Stage 2 of the Scott Bicycles Junior Tour of Ireland brought riders 109km around the Burren, Black Head, Doolin, Castle Hill, Ennistymon and finished with a bunch sprint on the Ennis ByPass this afternoon.

 

 

Stage 3 will bring the riders out to East Clare covering 97.8km starting in Mountshannon at noon tomorrow and estimating to finish in Whitegate at 2.30pm.

 

For full details see www.juniortourofireland.com

Winner’s Time: 2h42’59”                Deadline: None

Race Dist: 109.40 kms / 68.03 Miles    Total Dist: 115.60 kms / 71.89 miles

Speed: 40.27 kph / 25.04 mph           Average: 40.53 kph / 25.20 mph

Number of Starters: 103                Number of Finishers: 102

Did Not Finish:  1

————————————————————————

PL No. UCI Code    Name                 TM  Team                       Time       @

1  94             Pernot,Nathan        NRP NRPT–Magnet.ie 2      2h42’59”

2 105             Line,Owen            PRO Pro Vision Cycle Clot  2h42’59”

3  75             McCarthy,Dion        TAR Tarrant Skoda Spin11   2h42’59”

4  36             Touche,Alex          WAL Wales                  2h42’59”

5   1             Gray,Jake            IRL Ireland                2h42’59”

6  41             Jackson,Chris        GBR Strada-Sport GBR       2h42’59”

7  95             McIntyre,Cameron     NRP NRPT–Magnet.ie 2      2h42’59”

8  98             O’Leary,Robert       COR Cork Giant Team        2h42’59”

9   7             Devauk,Thomas        BIS Bisontine              2h42’59”

10   4             Heaney,Marc          IRL Ireland                2h42’59”

11  42             Hardwicke,Jack       GBR Strada-Sport GBR       2h42’59”

12  76             Murphy,Conor         TAR Tarrant Skoda Spin11   2h42’59”

13  49             Kearney,Aaron        CW1 Carrick Wheelers 1     2h42’59”

14  18             Delgado Jr,Sandor    CAL Nor.Cal. Cycling Foun  2h42’59”

15  71             McDunphy,Conn        LUC Lucan CC               2h42’59”

16  23             De Vink,Gregory      SA  South Africa           2h42’59”

17  21             McElroy,Sean         SPE Team Specialized       2h42’59”

18  38 IR          Kibble,Peter         WAL Wales                  2h42’59”

19  14             Jorgenson,Matteo     TUB Hot Tubes 2            2h42’59”

20  25             Le Roux,Dylan        SA  South Africa           2h42’59”

21  27             Sitters,Bas          HOL RSC Zuidwesthoek       2h42’59”

22  62             Jordan,Fionn         RBD Richies Bike Developm  2h42’59”

23  43             Bridges,Matt         GBR Strada-Sport GBR       2h42’59”

24  31             Merry,Alistair       EDN Edinburgh RC Juniors   2h42’59”

25   2             O’Mahony,Darragh     IRL Ireland                2h42’59”

26  15             Brookshire,James C   CAL Nor.Cal. Cycling Foun  2h42’59”

27  22             Cox,Rupert           SPE Team Specialized       2h42’59”

28   6             Tissot,Gabin         BIS Bisontine              2h42’59”

29  73             White,Dermot         LUC Lucan CC               2h42’59”

30  17             Beard,Cameron        CAL Nor.Cal. Cycling Foun  2h42’59”

—  55             Leech,Conor          CLO Clonard CC West Meath  2h42’59”

32  50             Purcell,Cathal       CW1 Carrick Wheelers 1     2h42’59”

33  11             Hecht,Gage           HOT Hot Tubes 1            2h42’59”

34   9             Maddux,Jack          HOT Hot Tubes 1            2h42’59”

35   5             Ferre,Marin Joublot  BIS Bisontine              2h42’59”

36  10             Keough,Ian           HOT Hot Tubes 1            2h42’59”

