2 NRPT 2                 2h54’06” @01’49”

46  36 GBR19980909 Williams,Joe         PRO Prologue RT            2h56’14” @03’57”

47  39 GBR19990224 Armstrong,Joe        PRO Prologue RT            2h56’55” @04’38”

48  74 IRL19990628 Allen,Denis          JFC JFC Munster Academy    2h56’55”   @ s/t

49  60 IRL19980812 Leech,Ciaran         LEN Cycling Leinster       2h58’13” @05’56”

50  21 NED19980802 Van Dan Broek,Floris ZUI RSC de Zuidwesthoek    2h58’29” @06’12”

51  90 IRL19991022 Murphy,J B.          KIL Murphy Survey Kilcull  2h59’06” @06’49”

52  33 GBR19990430 Hardwick,Benjamin    SWI Swinnerton Cycles      2h59’19” @07’02”

53  45 GBR19980921 Grivell Mellor,Ewan  GBW GB West Midlands       2h59’19”   @ s/t

54  73 IRL19991010 Walsh,Robbie         SKO Tarrant Skoda Munster  2h59’19”   @ s/t

55  19 NED19990412 Sitters,Bart         ZUI RSC de Zuidwesthoek    3h01’11” @08’54”

56  10 USA19990824 Jones,Simon          HT2 Hot Tubes 2            3h02’37” @10’20”

57  38 GBR19990113 Hartley,Theo         PRO Prologue RT            3h02’41” @10’24”

58 103 NED19981102 Kuiten,Arjan         NED Tempo-Hoppenbrouwers   3h03’43” @11’26”

59  22 NED19990205 Mertens,Dennis       ZUI RSC de Zuidwesthoek    3h03’43”   @ s/t

60  42 GBR19981001 Coulton,Ryan         SJJ Provision SJ Junior A  3h03’55” @11’38”

61  76 IRL19990129 Greer,Jones          JFC JFC Munster Academy    3h06’44” @14’27”

62  30 GBR19990116 Ridehalgh,Jamie      GIA Giant Halo Team UK     3h11’41” @19’24”

63  14 USA         Boots,Kenny          HT3 Hot Tubes 3            3h14’30” @22’13”

64  11 USA         McCormack,Alex       HT2 Hot Tubes 2            3h14’30”   @ s/t

65  37 GBR19980516 Dobson,Jake          PRO Prologue RT            3h14’32” @22’15”

66  69 IRL19981201 Harrington,Marcus    LSO Leinster Scott Orwell  3h14’32”   @ s/t

67  55 IRL19980318 McLoughlin,Mitchell  MAG NRPT Magnet.ie         3h14’32”   @ s/t

68  40 IRL19980902 Vahey,Ben            GAL Galway Bay CC          3h14’32”   @ s/t

69  99 IRL19991021 Doherty,Robbie       UL2 Cycling Ulster Team 2  3h14’32”   @ s/t

70  71 IRL19980718 Pierse,Oran          SKO Tarrant Skoda Munster  3h14’32”   @ s/t

71  51 GBR19990220 Gray,Lewis           EDI Edinburgh RC           3h14’32”   @ s/t

72   6 USA19980514 Zueger,Logan         HT1 Hot Tubes 1            3h14’35” @22’18”

73  50 GBR19980106 Paterson,Stuart      EDI Edinburgh RC           3h14’36” @22’19”

74  79 IRL19990506 Grace,Conor          SEN Sensa Munster Academy  3h14’36”   @ s/t

75  93 IRL19980331 Lawrence,Joash       DOW North Down CC          3h14’36”   @ s/t

76  68 IRL19980512 Ryan,Dillon          LSO Leinster Scott Orwell  3h14’36”   @ s/t

77  78 IRL19981215 Whittle,Mark         SEN Sensa Munster Academy  3h14’36”   @ s/t

78  88 IRL19990216 Baenes,Harvey        UL1 Cycling Ulster Team 1  3h14’36”   @ s/t

79  64 IRL19980327 Byrne,Ryan           RBS Leinster Richies Bike  3h14’36”   @ s/t

