Stage 3 of the Scott Bicycles Junior Tour of Ireland saw riders covering 97.8km starting in Mountshannon and finishing in Whitegate this afternoon.

Results below. For tomorrow’s Stage 4 Route see www.juniortourofireland.com

Organisation: Usher Irish Road Club    Country: IRL

Class: na                              .

Winner’s Time: 2h32’08”                Deadline: None

Race Dist: 97.80 kms / 60.82 Miles     Total Dist: 213.40 kms / 132.70 miles

Speed: 38.57 kph / 23.99 mph           Average: 39.61 kph / 24.63 mph

Number of Starters: 102                Number of Finishers:  96

Did Not Finish:  6

————————————————————————

PL No. UCI Code    Name                 TM  Team                       Time       @

1  94             Pernot,Nathan        NRP NRPT–Magnet.ie 2      2h32’08”

2  75             McCarthy,Dion        TAR Tarrant Skoda Spin11   2h32’08”

3  10             Keough,Ian           HOT Hot Tubes 1            2h32’08”

4  15             Brookshire,James C   CAL Nor.Cal. Cycling Foun  2h32’08”

5   4             Heaney,Marc          IRL Ireland                2h32’08”

6   1             Gray,Jake            IRL Ireland                2h32’08”

7  41             Jackson,Chris        GBR Strada-Sport GBR       2h32’08”

8  18             Delgado Jr,Sandor    CAL Nor.Cal. Cycling Foun  2h32’08”

9  20             Gillam,Jules         SPE Team Specialized       2h32’08”

10 105             Line,Owen            PRO Pro Vision Cycle Clot  2h32’08”

11   6             Tissot,Gabin         BIS Bisontine              2h32’08”

12  25             Le Roux,Dylan        SA  South Africa           2h32’08”

13  44             Talt,Barry           MUR Murphy Surveys 1       2h32’08”

14  62             Jordan,Fionn         RBD Richies Bike Developm  2h32’08”

15   2             O’Mahony,Darragh     IRL Ireland                2h32’08”

16  70             Bryan,Stephen        LUC Lucan CC               2h32’08”

17  47             Boyne,David          MUR Murphy Surveys 1       2h32’08”

18  16             Zueger,Logan         CAL Nor.Cal. Cycling Foun  2h32’08”

19  42             Hardwicke,Jack       GBR Strada-Sport GBR       2h32’08”

20  71             McDunphy,Conn        LUC Lucan CC               2h32’08”

21  14             Jorgenson,Matteo     TUB Hot Tubes 2            2h32’08”

22  49             Kearney,Aaron        CW1 Carrick Wheelers 1     2h32’08”

23  55             Leech,Conor          CLO Clonard CC West Meath  2h32’08”

24 101             Kilgallon,Peter      BAL Ballina CC             2h32’08”

25  78             Pierse,Oran          JFC JFC Munster            2h32’08”

26  22             Cox,Rupert           SPE Team Specialized       2h32’08”

27  11             Hecht,Gage           HOT Hot Tubes 1            2h32’08”

28   5             Ferre,Marin Joublot  BIS Bisontine              2h32’08”

29   7             Devauk,Thomas        BIS Bisontine              2h32’08”

30  23             De Vink,Gregory      SA  South Africa           2h32’08”

31  17             Beard,Cameron        CAL Nor.Cal. Cycling Foun  2h32’08”

32   3             Tuomey,Simon         IRL Ireland                2h32’08”

33 102             Thomson,Stewart      SPI Spires CC              2h32’08”

34  31             Merry,Alistair       EDN Edinburgh RC Juniors   2h32’08”

35  73             White,Dermot         LUC Lucan CC               2h32’08”

36  72             Sutcliffe,Cian       LUC Lucan CC               2h32’08”

37  60             Moore,Sean           LEI Cycling Leinster       2h32’08”

38  93             Goszczyk,Patrick     NRP NRPT–Magnet.ie 2      2h32’08”

39  54             Leech,Ciaran         CLO Clonard CC West Meath  2h32’08”

40  58             Murnane,Conor        LEI Cycling Leinster       2h32’08”

41  91             Muldoon,Caimin       NRP NRPT- Magnet.ie  1     2h32’08”

42  32             Kennedy,Calum        EDN Edinburgh RC Juniors   2h32’08”