37  12             Brown,Jonathan       HOT Hot Tubes 1            2h42’59”

38  78             Pierse,Oran          JFC JFC Munster            2h42’59”

39  72             Sutcliffe,Cian       LUC Lucan CC               2h42’59”

40   3             Tuomey,Simon         IRL Ireland                2h42’59”

41  91             Muldoon,Caimin       NRP NRPT- Magnet.ie  1     2h42’59”

42  37             Hughes,Morgan        WAL Wales                  2h42’59”

43  89             Roche,Alexis         NRP NRPT- Magnet.ie  1     2h43’08”    @09″

44  99             Harrison,Barra       COR Cork Giant Team        2h43’27”    @28″

45  85             Tierney,Cillian      DEV Munster Development    2h43’29”    @30″

46  30             Nieuwkop,Bas         HOL RSC Zuidwesthoek       2h45’16” @02’17”

47  20             Gillam,Jules         SPE Team Specialized       2h45’16”   @ s/t

48  44             Talt,Barry           MUR Murphy Surveys 1       2h45’16”   @ s/t

49  70             Bryan,Stephen        LUC Lucan CC               2h45’16”   @ s/t

50  67             Whelan,Cillian       LDE Leinster Development   2h45’20” @02’21”

51  93             Goszczyk,Patrick     NRP NRPT–Magnet.ie 2      2h45’20”   @ s/t

52  61             O’Connor,Angelo      LEI Cycling Leinster       2h45’20”   @ s/t

53  86             Keohane,Martin       SEN Sensa Munster          2h45’24” @02’25”

54  74             Yelverton,Sean       TAR Tarrant Skoda Spin11   2h45’24”   @ s/t

55  32             Kennedy,Calum        EDN Edinburgh RC Juniors   2h45’49” @02’50”

56  59             Sinnott,Seamus       LEI Cycling Leinster       2h51’07” @08’08”

57  54             Leech,Ciaran         CLO Clonard CC West Meath  2h52’45” @09’46”

58  19             Castellano,Nicholas  SPE Team Specialized       2h54’51” @11’52”

59  13             Holowesko,Liam       TUB Hot Tubes 2            2h54’51”   @ s/t

60 101             Kilgallon,Peter      BAL Ballina CC             2h55’01” @12’02”

61  60             Moore,Sean           LEI Cycling Leinster       2h55’01”   @ s/t

62 102             Thomson,Stewart      SPI Spires CC              2h55’38” @12’39”

63 108             Francis,Joshua       MTN MTN Club 100           2h55’38”   @ s/t

64  81             Delaney,Jack         JFC JFC Munster            2h55’38”   @ s/t

65  88             Duffy,Darren         SEN Sensa Munster          2h55’38”   @ s/t

66  51             Dunne,Ruairi         CW1 Carrick Wheelers 1     2h55’38”   @ s/t

67  53             O’Donnell,Jack       CW2 Carrick Wheelers2      2h55’38”   @ s/t

68  68             Roche,Jude           LDE Leinster Development   2h55’38”   @ s/t

69 110             Mc Taggart,Shea      COR Cork Giant Team        2h55’38”   @ s/t

70  84             Ennett,Brian         DEV Munster Development    2h55’38”   @ s/t

71  58             Murnane,Conor        LEI Cycling Leinster       2h55’38”   @ s/t

72 104             Lawrence,Joash       COR Cork Giant Team        2h55’38”   @ s/t

73  29             van der Vorst,Frenky HOL RSC Zuidwesthoek       2h55’38”   @ s/t

74  83             O’Donovan,Luke       DEV Munster Development    3h01’45” @18’46”

75  52             Bergan,Mark          CW1 Carrick Wheelers 1     3h01’45”   @ s/t

76  40             Churchill,Dylan      GBR Strada-Sport GBR       3h01’45”   @ s/t

77  39             Roberts,Will         WAL Wales                  3h01’47” @18’48”