80  67 IRL19990926 Murnane,Sean         LSO Leinster Scott Orwell  3h14’36”   @ s/t

81  41 IRL19990114 McArdle Ruane,Eoghan GAL Galway Bay CC          3h14’36”   @ s/t

82  46 GBR19990925 Round,Devon          GBW GB West Midlands       3h14’36”   @ s/t

83  57 IRL19980819 Douglas,Brandon      WDW West Down Wheelers     3h14’42” @22’25”

84  97 IRL19991712 Gannon,Oisin         CON Connaught Team         3h14’48” @22’31”

85  77 IRL19990415 McAuliffe,Niall      JFC JFC Munster Academy    3h14’52” @22’35”

86  62 IRL19991121 Cullen,Aaron         RBS Leinster Richies Bike  3h15’22” @23’05”

87  82 IRL19990309 McAllister,Matthew   ISL Island Wheelers        3h17’19” @25’02”

88 101 IRL19981021 Armstrong,Matthew    UL2 Cycling Ulster Team 2  3h46’56” @54’39”

89  95 IRL19990728 Tonra,James          CON Connaught Team         3h46’56”   @ s/t

90  91 IRL19991007 Humphreys,Cillian    KIL Murphy Survey Kilcull  3h46’58” @54’41”

91  43 IRL19990623 Murray,Cathal        TIP South Tipperary        3h46’58”   @ s/t

92  92 IRL19990124 Gallagher,Sean       KIL Murphy Survey Kilcull  3h46’58”   @ s/t

93  84 IRL19980623 Devlin,Conor         ISL Island Wheelers        3h46’58”   @ s/t

94  75 IRL19990225 McAuliffe,Jack       JFC JFC Munster Academy    3h53’52” @1h01’3

95  94 IRL19981016 Potter,Ryan          CON Connaught Team         3h59’33” @1h07’1

96  83 IRL19980520 McCourt,James        ISL Island Wheelers        3h59’33”   @ s/t

97  48 GBR19980917 Agnew,Joe            EDI Edinburgh RC           3h59’33”   @ s/t

————————————————————————

General Classification

————————————————————————

PL No. UCI Code     Name                 CAT Team                GC Time          @

1  28 GBR19980407  Meredith,Charlie     J2  Giant Halo Team    8h55’20”

2  29 GBR19990310  Cox,Matthew          YJ1 Giant Halo Team    8h55’20”      = s/t

3   3 IRL19980129  O’Leary,Robert       J2  Ireland            8h55’23”       @03″

4  53 IRL19990823  Walsh,Ben            YJ1 NRPT Magnet.ie     8h55’23”      = s/t

5   9 USA19990611  Clouse,Evan          YJ1 Hot Tubes 2        8h55’27”       @07″

6   2 IRL19981226  McIntyre,Cameron     J2  Ireland            8h55’35”       @15″

7  72 IRL19990212  Corkery,Dillon       YJ1 Tarrant Skoda Mu   8h55’35”      = s/t

8  27 USA          Schmidt,Andrew       YJ1 Hincapi Developm   8h55’37”       @17″

9  24 USA19990619  Schunk,Conor         YJ1 HoloweskoCitadel   8h55’41”       @21″

10  96 IRL19991409  McLoughlin,Eoghan    YJ1 Connaught Team     8h55’49”       @29″

11  61 IRL19980812  Leech,Conor          J2  Cycling Leinster   8h55’53”       @33″

12  85 IRL19990112  Fleville,Ethan       YJ1 Island Wheelers    8h56’06”       @46″

13  44 GBR19980105  Biddle,Cameron       J2  GB West Midlands   8h56’13”       @53″

14  32 GBR19980928  Georgi,Etienne       J2  Giant Halo Team    8h57’19”    @01’59”

15  25 USA19990515  Larson,Bjorn         YJ1 HoloweskoCitadel   8h57’29”    @02’09”

16   5 USA19980218  Hecht,Gage           J2  Hot Tubes 1        8h57’43”    @02’23”

17   1 IRL19980311  Gray,Jake            J2  Ireland            8h57’46”    @02’26”