43  89             Roche,Alexis         NRP NRPT- Magnet.ie  1     2h32’08”

44  36             Touche,Alex          WAL Wales                  2h32’08”

45  76             Murphy,Conor         TAR Tarrant Skoda Spin11   2h32’08”

46  84             Ennett,Brian         DEV Munster Development    2h32’08”

47 104             Lawrence,Joash       COR Cork Giant Team        2h32’08”

48  12             Brown,Jonathan       HOT Hot Tubes 1            2h32’08”

49  50             Purcell,Cathal       CW1 Carrick Wheelers 1     2h32’08”

50   9             Maddux,Jack          HOT Hot Tubes 1            2h32’08”

51  88             Duffy,Darren         SEN Sensa Munster          2h32’08”

52  99             Harrison,Barra       COR Cork Giant Team        2h32’08”

53  74             Yelverton,Sean       TAR Tarrant Skoda Spin11   2h32’31”    @23″

54  98             O’Leary,Robert       COR Cork Giant Team        2h32’31”   @ s/t

55  68             Roche,Jude           LDE Leinster Development   2h32’52”    @44″

56  51             Dunne,Ruairi         CW1 Carrick Wheelers 1     2h32’52”   @ s/t

57  53             O’Donnell,Jack       CW2 Carrick Wheelers2      2h33’28” @01’20”

58  52             Bergan,Mark          CW1 Carrick Wheelers 1     2h34’33” @02’25”

59  29             van der Vorst,Frenky HOL RSC Zuidwesthoek       2h34’54” @02’46”

60  59             Sinnott,Seamus       LEI Cycling Leinster       2h34’54”   @ s/t

61  19             Castellano,Nicholas  SPE Team Specialized       2h42’48” @10’40”

62  38             Kibble,Peter         WAL Wales                  2h42’48”   @ s/t

63  43             Bridges,Matt         GBR Strada-Sport GBR       2h42’48”   @ s/t

64  69             Harrington,Marcus    LDE Leinster Development   2h42’48”   @ s/t

65  27             Sitters,Bas          HOL RSC Zuidwesthoek       2h42’48”   @ s/t

66  13             Holowesko,Liam       TUB Hot Tubes 2            2h45’07” @12’59”

67  85             Tierney,Cillian      DEV Munster Development    2h49’24” @17’16”

68  95             McIntyre,Cameron     NRP NRPT–Magnet.ie 2      2h50’14” @18’06”

69  64             Young,Reece          RBD Richies Bike Developm  2h51’50” @19’42”

70  82             Winterburn,Kevin     DEV Munster Development    2h53’03” @20’55”

71  30             Nieuwkop,Bas         HOL RSC Zuidwesthoek       2h53’12” @21’04”

72  46             O’Toole,Ryan         MUR Murphy Surveys 1       2h53’12”   @ s/t

73 107             O’Reilly,Adam        TCR TC Racing              2h53’12”   @ s/t

74 110             Mc Taggart,Shea      COR Cork Giant Team        2h53’12”   @ s/t

75  81             Delaney,Jack         JFC JFC Munster            2h53’12”   @ s/t

76 103             McLoughlin,Conor     NEW Newry Wheelers         2h54’32” @22’24”

77  57             Ryan,Dillon          CLO Clonard CC West Meath  2h54’32”   @ s/t

78  77             Whittle,Mark         TAR Tarrant Skoda Spin11   2h54’32”   @ s/t

79  80             Maloney,Shane        JFC JFC Munster            2h54’32”   @ s/t

80  83             O’Donovan,Luke       DEV Munster Development    2h54’32”   @ s/t

81  86             Keohane,Martin       SEN Sensa Munster          2h54’32”   @ s/t

82  21             McElroy,Sean         SPE Team Specialized       2h54’32”   @ s/t

83  39             Roberts,Will         WAL Wales                  2h58’48” @26’40”

84  87             Luke,Joel            SEN Sensa Munster          3h08’18” @36’10”

85  65             Curtis,Alex          RBD Richies Bike Developm  3h09’00” @36’52”

86  37             Hughes,Morgan        WAL Wales                  3h11’36” @39’28”

87  28             van der Pijl,Mark    HOL RSC Zuidwesthoek       3h13’13” @41’05”

88  67             Whelan,Cillian       LDE Leinster Development   3h13’13”   @ s/t