78  82             Winterburn,Kevin     DEV Munster Development    3h02’13” @19’14”

79  69             Harrington,Marcus    LDE Leinster Development   3h02’40” @19’41”

80  64             Young,Reece          RBD Richies Bike Developm  3h02’40”   @ s/t

81  57             Ryan,Dillon          CLO Clonard CC West Meath  3h03’32” @20’33”

82  28             van der Pijl,Mark    HOL RSC Zuidwesthoek       3h03’32”   @ s/t

83  80             Maloney,Shane        JFC JFC Munster            3h07’39” @24’40”

84  79             Gillman,Stephen      JFC JFC Munster            3h09’15” @26’16”

85  63             Kearney,Luke         RBD Richies Bike Developm  3h12’45” @29’46”

86  47             Boyne,David          MUR Murphy Surveys 1       3h16’54” @33’55”

87  77             Whittle,Mark         TAR Tarrant Skoda Spin11   3h16’56” @33’57”

88  24             Marais,Louis         SA  South Africa           3h18’39” @35’40”

89 103             McLoughlin,Conor     NEW Newry Wheelers         3h18’39”   @ s/t

90  46             O’Toole,Ryan         MUR Murphy Surveys 1       3h18’39”   @ s/t

91  65             Curtis,Alex          RBD Richies Bike Developm  3h18’39”   @ s/t

92  45             Ward,Patrick         MUR Murphy Surveys 1       3h18’39”   @ s/t

93  34             Walker,Stephen       EDN Edinburgh RC Juniors   3h31’39” @48’40”

94  26             Neething,Henry       SA  South Africa           3h18’39” @35’40”

95  87             Luke,Joel            SEN Sensa Munster          3h18’39”   @ s/t

96  16             Zueger,Logan         CAL Nor.Cal. Cycling Foun  3h18’39”   @ s/t

97 109             McCann,John Michael  NRP NRPT                   3h18’39”   @ s/t

98 107             O’Reilly,Adam        TCR TC Racing              3h18’39”   @ s/t

99  33             Agnew,Joseph         EDN Edinburgh RC Juniors   3h21’38” @38’39”

100  56             Kane,Michael         CLO Clonard CC West Meath  3h31’26” @48’27”

101  48             Canton,Conor         SU2 Murphy Surveys 2       3h31’30” @48’31”

102  66             Byrne,Ryan           LDE Leinster Development   3h31’30”   @ s/t

————————————————————————

Scott Bicycles General Classification

————————————————————————

PL No. UCI Code     Name                 CAT Team                GC Time          @

1  11              Hecht,Gage           Y1  Hot Tubes 1        2h51’08”

2   3              Tuomey,Simon         2   Ireland            2h51’21”       @13″

3   9              Maddux,Jack          2   Hot Tubes 1        2h51’21”      = s/t

4  38 IR           Kibble,Peter         Y1  Wales              2h51’22”       @14″

5   5              Ferre,Marin Joublot  2   Bisontine          2h51’22”      = s/t

6  71              McDunphy,Conn        2   Lucan CC           2h51’32”       @24″

7  23              De Vink,Gregory      Y1  South Africa       2h51’35”       @27″

8  50              Purcell,Cathal       Y1  Carrick Wheelers   2h51’35”      = s/t

9   6              Tissot,Gabin         2   Bisontine          2h51’35”      = s/t

10   2              O’Mahony,Darragh     2   Ireland            2h51’36”       @28″

11  14              Jorgenson,Matteo     Y1  Hot Tubes 2        2h51’37”       @29″

12  17              Beard,Cameron        Y1  Nor.Cal. Cycling   2h51’38”       @30″

13  10              Keough,Ian           2   Hot Tubes 1        2h51’40”       @32″

14  94              Pernot,Nathan        2   NRPT–Magnet.ie    2h51’43”       @35″