18  23 USA19981023  Milne,Micah          J2  HoloweskoCitadel   8h58’05”    @02’45”

19   7 USA          Holowesko,Liam       YJ1 Hot Tubes 1        8h58’07”    @02’47”

20  16 USA19990699  Davis,Cole           YJ1 NCCF Team Specia   8h58’19”    @02’59”

21   8 USA19990107  Jorgenson,Matteo     YJ1 Hot Tubes 1        8h58’22”    @03’02”

22  52 IRL19980609  Roche,Alexis         J2  NRPT Magnet.ie     8h58’22”      = s/t

23  49 GBR19980430  Kennedy,Calum        J2  Edinburgh RC       8h58’30”    @03’10”

24  26 USA19981024  Goral,Wyatt          J2  HoloweskoCitadel   8h58’36”    @03’16”

25  12 USA19981106  Putt,Noah            J2  Hot Tubes 2        8h58’37”    @03’17”

26  17 USA19990206  Velez,Charles        YJ1 NCCF Team Specia   8h58’46”    @03’26”

27  98 IRL19980821  Thomson,Stewart      J2  Island Wheelers    8h58’59”    @03’39”

28  31 GBR19980806  Linehan,Joseph       J2  Giant Halo Team    8h59’03”    @03’43”

29  86 IRL19980126  Heaney,Marc          J2  Cycling Ulster T   8h59’03”      = s/t

30  81 USA          Sheehan,Riley        YJ1 Sensa Munster Ac   8h59’04”    @03’44”

31  18 USA11980402  Tiesler,Kyle         J2  NCCF Team Specia   8h59’04”      = s/t

32  59 IRL19980515  Goszczyk,Patrick     J2  Cycling Leinster   8h59’04”      = s/t

33  54 IRL19981227  Kearney,Aaron        J2  NRPT Magnet.ie     8h59’11”    @03’51”

34  35 GBR19990613  Swinnerton,Joe       YJ1 Swinnerton Cycle   8h59’13”    @03’53”

35  15 USA19980719  Brookshire,Colton    J2  NCCF Team Specia   8h59’14”    @03’54”

36  70 IRL19981025  Murphy,Conor         J2  Tarrant Skoda Mu   8h59’15”    @03’55”

37   4 IRL19990929  Tuomey,Ronan         YJ1 Ireland            8h59’17”    @03’57”

38  89 IRL19980208  McCann,Conor         J2  Cycling Ulster T   8h59’18”    @03’58”

39  34 GBR19980601  Minor,Daniel         J2  Swinnerton Cycle   8h59’20”    @04’00”

40  87 IRL19980401  Moore,Calvin         J2  Cycling Ulster T   8h59’21”    @04’01”

41  63 IRL19980703  Young,Reece          J2  Leinster Richies   8h59’36”    @04’16”

42 100 IRL19990730  Wilson,Liam          YJ1 Cycling Ulster T   8h59’52”    @04’32”

43  58 IRL19980219  Jordan,Fionn         J2  Cycling Leinster   8h59’52”      = s/t

44  56 IRL19981110  Williams,Jack        J2  NRPT 2             9h00’17”    @04’57”

45  36 GBR19980909  Williams,Joe         J2  Prologue RT        9h02’16”    @06’56”

46  39 GBR19990224  Armstrong,Joe        YJ1 Prologue RT        9h02’54”    @07’34”

47  74 IRL19990628  Allen,Denis          YJ1 JFC Munster Acad   9h03’16”    @07’56”

48  60 IRL19980812  Leech,Ciaran         J2  Cycling Leinster   9h04’00”    @08’40”

49  21 NED19980802  Van Dan Broek,Floris J2  RSC de Zuidwesth   9h04’17”    @08’57”

50  90 IRL19991022  Murphy,J B.          YJ1 Murphy Survey Ki   9h04’31”    @09’11”

51  73 IRL19991010  Walsh,Robbie         YJ1 Tarrant Skoda Mu   9h04’59”    @09’39”

52  33 GBR19990430  Hardwick,Benjamin    YJ1 Swinnerton Cycle   9h05’13”    @09’53”