89  79             Gillman,Stephen      JFC JFC Munster            3h13’13”   @ s/t

90 108             Francis,Joshua       MTN MTN Club 100           3h15’14” @43’06”

91  45             Ward,Patrick         MUR Murphy Surveys 1       3h16’33” @44’25”

92  33             Agnew,Joseph         EDN Edinburgh RC Juniors   3h25’48” @53’40”

93  48             Canton,Conor         SU2 Murphy Surveys 2       3h25’48”   @ s/t

94  34             Walker,Stephen       EDN Edinburgh RC Juniors   3h25’48”   @ s/t

95 109             McCann,John Michael  NRP NRPT                   3h39’36” @1h07’2

96  26             Neething,Henry       SA  South Africa           3h40’00” @1h07’5

————————————————————————

Scott Bicycles General Classification

————————————————————————

PL No. UCI Code     Name                 CAT Team                GC Time          @

1  11              Hecht,Gage           Y1  Hot Tubes 1        5h23’16”

2   3              Tuomey,Simon         2   Ireland            5h23’29”       @13″

3   9              Maddux,Jack          2   Hot Tubes 1        5h23’29”      = s/t

4   5              Ferre,Marin Joublot  2   Bisontine          5h23’30”       @14″

5  16              Zueger,Logan         Y1  Nor.Cal. Cycling   5h23’37”       @21″

6  71              McDunphy,Conn        2   Lucan CC           5h23’40”       @24″

7  23              De Vink,Gregory      Y1  South Africa       5h23’43”       @27″

8  50              Purcell,Cathal       Y1  Carrick Wheelers   5h23’43”      = s/t

9   6              Tissot,Gabin         2   Bisontine          5h23’43”      = s/t

10   2              O’Mahony,Darragh     2   Ireland            5h23’44”       @28″

11  14              Jorgenson,Matteo     Y1  Hot Tubes 2        5h23’45”       @29″

12  17              Beard,Cameron        Y1  Nor.Cal. Cycling   5h23’46”       @30″

13  10              Keough,Ian           2   Hot Tubes 1        5h23’48”       @32″

14  94              Pernot,Nathan        2   NRPT–Magnet.ie    5h23’51”       @35″

15  12              Brown,Jonathan       2   Hot Tubes 1        5h23’53”       @37″

16   7              Devauk,Thomas        2   Bisontine          5h23’53”      = s/t

17   1              Gray,Jake            Y1  Ireland            5h23’53”      = s/t

18  18              Delgado Jr,Sandor    Y1  Nor.Cal. Cycling   5h23’55”       @39″

19  36              Touche,Alex          2   Wales              5h23’56”       @40″

20  25              Le Roux,Dylan        Y1  South Africa       5h23’56”      = s/t

21   4              Heaney,Marc          Y1  Ireland            5h23’58”       @42″

22  91              Muldoon,Caimin       2   NRPT- Magnet.ie    5h23’59”       @43″

23  72              Sutcliffe,Cian       2   Lucan CC           5h24’05”       @49″

24  41              Jackson,Chris        2   Strada-Sport GBR   5h24’06”       @50″

25  73              White,Dermot         2   Lucan CC           5h24’08”       @52″

26  76              Murphy,Conor         Y1  Tarrant Skoda Sp   5h24’08”      = s/t

27  22              Cox,Rupert           Y1  Team Specialized   5h24’09”       @53″

28  78              Pierse,Oran          Y1  JFC Munster        5h24’12”       @56″

29  42              Hardwicke,Jack       2   Strada-Sport GBR   5h24’12”      = s/t

30  55              Leech,Conor          Y1  Clonard CC West    5h24’12”      = s/t

31  15              Brookshire,James C   Y1  Nor.Cal. Cycling   5h24’13”       @57″

32  89              Roche,Alexis         Y1  NRPT- Magnet.ie    5h24’16”    @01’00”

33 105              Line,Owen            Y1  Pro Vision Cycle   5h24’16”      = s/t

34  49              Kearney,Aaron        Y1  Carrick Wheelers   5h24’17”    @01’01”

35  75              McCarthy,Dion        Y1  Tarrant Skoda Sp   5h24’22”    @01’06”

36  98              O’Leary,Robert       Y1  Cork Giant Team    5h24’26”    @01’10”