15  12              Brown,Jonathan       2   Hot Tubes 1        2h51’45”       @37″

16   7              Devauk,Thomas        2   Bisontine          2h51’45”      = s/t

17   1              Gray,Jake            Y1  Ireland            2h51’45”      = s/t

18  27              Sitters,Bas          2   RSC Zuidwesthoek   2h51’46”       @38″

19  18              Delgado Jr,Sandor    Y1  Nor.Cal. Cycling   2h51’47”       @39″

20  36              Touche,Alex          2   Wales              2h51’48”       @40″

21  25              Le Roux,Dylan        Y1  South Africa       2h51’48”      = s/t

22   4              Heaney,Marc          Y1  Ireland            2h51’50”       @42″

23  91              Muldoon,Caimin       2   NRPT- Magnet.ie    2h51’51”       @43″

24  98              O’Leary,Robert       Y1  Cork Giant Team    2h51’55”       @47″

25  95              McIntyre,Cameron     Y1  NRPT–Magnet.ie    2h51’56”       @48″

26  72              Sutcliffe,Cian       2   Lucan CC           2h51’57”       @49″

27  41              Jackson,Chris        2   Strada-Sport GBR   2h51’58”       @50″

28  73              White,Dermot         2   Lucan CC           2h52’00”       @52″

29  76              Murphy,Conor         Y1  Tarrant Skoda Sp   2h52’00”      = s/t

30  21              McElroy,Sean         Y1  Team Specialized   2h52’00”      = s/t

31  22              Cox,Rupert           Y1  Team Specialized   2h52’01”       @53″

32  78              Pierse,Oran          Y1  JFC Munster        2h52’04”       @56″

33  42              Hardwicke,Jack       2   Strada-Sport GBR   2h52’04”      = s/t

34  55              Leech,Conor          Y1  Clonard CC West    2h52’04”      = s/t

35  15              Brookshire,James C   Y1  Nor.Cal. Cycling   2h52’05”       @57″

36  89              Roche,Alexis         Y1  NRPT- Magnet.ie    2h52’08”    @01’00”

37 105              Line,Owen            Y1  Pro Vision Cycle   2h52’08”      = s/t

38  37              Hughes,Morgan        Y1  Wales              2h52’08”      = s/t

39  49              Kearney,Aaron        Y1  Carrick Wheelers   2h52’09”    @01’01”

40  75              McCarthy,Dion        Y1  Tarrant Skoda Sp   2h52’14”    @01’06”

41  43              Bridges,Matt         2   Strada-Sport GBR   2h52’21”    @01’13”

42  99              Harrison,Barra       2   Cork Giant Team    2h52’26”    @01’18”

43  62              Jordan,Fionn         Y1  Richies Bike Dev   2h52’30”    @01’22”

44  31              Merry,Alistair       2   Edinburgh RC Jun   2h52’34”    @01’26”

45  85              Tierney,Cillian      Y1  Munster Developm   2h52’44”    @01’36”

46  20              Gillam,Jules         Y1  Team Specialized   2h53’58”    @02’50”

47  93              Goszczyk,Patrick     Y1  NRPT–Magnet.ie    2h54’10”    @03’02”

48  70              Bryan,Stephen        2   Lucan CC           2h54’22”    @03’14”

49  74              Yelverton,Sean       2   Tarrant Skoda Sp   2h54’26”    @03’18”

50  30              Nieuwkop,Bas         2   RSC Zuidwesthoek   2h54’38”    @03’30”

51  44              Talt,Barry           2   Murphy Surveys 1   2h54’40”    @03’32”

52  86              Keohane,Martin       Y1  Sensa Munster      2h54’46”    @03’38”

53  32              Kennedy,Calum        Y1  Edinburgh RC Jun   2h54’53”    @03’45”

54  61              O’Connor,Angelo      Y1  Cycling Leinster   2h54’56”    @03’48”

55  67              Whelan,Cillian       2   Leinster Develop   2h55’06”    @03’58”