53  45 GBR19980921  Grivell Mellor,Ewan  J2  GB West Midlands   9h05’31”    @10’11”

54  19 NED19990412  Sitters,Bart         YJ1 RSC de Zuidwesth   9h06’40”    @11’20”

55  38 GBR19990113  Hartley,Theo         YJ1 Prologue RT        9h07’53”    @12’33”

56  10 USA19990824  Jones,Simon          YJ1 Hot Tubes 2        9h07’53”      = s/t

57  42 GBR19981001  Coulton,Ryan         J2  Provision SJ Jun   9h08’58”    @13’38”

58 103 NED19981102  Kuiten,Arjan         J2  Tempo-Hoppenbrou   9h09’29”    @14’09”

59  20 NED19980406  de Peijper,Cliff     J2  RSC de Zuidwesth   9h11’15”    @15’55”

60  76 IRL19990129  Greer,Jones          YJ1 JFC Munster Acad   9h12’53”    @17’33”

61  30 GBR19990116  Ridehalgh,Jamie      YJ1 Giant Halo Team    9h17’30”    @22’10”

62  22 NED19990205  Mertens,Dennis       YJ1 RSC de Zuidwesth   9h17’39”    @22’19”

63   6 USA19980514  Zueger,Logan         J2  Hot Tubes 1        9h19’46”    @24’26”

64  14 USA          Boots,Kenny          YJ1 Hot Tubes 3        9h19’48”    @24’28”

65  11 USA          McCormack,Alex       YJ1 Hot Tubes 2        9h20’05”    @24’45”

66  46 GBR19990925  Round,Devon          YJ1 GB West Midlands   9h20’13”    @24’53”

67  71 IRL19980718  Pierse,Oran          J2  Tarrant Skoda Mu   9h20’16”    @24’56”

68  50 GBR19980106  Paterson,Stuart      J2  Edinburgh RC       9h20’26”    @25’06”

69  67 IRL19990926  Murnane,Sean         YJ1 Leinster Scott O   9h20’40”    @25’20”

70  68 IRL19980512  Ryan,Dillon          J2  Leinster Scott O   9h20’40”      = s/t

71  88 IRL19990216  Baenes,Harvey        YJ1 Cycling Ulster T   9h20’52”    @25’32”

72  51 GBR19990220  Gray,Lewis           YJ1 Edinburgh RC       9h20’57”    @25’37”

73  37 GBR19980516  Dobson,Jake          J2  Prologue RT        9h27’55”    @32’35”

74  69 IRL19981201  Harrington,Marcus    J2  Leinster Scott O   9h28’22”    @33’02”

75  41 IRL19990114  McArdle Ruane,Eoghan YJ1 Galway Bay CC      9h28’23”    @33’03”

76  57 IRL19980819  Douglas,Brandon      J2  West Down Wheele   9h28’25”    @33’05”

77  78 IRL19981215  Whittle,Mark         J2  Sensa Munster Ac   9h28’29”    @33’09”

78  99 IRL19991021  Doherty,Robbie       YJ1 Cycling Ulster T   9h28’39”    @33’19”

79  77 IRL19990415  McAuliffe,Niall      YJ1 JFC Munster Acad   9h28’51”    @33’31”

80  62 IRL19991121  Cullen,Aaron         YJ1 Leinster Richies   9h29’24”    @34’04”

81  82 IRL19990309  McAllister,Matthew   YJ1 Island Wheelers    9h31’07”    @35’47”

82  64 IRL19980327  Byrne,Ryan           J2  Leinster Richies   9h42’27”    @47’07”

83 101 IRL19981021  Armstrong,Matthew    J2  Cycling Ulster T   9h52’35”    @57’15”

84  97 IRL19991712  Gannon,Oisin         YJ1 Connaught Team     9h56’10”  @1h00’50”

85  84 IRL19980623  Devlin,Conor         J2  Island Wheelers   10h00’48”  @1h05’28”

86  55 IRL19980318  McLoughlin,Mitchell  J2  NRPT Magnet.ie    10h03’49”  @1h08’29”