37  99              Harrison,Barra       2   Cork Giant Team    5h24’34”    @01’18”

38  62              Jordan,Fionn         Y1  Richies Bike Dev   5h24’38”    @01’22”

39  31              Merry,Alistair       2   Edinburgh RC Jun   5h24’42”    @01’26”

40  20              Gillam,Jules         Y1  Team Specialized   5h26’06”    @02’50”

41  93              Goszczyk,Patrick     Y1  NRPT–Magnet.ie    5h26’18”    @03’02”

42  70              Bryan,Stephen        2   Lucan CC           5h26’30”    @03’14”

43  44              Talt,Barry           2   Murphy Surveys 1   5h26’48”    @03’32”

44  74              Yelverton,Sean       2   Tarrant Skoda Sp   5h26’57”    @03’41”

45  32              Kennedy,Calum        Y1  Edinburgh RC Jun   5h27’01”    @03’45”

46  54              Leech,Ciaran         Y1  Clonard CC West    5h34’04”    @10’48”

47  38              Kibble,Peter         Y1  Wales              5h34’10”    @10’54”

48  27              Sitters,Bas          2   RSC Zuidwesthoek   5h34’34”    @11’18”

49  59              Sinnott,Seamus       2   Cycling Leinster   5h35’05”    @11’49”

50  43              Bridges,Matt         2   Strada-Sport GBR   5h35’09”    @11’53”

51  60              Moore,Sean           2   Cycling Leinster   5h36’31”    @13’15”

52 101              Kilgallon,Peter      2   Ballina CC         5h36’37”    @13’21”

53 104              Lawrence,Joash       Y1  Cork Giant Team    5h36’55”    @13’39”

54 102              Thomson,Stewart      Y1  Spires CC          5h37’03”    @13’47”

55  88              Duffy,Darren         Y1  Sensa Munster      5h37’05”    @13’49”

56  58              Murnane,Conor        2   Cycling Leinster   5h37’10”    @13’54”

57  84              Ennett,Brian         2   Munster Developm   5h37’41”    @14’25”

58  68              Roche,Jude           2   Leinster Develop   5h37’50”    @14’34”

59  53              O’Donnell,Jack       2   Carrick Wheelers   5h38’07”    @14’51”

60  51              Dunne,Ruairi         Y1  Carrick Wheelers   5h38’16”    @15’00”

61  29              van der Vorst,Frenky 2   RSC Zuidwesthoek   5h39’29”    @16’13”

62  85              Tierney,Cillian      Y1  Munster Developm   5h42’08”    @18’52”

63  95              McIntyre,Cameron     Y1  NRPT–Magnet.ie    5h42’10”    @18’54”

64  52              Bergan,Mark          2   Carrick Wheelers   5h45’11”    @21’55”

65  19              Castellano,Nicholas  2   Team Specialized   5h46’29”    @23’13”

66  21              McElroy,Sean         Y1  Team Specialized   5h46’32”    @23’16”

67  30              Nieuwkop,Bas         2   RSC Zuidwesthoek   5h47’50”    @24’34”

68  13              Holowesko,Liam       Y1  Hot Tubes 2        5h48’38”    @25’22”

69  86              Keohane,Martin       Y1  Sensa Munster      5h49’18”    @26’02”

70  69              Harrington,Marcus    Y1  Leinster Develop   5h54’53”    @31’37”

71  81              Delaney,Jack         2   JFC Munster        5h58’05”    @34’49”

72 110              Mc Taggart,Shea      Y1  Cork Giant Team    5h58’07”    @34’51”

73  47              Boyne,David          Y1  Murphy Surveys 1   5h58’17”    @35’01”

74  37              Hughes,Morgan        Y1  Wales              6h03’44”    @40’28”

75  64              Young,Reece          Y1  Richies Bike Dev   6h03’46”    @40’30”

76  82              Winterburn,Kevin     Y1  Munster Developm   6h04’22”    @41’06”

77  83              O’Donovan,Luke       2   Munster Developm   6h05’38”    @42’22”

78  57              Ryan,Dillon          Y1  Clonard CC West    6h08’09”    @44’53”

79  67              Whelan,Cillian       2   Leinster Develop   6h08’19”    @45’03”

80  39              Roberts,Will         Y1  Wales              6h09’28”    @46’12”