56  59              Sinnott,Seamus       2   Cycling Leinster   3h00’11”    @09’03”

57  54              Leech,Ciaran         Y1  Clonard CC West    3h01’56”    @10’48”

58  13              Holowesko,Liam       Y1  Hot Tubes 2        3h03’31”    @12’23”

59  19              Castellano,Nicholas  2   Team Specialized   3h03’41”    @12’33”

60  60              Moore,Sean           2   Cycling Leinster   3h04’23”    @13’15”

61 101              Kilgallon,Peter      2   Ballina CC         3h04’29”    @13’21”

62  29              van der Vorst,Frenky 2   RSC Zuidwesthoek   3h04’35”    @13’27”

63  53              O’Donnell,Jack       2   Carrick Wheelers   3h04’39”    @13’31”

64 104              Lawrence,Joash       Y1  Cork Giant Team    3h04’47”    @13’39”

65  81              Delaney,Jack         2   JFC Munster        3h04’53”    @13’45”

66 110              Mc Taggart,Shea      Y1  Cork Giant Team    3h04’55”    @13’47”

67 102              Thomson,Stewart      Y1  Spires CC          3h04’55”      = s/t

68  88              Duffy,Darren         Y1  Sensa Munster      3h04’57”    @13’49”

69  68              Roche,Jude           2   Leinster Develop   3h04’58”    @13’50”

70  58              Murnane,Conor        2   Cycling Leinster   3h05’02”    @13’54”

71 108              Francis,Joshua       2   MTN Club 100       3h05’12”    @14’04”

72  51              Dunne,Ruairi         Y1  Carrick Wheelers   3h05’24”    @14’16”

73  84              Ennett,Brian         2   Munster Developm   3h05’33”    @14’25”

74  52              Bergan,Mark          2   Carrick Wheelers   3h10’38”    @19’30”

75  39              Roberts,Will         Y1  Wales              3h10’40”    @19’32”

76  40              Churchill,Dylan      2   Strada-Sport GBR   3h11’04”    @19’56”

77  83              O’Donovan,Luke       2   Munster Developm   3h11’06”    @19’58”

78  82              Winterburn,Kevin     Y1  Munster Developm   3h11’19”    @20’11”

79  64              Young,Reece          Y1  Richies Bike Dev   3h11’56”    @20’48”

80  69              Harrington,Marcus    Y1  Leinster Develop   3h12’05”    @20’57”

81  28              van der Pijl,Mark    Y1  RSC Zuidwesthoek   3h12’52”    @21’44”

82  57              Ryan,Dillon          Y1  Clonard CC West    3h13’37”    @22’29”

83  80              Maloney,Shane        2   JFC Munster        3h17’10”    @26’02”

84  79              Gillman,Stephen      2   JFC Munster        3h18’16”    @27’08”

85  63              Kearney,Luke         2   Richies Bike Dev   3h21’55”    @30’47”

86  47              Boyne,David          Y1  Murphy Surveys 1   3h26’09”    @35’01”

87  77              Whittle,Mark         Y1  Tarrant Skoda Sp   3h26’38”    @35’30”

88  16              Zueger,Logan         Y1  Nor.Cal. Cycling   3h27’09”    @36’01”

89 107              O’Reilly,Adam        2   TC Racing          3h27’56”    @36’48”

90 103              McLoughlin,Conor     Y1  Newry Wheelers     3h28’08”    @37’00”

91 109              McCann,John Michael  Y1  NRPT               3h28’09”    @37’01”

92  45              Ward,Patrick         2   Murphy Surveys 1   3h28’11”    @37’03”

93  65              Curtis,Alex          Y1  Richies Bike Dev   3h28’15”    @37’07”

94  87              Luke,Joel            Y1  Sensa Munster      3h28’17”    @37’09”

95  24              Marais,Louis         Y1  South Africa       3h28’21”    @37’13”