87  75 IRL19990225  McAuliffe,Jack       YJ1 JFC Munster Acad  10h07’25”  @1h12’05”

88  79 IRL19990506  Grace,Conor          YJ1 Sensa Munster Ac  10h19’00”  @1h23’40”

89  93 IRL19980331  Lawrence,Joash       J2  North Down CC     10h21’27”  @1h26’07”

90  40 IRL19980902  Vahey,Ben            J2  Galway Bay CC     10h24’47”  @1h29’27”

91  94 IRL19981016  Potter,Ryan          J2  Connaught Team    10h49’06”  @1h53’46”

92  95 IRL19990728  Tonra,James          YJ1 Connaught Team    10h52’32”  @1h57’12”

93  92 IRL19990124  Gallagher,Sean       YJ1 Murphy Survey Ki  10h55’04”  @1h59’44”

94  43 IRL19990623  Murray,Cathal        YJ1 South Tipperary   11h03’05”  @2h07’45”

95  91 IRL19991007  Humphreys,Cillian    YJ1 Murphy Survey Ki  11h03’55”  @2h08’35”

96  83 IRL19980520  McCourt,James        J2  Island Wheelers   11h07’36”  @2h12’16”

97  48 GBR19980917  Agnew,Joe            J2  Edinburgh RC      11h20’23”  @2h25’03”