81  80              Maloney,Shane        2   JFC Munster        6h11’42”    @48’26”

82 108              Francis,Joshua       2   MTN Club 100       6h20’26”    @57’10”

83 107              O’Reilly,Adam        2   TC Racing          6h21’08”    @57’52”

84  77              Whittle,Mark         Y1  Tarrant Skoda Sp   6h21’10”    @57’54”

85  46              O’Toole,Ryan         2   Murphy Surveys 1   6h21’35”    @58’19”

86 103              McLoughlin,Conor     Y1  Newry Wheelers     6h22’40”    @59’24”

87  28              van der Pijl,Mark    Y1  RSC Zuidwesthoek   6h26’05”  @1h02’49”

88  79              Gillman,Stephen      2   JFC Munster        6h31’29”  @1h08’13”

89  87              Luke,Joel            Y1  Sensa Munster      6h36’35”  @1h13’19”

90  65              Curtis,Alex          Y1  Richies Bike Dev   6h37’15”  @1h13’59”

91  45              Ward,Patrick         2   Murphy Surveys 1   6h44’44”  @1h21’28”

92  34              Walker,Stephen       2   Edinburgh RC Jun   6h54’23”  @1h31’07”

93  33              Agnew,Joseph         Y1  Edinburgh RC Jun   6h57’03”  @1h33’47”

94  48              Canton,Conor         Y1  Murphy Surveys 2   7h06’55”  @1h43’39”

95 109              McCann,John Michael  Y1  NRPT               7h07’45”  @1h44’29”

96  26              Neething,Henry       Y1  South Africa       7h08’36”  @1h45’20”

————————————————————————

Eurocycles.com Points Competition

————————————————————————

PL No. Name         TM  Pts

1  94 Pernot,N     NRP  30

2  75 McCarthy,D   TAR  27

3   1 Gray,J       IRL  21

4 105 Line,O       PRO  20

5  41 Jackson,C    GBR  19

6   4 Heaney,M     IRL  17

Primes

————————————————————————

KOM Cat 2: 11.3 km

PL No. Name         Tm  Pts Sec

1   5 Ferre,M      BIS 9pt

2  17 Beard,C      CAL 7pt

3  14 Jorgenson,M  TUB 5pt

4   1 Gray,J       IRL 3pt

KOM Cat 3: Koh Cat 3

PL No. Name         Tm  Pts Sec

1  16 Zueger,L     CAL 5pt

2  98 O’Leary,R    COR 3pt

3  36 Touche,A     WAL 1pt

KOM Cat 2: Maghera

PL No. Name         Tm  Pts Sec

1  16 Zueger,L     CAL 9pt

2  36 Touche,A     WAL 7pt

3  98 O’Leary,R    COR 5pt

4  17 Beard,C      CAL 3pt

————————————————————————

Wicklow 200 Mountains Competition

————————————————————————

PL No. Name         TM  Pts

1   5 Ferre,M      BIS  42

2  17 Beard,C      CAL  30

3  16 Zueger,L     CAL  14

4   6 Tissot,G     BIS  14

5   9 Maddux,J     HOT  14

6  36 Touche,A     WAL   8

7  98 O’Leary,R    COR   8

8  89 Roche,A      NRP   7

9  10 Keough,I     HOT   6

10  29 van der Vors HOL   5

11  14 Jorgenson,M  TUB   5

12   1 Gray,J       IRL   3

13  12 Brown,J      HOT   1

————————————————————————

Clare County Council Jun 1 Overall

————————————————————————

PL No. Name                 TM          Time

1  11 Hecht,G              HOT     5h23’16”

2  16 Zueger,L             CAL @        21″

3  23 De Vink,G            SA  @        27″

4  50 Purcell,C            CW1 @        27″

5  14 Jorgenson,M          TUB @        29″

————————————————————————

Team General Classification

————————————————————————

PL Name      Time

1 Hot Tubes 16h10’33”

2 Ireland   @ 33″

3 Bisontine = s/t

4 Nor.Cal.  @ 45″

5 Lucan CC  @ 01’20”

6 Tarrant S @ 04’54”

7 Strada-Sp @ 12’51”

8 Team Spec @ 14’18”

9 Carrick W @ 14’50”

10 Cork Gian @ 15’22”

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.