96  46              O’Toole,Ryan         2   Murphy Surveys 1   3h28’23”    @37’15”

97  26              Neething,Henry       Y1  South Africa       3h28’36”    @37’28”

98  33              Agnew,Joseph         Y1  Edinburgh RC Jun   3h31’15”    @40’07”

99  56              Kane,Michael         Y1  Clonard CC West    3h41’05”    @49’57”

100  48              Canton,Conor         Y1  Murphy Surveys 2   3h41’07”    @49’59”

101  66              Byrne,Ryan           Y1  Leinster Develop   3h41’12”    @50’04”

102  34              Walker,Stephen       2   Edinburgh RC Jun   3h41’35”    @50’27”

————————————————————————

Eurocycles.com Points Competition

————————————————————————

PL No. Name         TM  Pts

1  94 Pernot,N     NRP  15

2 105 Line,O       PRO  14

3  75 McCarthy,D   TAR  13

4  36 Touche,A     WAL  12

5   1 Gray,J       IRL  11

6  41 Jackson,C    GBR  10

7  95 McIntyre,C   NRP   9

8  98 O’Leary,R    COR   8

9   7 Devauk,T     BIS   7

10   4 Heaney,M     IRL   6

11  42 Hardwicke,J  GBR   5

12  76 Murphy,C     TAR   4

13  49 Kearney,A    CW1   3

14  18 Delgado, S   SPR   2

15  74 Yelverton, S MUN   1

 

Primes

————————————————————————

KOM Cat 3: Kilnaboy

PL No. Name         Tm  Pts Sec

1  29 van der Vors HOL 5pt

2   5 Ferre,M      BIS 3pt

3  12 Brown,J      HOT 1pt

KOM Cat 3: KOH Cat 3

PL No. Name         Tm  Pts Sec

1   5 Ferre,M      BIS 5pt

2  91 Muldoon,C    NRP 3pt

3  17 Beard,C      CAL 1pt

KOM Cat 3: Fanore

PL No. Name         Tm  Pts Sec

1   6 Tissot,G     BIS 5pt

2   5 Ferre,M      BIS 3pt

3  17 Beard,C      CAL 1pt

KOM Cat 2: KOH Cat 2

PL No. Name         Tm  Pts Sec

1   6 Tissot,G     BIS 9pt

2  17 Beard,C      CAL 7pt

3   5 Ferre,M      BIS 5pt

4  89 Roche,A      NRP 3pt

KOM Cat 1: Castle Hill

PL No. Name         Tm  Pts Sec

1   5 Ferre,M      BIS 12p

2  17 Beard,C      CAL 10p

3   9 Maddux,J     HOT 8pt

4  10 Keough,I     HOT 6pt

5  84 Ennett,B     DEV 4pt

KOM Cat 3: Kilshanny

PL No. Name         Tm  Pts Sec

1   5 Ferre,M      BIS 5pt

2   9 Maddux,J     HOT 3pt

3  17 Beard,C      CAL 1pt

————————————————————————

Wicklow 200 Mountains Competition

————————————————————————

PL No. Name         TM  Pts

1   5 Ferre,M      BIS  33

2  17 Beard,C      CAL  20

3   6 Tissot,G     BIS  14

4   9 Maddux,J     HOT  11

5  10 Keough,I     HOT   6

————————————————————————

Clare County Council Jun 1 Overall

————————————————————————

PL No. Name                 TM          Time

1  11 Hecht,G              HOT     2h51’08”

2  38 Kibble,P             WAL @        14″

3  23 De Vink,G            SA  @        27″

4  50 Purcell,C            CW1 @        27″

5  14 Jorgenson,M          TUB @        29″

Team General Classification

————————————————————————

PL Name      Time

1 Hot Tubes 8h34’09”

2 Ireland   @ 33″

3 Bisontine = s/t

4 Nor.Cal.  @ 45″

5 Wales     @ 53″

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.