————————————————————————

Points & Bonuses

————————————————————————

S/Pt             No.   Name              Total Points Competition

15             25    Larson,B            Number: 1     Gray       28 points

14             32    Georgi,E                    27    Schmidt    26

13             1     Gray,J                      15    Brookshire 25

12             16    Davis,C                     72    Corkery    25

11             5     Hecht,G                     5     Gage       24

10             15    Brookshire,C                9     Clouse     19

9             52    Roche,A                     25    Larson     15

8             27    Schmidt,A                   3     O’Leary    15

7             31    Linehan,J                   32    Georgi     14

6             9     Clouse,E                    16    Davis      12

5             18    Tiesler,K                   96    McLoughlin 12

4             23    Milne,M                     10    Jones      12

3             86    Heaney,M                    30    Ridehalgh  11

2             59    Goszczyk,P                  2     Mcintyre   11

1             72    Corkery,D                   24    Schunk     10

————————————————————————

Primes

————————————————————————

KOM Cat 1: 18.2

PL No. Name         Tm  Pts Sec

1  17 Velez,C      NCC 12p

2  96 McLoughlin,E CON 10p

3  54 Kearney,A    MAG 8pt

4  44 Biddle,C     GBW 6pt

5  52 Roche,A      MAG 4pt

KOM Cat 3: 20.9

PL No. Name         Tm  Pts Sec

1  96 McLoughlin,E CON 5pt

2  24 Schunk,C     HOW 3pt

3  72 Corkery,D    SKO 1pt

KOM Cat 1: 42.4

PL No. Name         Tm  Pts Sec

1  32 Georgi,E     GIA 12p

2  12 Putt,N       HT2 10p

3  96 McLoughlin,E CON 8pt

4  34 Minor,D      SWI 6pt

5  27 Schmidt,A    HDE 4pt

KOM Cat 3: 52.4

PL No. Name         Tm  Pts Sec

1  32 Georgi,E     GIA 5pt

2  26 Goral,W      HOW 3pt

3  42 Coulton,R    SJJ 1pt

KOM Cat 1: 75.6

PL No. Name         Tm  Pts Sec

1  32 Georgi,E     GIA 12p

2  16 Davis,C      NCC 10p

3   5 Hecht,G      HT1 8pt

4  25 Larson,B     HOW 6pt

5   1 Gray,J       IRL 4pt

————————————————————————

Mountains Competition

————————————————————————

PL No. Name         TM  Pts

1  96 McLoughlin,E CON  37

2  32 Georgi,E     GIA  29

3  17 Velez,C      NCC  23

4  24 Schunk,C     HOW  18

5  44 Biddle,C     GBW  16

6  16 Davis,C      NCC  15

7  12 Putt,N       HT2  10

8   5 Hecht,G      HT1   8

9  54 Kearney,A    MAG   8

10  25 Larson,B     HOW   6

11  26 Goral,W      HOW   6

12  34 Minor,D      SWI   6

13  23 Milne,M      HOW   5

14  20 de Peijper,C ZUI   5

15  27 Schmidt,A    HDE   4

16   1 Gray,J       IRL   4

17  52 Roche,A      MAG   4

18   4 Tuomey,R     IRL   4

19  89 McCann,C     UL1   3

20  72 Corkery,D    SKO   1

21  42 Coulton,R    SJJ   1

————————————————————————

Junior 1 Overall

————————————————————————

PL No. Name                 TM          Time

1  29 Cox,M                GIA     8h55’20”

2  53 Walsh,B              MAG @        03″

3   9 Clouse,E             HT2 @        07″

4  72 Corkery,D            SKO @        15″

5  27 Schmidt,A            HDE @        17″

6  24 Schunk,C             HOW @        21″

7  96 McLoughlin,E         CON @        29″

8  85 Fleville,E           ISL @        46″

9  25 Larson,B             HOW @     02’09”

10   7 Holowesko,L          HT1 @     02’47”

11  16 Davis,C              NCC @     02’59”

12   8 Jorgenson,M          HT1 @     03’02”

13  17 Velez,C              NCC @     03’26”

14  81 Sheehan,R            SEN @     03’44”

15  35 Swinnerton,J         SWI @     03’53”

16   4 Tuomey,R             IRL @     03’57”

17 100 Wilson,L             UL2 @     04’32”

18  39 Armstrong,J          PRO @     07’34”

19  74 Allen,D              JFC @     07’56”

20  90 Murphy,J             KIL @     09’11”

21  73 Walsh,R              SKO @     09’39”

22  33 Hardwick,B           SWI @     09’53”

23  19 Sitters,B            ZUI @     11’20”

24  38 Hartley,T            PRO @     12’33”

25  10 Jones,S              HT2 @     12’33”

26  76 Greer,J              JFC @     17’33”

27  30 Ridehalgh,J          GIA @     22’10”

28  22 Mertens,D            ZUI @     22’19”

29  14 Boots,K              HT3 @     24’28”

30  11 McCormack,A          HT2 @     24’45”

31  46 Round,D              GBW @     24’53”

32  67 Murnane,S            LSO @     25’20”

33  88 Baenes,H             UL1 @     25’32”

34  51 Gray,L               EDI @     25’37”

35  41 McArdle Ruane,E      GAL @     33’03”

36  99 Doherty,R            UL2 @     33’19”

37  77 McAuliffe,N          JFC @     33’31”

38  62 Cullen,A             RBS @     34’04”

39  82 McAllister,M         ISL @     35’47”

40  97 Gannon,O             CON @   1h00’50”

41  75 McAuliffe,J          JFC @   1h12’05”

42  79 Grace,C              SEN @   1h23’40”

43  95 Tonra,J              CON @   1h57’12”

44  92 Gallagher,S          KIL @   1h59’44”

45  43 Murray,C             TIP @   2h07’45”

46  91 Humphreys,C          KIL @   2h08’35”

————————————————————————

Team General Classification

————————————————————————

PL Name      Time

1 Giant Hal 26h47’59”

2 Ireland   @ 15″

3 Holowesko @ 02’59”

4 NRPT Magn @ 04’57”

5 Cycling L @ 06’10”

6 Hot Tubes @ 06’13”

7 NCCF Team @ 08’10”

8 Cycling U @ 09’39”

9 Tarrant S @ 11’44”

10 Hot Tubes @ 13’46”

11 Swinnerto @ 15’47”

12 RSC de Zu @ 21’58”

13 Prologue  @ 24’51”

14 GB West M @ 33’58”

15 Edinburgh @ 51’30”

16 JFC Munst @ 56’33”

17 Leinster  @ 1h21’43”

18 Leinster  @ 1h23’28”

19 Cycling U @ 1h33’07”

20 Island Wh @ 1h40’02”

21 Sensa Mun @ 1h58’23”

22 Connaught @ 2h30’56”

23 Murphy Su @ 4h15’31”

————————

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.